AKTUALIZOVANÉ 18:36

Česi zdolali v nervóznom zápase Rusov a vyhrali skupinu

V prvom nedeľňajšom zápase E skupiny hokejových majstrovstiev sveta medzi reprezentáciami Českej republiky a Ruska vyhrali Česi 3:2.

Českí hokejisti takto oslavovali prvý gól.(Zdroj: ČTK)
Zájazd na AC MILAN - AS RÍM za skvelú cenu 125€ >>

Česi vyhrali nad Rusmi 3:2 a posledný zápas v osemfinálovej skupine bude pre nich už len formalitou.

BRATISLAVA. Českí hokejisti pokračujú na svetovom šampionáte bez prehry, keď dokázali zdolať Rusov v pomere 3:2.

Zverenci trénera Aloisa Hadamczika tak vyhrali osemfinálovú skupinu E a do štvrťfinále postupujú z prvého miesto bez ohľadu na výsledok ich posledného zápasu proti Nemecku.

Českí hokejisti vstúpili do zápasu výborne. Dobre bránili a v 15. minúte dokázali streliť pri avizovanej presilovke prvý gól Voráčkom, ktorý sa dokázal dostať k vyrazenej strele Škoulu.

V prvej tretine bol veľmi neistý ruský brankár Barulin, ktorý o minútu pustil druhý gól. Popod rameno mu prešla strela Jaromíra Jágra. Český krídelník predtým krásne obohral ruskú obranu.

Nervózna druhá tretina

Druhá tretina bola veľmi nervózna. Najmä obrovitý Arťjuchin zrážal Čechov jedného za druhým. Jedným hitom zranil Milana Michálka, ktorý si narazil krčnú chrbticu a v druhom pri presilovke českého tímu nevyberaným hitom zdemoloval Karla Rachúnka. Tomu pri páde na ľad odletela priľba rozbil si hlavu, podobne ako Ľuboš Bartečko na olympiáde vo Vancouvri.

Česi nedokázali v presilovkách zvýšiť svoj náskok, čo Rusi využili na gól Tereščenka.

V tretej tretine upokojil Čechov gólom z trestného strieľania Plekanec. Rusom sa už podarilo do konca zápasu len znížiť na 2:3 Zaripovom.

Najväčším sklamaním zápasu bol Alex Ovečkin, ktorý síce lietal po ľade, ale proti českej obrane sa vôbec nevedel presadiť.

"Dôležité bolo, že sme sa dokázali sústrediť na našu hru a ruské provokovanie sme si nevšímali. Po druhej tretine sme sa upokojili a zápase sme dokázali potom vyhrať," povedal strelec víťazného gólu Tomáš Plekanec. "Čo si musíme dať pozor sú fauly, tým sme im dali šance."

"Je dôležité, že sme vyhrali skupinu a máme teraz pohodu. Neriešime proti komu budeme hrať," dodal Plekanec.

E-skupina: Česko - Rusko 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)

Góly: 15. Voráček (Rolínek, Škoula), 16. Jágr (Plekanec), 44. Plekanec (tr. strieľanie) - 32. Tereščenko (Aťušov, Radulov), 56. Zaripov (Kalinin, Zinovjev). Rozhodcovia: Reiber (Švaj.), Sterns (USA) - Arm (Švaj.), Deďulja (Biel.), vylúčení: 4:8 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 9322 divákov (vypredané).

Česko: Pavelec - Rachůnek, Z. Michálek, Židlický, Škoula, Krajíček, Čáslava, Němec - Jágr, Plekanec, Červenka - Havlát, Eliáš, M. Michálek - Voráček, Marek, Rolínek - Frolík, Novotný, Průcha - Hubáček

Rusko: Barulin - Nikulin, Belov, Aťjušov, Ťjutin, Kalinin, Kornejev, Jemelin, Kulikov - Zaripov, Zinovjev, Morozov - Radulov, Tereščenko, Kovaľčuk - Afinogenov, Kajgorodov, Ovečkin - Arťjuchin, Kuliomin, Gorovikov.