AKTUALIZOVANÉ 18.55

Kanaďania do štvrťfinále, tesne porazili Nórov

Hokejisti Kanady zvíťazili v sobotňajšom zápase osemfinálovej F-skupiny majstrovstiev sveta v Košiciach nad Nórskom 3:2.

(Zdroj: TASR/AP)

KOŠICE. "Javorový list" viedol už 3:0, Nóri však v závere zdramatizovali zápas a dokonca siahali po remíze. Kanada skončí vďaka víťazstvu v skupine najhoršie druhá a spečatila tak svoj postup do štvrťfinále.

Kanada si vo svojom poslednom kvalifikačnom zápase v pondelok o 20.15 hod. zmeria sily so Švédskom, Nórov v rovnaký deň o 12.15 čaká duel s Francúzskom.

F-skupina (Košice):
Nórsko - Kanada 2:3 (0:1, 0:1, 2:1)

Góly: 52. O. K. Olimb (Roymark), 53. Holtet (Tollefsen) - 16. Spezza (Nash, Neal), 31. Tavares, 50. Neal (Nash, Spezza). Rozhodcovia: Ronn (Fín.), Šindler (ČR) - Novák (SR), Schulz (Nem.), vylúčení: 3:7 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 4978 divákov.

Nórsko: Haugen - Tollefsen, Bonsaksen, Ask, Holos, Koivu, Csiszar, Follestad Johansen - Roymark, Fredriksen, Skroder - M. Olimb, Bastiansen, Spets - Holtet, Hansen, K. A. Olimb - Martinsen, Forsberg, Lorentzen - Kristiansen

Kanada: Bernier - Burns, Phaneuf, Schenn, Methot, Pietrangelo, Colaiacovo, Gragnani - Nash, Spezza, Neal - Clutterbuck, Zajac, Ladd - Eberle, Duchene, Kane - Skinner, Tavares, Stewart - Vermette

Úvodná tretina priniesla vyrovnaný hokej, keďže Kanada sa dopredu príliš neponáhľala a Nóri aj v tomto zápase od začiatku vsadili na odvážnu hru. Severský tím si hneď v druhej minúte zahral presilovku piatich proti trom, no bez gólového efektu.

Skóre stretnutia otvoril v 16. minúte Spezza a keďže Kanaďania vzápätí nevyužili dvojnásobnú početnú výhodu, do šatní odišli tímy za stavu 0:1.

Hneď v úvode druhej časti mohol pridať druhý gól "javorového listu" pridať Neal, ale brankár Haugen podržal svoj tím. V pohode hrajúci favorit zvýšil svoj náskok v polovici zápasu, keď nórskej obrane ukázal chrbát Tavares a hoci bol faulovaný hneď dvoma hráčmi, svoj únik zakončil presnou strelou - 0:2. V závere tretiny "vikingovia" pri vylúčení Tavaresa zovreli súpera, no gólman Bernier si poradil so všetkými strelami.

V polovici tretej tretiny pridal tretí gól Kanady Neal a zdalo sa, že je po zápase. Nóri sa však v rozpätí 73 sekúnd dotiahli zásluhou presných zásahov Kena Andreho Olimba a Holteta na rozdiel jediného gólu a hrýzli až do konca, no vyrovnať sa im už nepodarilo ani pri hre bez brankára a Kanada tak spečatila svoj postup do štvrťfinále.

Aktéri hodnotia:

Andrew Ladd, útočník Kanady: "Nóri ukázali, že predchádzajúce výsledky nebola náhoda. V závere nás dokázali zatlačiť, za čo im patrí uznanie. Teraz nás čaká zápas so Švédskom, čo by pre nás dobrý test a zrejme zápas o prvé miesto v skupine."

Anders Bastiansen, útočník Nórska: "Bol to ťažký zápas, Kanada má výborných hráčov. Nezachytili sme začiatok, no ďalej sme hrali najlepšie ako sme vedeli a takmer sa nám podarilo vyrovnať. Žiaľ, zostalo len pri takmer, čo nás mrzí. Stále máme postup vo svojich rukách, táto prehra nie je žiadna tragédia."