L'Equipe zverejnil "dopingový rebríček" spred Tour de France 2010

Denis Meňšov, Andreas Klöden či Michael Rogers boli na vlaňajšom ročníku cyklistických pretekov Tour de France pod špeciálnym dohľadom antidopingových komisárov.

(Zdroj: ap)

PARÍŽ. Zvýšená pozornosť sa týkala skupiny celkovo asi 40 jazdcov, ktorých takto "označkovala" Medzinárodná cyklistická únia (UCI) na základe porovnania výsledkov krvných testov vykonaných dva dni pred začiatkom podujatia a údajov z biologických pasov pretekárov.

Dôverný zoznam určený pre vnútorné potreby komisárov zverejnil v piatok francúzsky športový denník L'Equipe. Jeho autorom je údajne dopingový špecialista z akreditovaného laboratória v Lausanne Pierre-Edouard Sottas, ktorý teraz pracuje pre Svetovú antidopingovú agentúru (WADA).

Celý pelotón bol rozdelený do 11 kategórií od 0 do 10. Jazdci z piatich najnižších úrovní vykazovali najnižšie riziko užívania zakázaných látok, postupne hrozba rástla.

V kategórii číslo 9 sa ocitol aj tretí v celkovom poradí Denis Meňšov, do desiatky zaradili zo známych mien Španiela Carlosa Barreda (Quick Step) či Ukrajinca Jaroslava Popoviča (Radio Shack).

Celkový víťaz pretekov Alberto Contador, ktorý mal napokon pozitívny nález na klenbuterol, bol v 15-člennej kategórii číslo 5 spoločne s bývalým majstrom sveta Alexandrom Ballanom či Kazachom Alexandrom Vinokurovom.

Celkovo správa konštatovala, že zo 198-členného pelotónu 156 jazdcov vykázalo nízky stupeň riziko dopingu a iba 42 pretekárov figurovalo v piatich najvyšších kategóriách.

Medzinárodná cyklistická únia (UCI) nemala zo zverejnenia "dopingového rebríčka" radosť. "UCI bola informovaná, že denník L'Equipe vo svojom piatkovom vydaní zverejní obsah dôverných dokumentov s osobnými údajmi jazdcov týkajúcich sa testov vykonaných pred štartom Tour de France 2010.

UCI v prvom rade ľutuje, že tieto informácie sa dostali do nepovolaných rúk. Ide o materiál, ktorý slúžil antidopingovým komisárom na organizáciu ich činnosti počas pretekov.

Bol určený výhradne pre potreby UCI a nezávislých odborníkov zo Svetovej antidopingovej agentúry. Porušenie dôvernej povahy dokumentov považujeme za veľmi vážnu vec a otvoríme vyšetrovanie úniku originálov," uviedla UCI.

Pred štartom Tour de France 2010 v Rotterdame sa všetkých 198 jazdcov podrobilo krvným testom.