Slovan vyhral v Prešove 2:0, Senica zdolala Nitru 3:2

Mamadou Bagayoko zo Slovana v súboji s Martinom Vyskočilom z Prešova.
Mamadou Bagayoko zo Slovana v súboji s Martinom Vyskočilom z Prešova. (Autor: SITA)
SITA|14. máj 2011 o 19:31

V 31. kole Corgoň ligy zdolal bratislavský Slovan Prešov 2:0, zatiaľ čo Žilina prehrala v 0:1. Spartak prehral na vlastnej pôde s Banskou Bystricou 0:2.

V Dunajskej Strede góly nepadali

Výdatný lejak tesne pred úvodným hvizdom podmočil trávnik a terén na hranici regulárnosti sťažoval hráčom kombináciu. Domáci nastúpili s vedomím istej záchrany, naopak hostia stále bojujú proti zostupu. Napriek tomu v prvom polčase sa hralo v réžii DAC a na hre Košíc bol viditeľný prílišný tlak.

Prvú šancu si vypracovali domáci futbalisti v 13. min, keď N´Kendo spätnou prihrávkou našiel Tomčáka a do jeho gólovej strely sa vložil Kolbas. Aktívny N´Kendo sa o štyri minúty dostal do streleckej pozície a z rohu šestnástky krížnou strelou tesne minul. V 24. min na Hassanov dlhý center chýbali nabiehajúcemu Matůšovi len centimetre.

V závere prvej polhodiny to skúšal z diaľky N´Kendo, ale netrafil bránku. Následne boli blízko gólu aj hostia: Juhar sa vrútil do pokutového územia domácich, prihral Škutkovi, ktorého volej Ján Novota bravúrne vytlačil na roh. V závere prvého polčasu strieľal z hranice šestnástky Čonka, jeho tvrdá strela však išla tesne nad bránku.

V druhom polčase zápas upadol do podpriemeru, hral sa zväčša medzi šestnástkami. Hoci hostia ukázali trochu viac snahy, vo finálnej fáze sa nedokázali presadiť. Skúšali to najmä strelami zo stredných vzdialeností. Šinglár s Viazankom našli Novotu pripraveného, kým Juhar mieril kúsok nad bránku.

Najväčšia šanca druhého polčasu prišla v 69. min, keď po Kolbasovom úniku Škutka namieril v sklze tesne vedľa pravej žrde. Z domácich trafil bránku len N´Kendo, ale záver peknej akcie nezvládol a slabou strelou neprekvapil brankára hostí. Na Žitnom ostrove sa napokon zrodila bezgólová remíza.

FK DAC 1904 Dunajská Streda - MFK Košice 0:0

ŽK: 33. N´Kendo, 90. R. Konečný - 9. Škutka, 68. I. Djokovič, rozhodovali: Horváth - Mókoš, R. Sluk, 2023 divákov

Dunajská Streda: Ján Novota - Helísek, I. Obert (51. R. Konečný), Hrabáč, Zs. Németh - Hílek - Hassan, Čorič, M. Tomčák - Matůš, N´Kendo (84. Pavol Ďurica)

Košice: Tofiloski - Kolbas (87. R. Cicman), I. Djokovič, T. Dobias, Čonka - Šinglár - Juhar, K. Kuzma, U. Matič (65. Karaš), Viazanko (90.+ Diaby) - Škutka

Hodnotenie trénerov:

Mikuláš Radványi (tréner Dunajskej Stredy): "Bol to rušný zápas bez gólov. Chlapcom nemám čo vyčítať, oproti predchádzajúcemu duelu v Zlatých Moravciach podali o sto percent lepší výkon. Opäť sme videli, že nás tlačí topánka v zakončení. Spokojný som s výkonom, ale nie s výsledkom, aj keď to bol typický remízový zápas."

Štefan Tarkovič (tréner Košíc): "Hralo sa na ťažkom podmočenom teréne, na ktorom sa nedalo príliš kombinovať. Prevládali osobné súboje v strede poľa a kto ich vyhrával, mal v danej fáze prevahu. Dokázali sme si vypracovať šance, ale zlyhali sme v koncovke. Mali sme bližšie k víťazstvu."

