Desať dôvodov prečo slovenskí hokejisti neuspeli

Slovenskí hokejisti po zápase s Fínskom.
Slovenskí hokejisti po zápase s Fínskom. (Autor: FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)
Vojtech Jurkovič|8. máj 2011 o 21:20

Nastupovali vždy s odhodlaním, že teraz to príde. Nakoniec nechápali, ako mohli prehrať aj štvrtý zápas po sebe o jediný gól. Slovenskí hokejisti trpko sklamali seba i fanúšikov.

1. Tím v rokoch

Vekový priemer nad 30 rokov sa prejavil v závere sezóny. Na olympiáde vo Vancouvri, ktorá sa hrala vo februári, boli hráči optimálne rozohratí. Teraz boli viacerí začiatkom mája už vyšťavení. Starším hráčom chýbala iskra, esprit v inak naslepo nacvičených kombináciách. V koncovke boli bez energie a agresivity jaloví. Každý z našich súperov na turnaji bol korčuliarsky rýchlejší, dynamickejší.

2. Hviezdy sklamali

Superhviezdy z NHL Marián Hossa, Marián Gáborík, ale aj Michal Handzuš nesplnili očakávanie v útočnej fáze. Od Hossu s Gáboríkom v súčinnosti so skúseným kapitánom Demitrom sa očakávalo viac gólov. Namiesto priamočiarosti a agresivity pri streľbe volili zväčša prihrávku navyše, Marián Hossa to zas skúšal individuálne, aj keď mal inú možnosť.

3. Statická obrana

S výnimkou excelentného Višňovského boli v porovnaní so súpermi naši beci málo obratní. Málokedy sa im darila zrýchľujúca rozohrávka na útočníkov cez stredné pásmo. Pred vlastnou bránkou im chýbal rýchlejší prístup k protihráčom. V zápase proti Čechom ťažil z presného skautingu súper. Mal dokonale prečítané problémy s koordináciou našich a okolo nich si rýchli českí útočníci pokojne manévrovali s pukom.

4. Nesúlad obrany s útokom

V hre nefungovali pružne. Často vznikali diery medzi obrancami, čo sa nestihli presunúť na súperovu modrú, na druhej strane zase útočníci nestíhali pomáhať obrancom v hre dozadu. O prekvapujúcom menení miest sa ani nedá hovoriť. Iba Višňovský to zvládal ako z iného sveta.

5. Koučing Glena Hanlona

Tréner sa dostával do stavov, keď nedokázal kontrolovať vlastné emócie. No čo je horšie, strácal prehľad v hre. Zbytočne sa venoval rozhodcovským verdiktom. Nervozita sa prenášala aj na hráčov. Neúmerne preťažoval v presilovkách elitnú formáciu, hoci streleckú potenciu mu núkali hráči druhého sledu. Isté je, že už druhý rok za sebou nedostal z mužstva na MS to, na čo malo potenciál.

6. Brankár Jaroslav Halák

Technické kvality, ktoré ho radia k špičke gólmanov v NHL, potvrdil. Halák zlikvidoval Čechom i Fínom množstvo šancí. Bez neho by nás neminul aspoň jeden potupný debakel. Na druhej strane niekedy strácal koncentráciu. Proti Fínom ju venoval rozhodcovi, čo nás stálo gól. Žiaľ, nešlo o ojedinelý kiks.

7. Strach z vedenia

Tri zápasy sme prehrali o gól. Dokázali sme otočiť nepriaznivý vývoj v zápase s Rusmi z 1:2 na 3:2. S Fínmi sme prvýkrát na turnaji viedli, no nevedeli sme ich schladiť druhým gólom. Náš tím v kľúčových chvíľach nepochopiteľne prestal hrať.

8. Presilovky

Najmä v dueloch s Českom a Ruskom sme v nich vyhoreli. Mariánovi Hossovi i Gáboríkovi chýbala výbušnosť, Demitrovi niekedy priamočiarejšie zakončenie. Najväčšou slabinou však bolo, že obrancovia nedokázali účinne vystreliť.

9. Psychika

Hráči si tento problém nepripúšťali. Majú pravdu v tom, že zažili už všeličo. Ale tlak domáceho publika bol silný a prenikavý. Na hokejkách sa odrážal v nervozite. Pre mnohých to mala byť medailová rozlúčka.

10. Chýba konkurencia

Opory súčasného tímu majú výsadné postavenie už vyše desať rokov. Necítia tlak mladých,ktorí by boli schopní vytlačiť zlatú generáciu slovenského hokeja.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»Reprezentácie»Desať dôvodov prečo slovenskí hokejisti neuspeli