Žilina gól v Dubnici nedala

Štvrtá minúta začala napĺňať zámer domácich pokúsiť sa o nemožné, teda zachrániť sa v Corgoň lige. Šulek dostal od Kuzmu skvelú prihrávku a z ťažkého uhla zavesil do ľavého rohu Dúbravkovej bránky. O tri minúty Kuzma opäť servíroval gólovú prihrávku, tentoraz však Augustinimu nedovolil zakončiť Šourek s Guldanom. V 10. minúte pohrozil vyrovnaním Lietava, po zemi preveril Kováča.

V žilinskej zostave okrem ofenzívnych hráčov plnil úlohu dopredu skvelým spôsobom pravý obranca Mabouka, z jeho výpadov sa zrodilo viacero sľubných žilinských akcií. Hoci Žilina mala prevahu, vyrovnať nedokázala. V 43. minúte mali ideálnu príležitosť domáci na zvýšenie náskoku, prenikajúceho Kuzmu nedovolene zastavil Guldan, nasledovalo vylúčenie a pokutový kop, ktorý Ižvolt nepremenil.

Druhý polčas bol hovotá dráma, hoci Dubničania hrali o jedného hráča prečíslenie, na ich hre to nebolo vidieť. Vyrobili si veľký nervák až do konca, keď Vavrík nepremenil tri čisté šance, na druhej strane Lietava v 56. minúte opečiatkoval brvno Kováčovej bránky.

Domácim zmeny v zostave neprospeli, v hosťujúcom tíme najmä Škvarka a Fotyik prispeli k zdramatizovaniu záverečných minút. Dubnické víťazstvo je cenné. Jedenáste Košice totiž remizovali v Dunajskej Strede 1:1 a pred poslednou Dubnicou majú dve kolá pred koncom súťaže už len náskok dvoch bodov.

MFK Dubnica - MŠK Žilina 1:0 (1:0)

Gól: 4. Šulek. Rozhodoval: Smolák, ŽK: Ižvolt, Augustini, Vavrík, Kuzma - Zošák, Šourek, Lietava, ČK: 43. Guldan (Žilina) za faul na Kuzmu, 985 divákov

Dubnica: Kováč - Ižvolt, Trousil, Nosek, Beňo - Polách - Vavrík, Augustini (87. Lupták), Bruško (55. Porázik, 63. Grabež), Šulek - Kuzma

Žilina: Dúbravka - Mabouka, Guldan, Šourek, Mráz - Angelovič, Bello, Gergel (46. Prince), Zošák (82. Škvarka), Pich (79. Fotyik) - Lietava

Peter Gergely, tréner Dubnice: "Vstup do zápasu nám vyšiel, dokázali sme dať rýchly gól. Žilina dokazovala svoju kvalitu, ale my sme mohli ísť do kabíny už za stavu 2:0. Nemuseli sme byť taký nervózni, lenže Ižvolt nepremenil pokutový kop. Po dvoch zahodených šanciach Vavríka, doľahla na mužstvo ešte väčšmi nervozita. Žilina našťastie nepotrestala naše chyby a tak sme získali povzbudzujúce víťazstvo."

Pavel Hapal, tréner Žiliny: "V úvode sme prepadli v jednej situácii a hneď sme dostali gól. Po celý čas sme boli lepším mužstvom. Nedokázali sme však dať gól. Po skončení polčasu som sa išiel opýtať rozhodcu, prečo odpískal pokutový kop a po slovnej výmene som bol vykázaný z lavičky, takže druhý polčas som už nebol dôsledne odsledovať."

V Ružomberku bez gólov

V 8. minúte Janečka z veľkej diaľky poslal prvý pozdrav na domáceho brankára Hrdličku. Hneď na to na druhej strane išiel domáci T. Chovanec dôrazne do súboja s gólmanom ViOnu Kuciakom a po odrazenej Hoferica mal pred sebou prázdnu bránu, ale jeho lob nenašiel cieľ. V 16. min. po ružomberskom rohovom kope nastala trma vrma pred bránou Moravčanov, strelu Galla ale zadáci ViOn u odvrátili na roh. Päť minút pred naplnením prvého dejstva ešte nebezpečne vyzerala hlavička J. Masla, keď loptu mu od rohovej zastávky naservíroval Ďubek.

Hostia síce do prestávky mali viac z hry i lepšie kombinovali, ale vo finálnej fáze nemali žiadnu šťavu, preto k bezprostrednému ohrozeniu svätyne Liptákov sa vôbec nedostali. Po zmene strán boli Liptáci živší a od začiatku sa snažili strhnúť víťazstvo na svoju stranu. V 61. minúte Ďubek servíroval loptu z ľavej strany a nabiehajúci P. Maslo zblízka tesne minul bránu. O dve minúty neskôr sa tiesnený T. Chovanec nepresadil v "päťke" hostí.

Najväčšiu príležitosť na otvorenie skóre mal v 73. minúte Blažic, ktorého "gólovú" hlavičku, po presnom Ďubekovom centri, bravúrne vychytal Kuciak. Dvakrát potom domáce zadné rady vystrašili brejky Zlatých Moraviec. V 90. minúte ešte Orávik zdiaľky vystrašil Hrdličku. Inak sa ale v závere zápasu nič vážnejšie neudialo, a tak bezgólová remíza bola vlastne logická.

MFK Ružomberok - FC ViOn Zlaté Moravce 0:0

Rozhodoval: Vnuk, ŽK: P. Maslo, Blažič, Sivčevič, J. Maslo Pavelka, Brčák, Orávik, 1195 divákov

Ružomberok: Hrdlička P. Maslo (81. Pilár), J. Maslo, Sivčevič, Gallo Greššák Ivan Kotora 59. Pekár), Blažič, Hoferica, Ďubek T. Chovanec (67. Jakšič)

ViOn: Kuciak Candrák, Janečka, Majerník, Farkaš Orávik (90+ Ondrejka), Babic, Kuračka, Hruška, Tomášek (77. Žilák) - Pavelka (58. Brčák)

Ladislav Jurkemik, tréner Ružomberka: "Vedeli sme, že Zlaté Moravce sú kvalitným súperom, navyše kombinačne na výške. Prvý polčas mali navrch, druhý ale sme ich nepustili cez polovicu. Vytvorili sme si dosť šancí na to, aby sme zápas doviedli do víťazného konca. Aj prvý polčas sme mali dve, tri vyložené príležitosti. Žiaľ, nedávme góly zo šancí, ktoré si vypracujeme. Musím však mužstvu poďakovať za dobrý výkon. Bol to dobrý corgoňligový zápas."

Juraj Jarábek, tréner ViOn-u: "Videli sme veľmi slušné corgoňligové stretnutie. Ružomberok ukázal svoju silu. Pod staronovým trénerom prišlo obrovské zlepšenie, mužstvo má opäť tú svoju predchádzajúcu ružomberskú tvár. Zápas bol jazdou od prvej do poslednej minúty. Prvý polčas sme my boli lepší, druhý zase Ružomberok. Stretnutie chýbali akurát góly, čo je korenie. Moje mužstvo hralo kombinačne, to čo vie, čo je naučené, u súpera to bol zase silový spôsob boja, nakopávané lopty, množstvo vyhratých osobných súbojov vo vzduchu. Musíme byť spokojní s bodom hoci sme chceli tri."

Slovan naštartovala penalta

V Prešove sa od začiatku duelu hral nezáživný futbal, ku ktorému prispel i hlavný arbiter, ktorý pútal pozornosť divákov čudesnými rozhodnutiami. O prvý rozruch sa postarali v 12. minúte belasí, keď Dosoudil hlavou predĺžil loptu z rohového kopu, no Božič ju v stopercentnej šanci netrafil. O štyri minúty neskôr natiahol Pláničku hosťujúci Milinkovič a lopta skončila na brvne.

Domáci gólman vytiahol výborný zákrok aj v 31. minúte, keď zlikvidoval zakončenie unikajúceho Šeba. Prešovčania vychádzali zo zabezpečenej obrany, ale smerom dopredu boli jaloví. Do konca prvého dejstva sa nič neudialo a do šatní sa šlo za bezgólového stavu.

Druhý polčas otvoril strelou do bočnej siete prešovskej svätyne obranca Hrdlička, no i naďalej pokračoval medzišestnástkový futbal.

V 61. minúte vypálil na domácu bránu Grendel, Plánička vytlačil loptu na žrď, následný súboj Heidenreicha so Šebom posúdil hlavný rozhodca ako nedovolený a ukázal na biely bod. Domáceho obrancu navyše potrestal červenou kartou. K lopte sa postavil Žofčák a v 63. minúte otvoril skóre stretnutia - 0:1.

Vzápätí sa po chybe Macka pred šestnástkou Tatrana dostal k lopte Božič a nekompromisne zvýšil na 2:0 v prospech hostí. Domáci sa dostali do dobrej príležitosti v 77. minúte, Baláž poslal z rohového kopu center až na Barana, no s jeho zakončením hlavou si Putnocký bez väčších problémov poradil. Slovan si už víťazstvo postrážil a do tabuľky si pripísal dôležité tri body v boji o titul.

1. FC Tatran Prešov - Slovan Bratislava 0:2 (0:0)

Góly: 63. Žofčák (11 m), 66. Božič. Rozhodoval: Vlk, ŽK: Meszároš, Katona - Bagayoko, ČK: Heidenreich, Baran (obaja Prešov), 2202 divákov

Tatran: Plánička - Papaj, Farbák, Baran, Heidenreich - Petraš - Vyskočil (46. Bernardo), Katona (65. Vršajevič), Macko, Baláž - Meszároš (78. Dolný)

Slovan: Putnocký - Pauschek, Dosoudil, Dobrotka, Hrdlička - Grendel, Božič (79. Kiss) - Bagayoko (84. Štepanovský), Milinkovič (59. Kordič), Žofčák - Šebo

Ladislav Pecko (tréner Prešova): "My s tým, čo máme k dispozícii, robíme čo vieme. Budeme musieť uskutočniť ďalšie zmeny v zostave a tých hráčov motivovať. Dnes rozhodla penaltová situácia a vylúčenie Heidenreicha. Musím svojich hráčov pochváliť, nie je nám dopriate ani šťastie."

Karel Jarolím (tréner Slovana): "My sme tušili, že Tatran bude hrať zozadu a na rýchle brejky. V prvom polčase sme mali viac z hry. Po zmene strán rozhodla o osude stretnutia naša premenená jedenástka."

Senica doma vyhrala nad Nitrou 3:2

Seničania sa pred domácim publikom chceli rehabilitovať za slabý výkon z Banskej Bystrice. Stretnutie prinieslo otvorený futbal, ani hostia sa nezamerali len na obranu. Už v 8. min bol v šancu Piroska, mieril však nad bránku. Skóre stretnutia otvoril v 20. min Miroslav Poliaček svojím premiérovým gólom v drese Senice strelou z priameho kopu k pravej žrdi.

Na druhej strane pohrozil Ivančík peknou strelou, lopta letela vedľa. Gólovú možnosť na vyrovnanie mala Nitra v 31. min, Ivančík po akcii s Mikušom mieril nad bránku. V 36. min sa do svojej prvej šance v zápase dostal po Divišovom vysunutí kanonier Smetana, no zoči-voči brankárovi neuspel.

Najlepší strelec súťaže sa gólovo presadil v 41. min. Po Lukšíkovom nakopnutom centri a následnej skrumáži sa najlepšie zorientoval a loptu dokopol do siete - 2:0. Tesne pred odchodom do kabín mal ešte šancu Piroska.

Úvod druhého polčasu "Záhoráci" zaspali. V hre boli viac hostia z Nitry. Znížiť sa im podarilo v 55. min, keď po priamom kope Ráka doklepol loptu do bránky Kolmokov - 2:1. Od 70. min domáci opäť prevzali iniciatívu. Hlavou to skúšali legionári Bolinha a Gorosito, no poistku pridal v 88. min ligový kanonier Smetana (18. gól v súťaži), ktorý zakončil peknú kombináciu Kóňu s Divišom.

V nadstavenom čase nesústredená obrana domácich urobila chybu, Pillár fauloval v pokutovom území M. Gajdošíka a Rák uzavrel skóre stretnutia.

FK Senica - FC Nitra 3:2 (2:0)

Góly: 41. a 88. O. Smetana, 20. M. Poliaček - 55. M. Kolmokov, 90.+ Rák (z pok. kopu), ŽK: 34. Gorosito, 54. J. Gajdošík, 90.+ R. Pillár - 19. M. Kolmokov, 70. M. Gajdošík, 80. Martin Tóth, rozhodovali: Pavlík - Slyško, D. Hrčka, 1097 divákov

Senica: Bolek - Gorosito, R. Pillár, J. Gajdošík, Lukšík - Strnad - Jaroslav Diviš, T. Kóňa, M. Poliaček (67. Bolinha) - Piroska (80. Wijlaars) - O. Smetana (90.+ Hošek)

Nitra: L. Hroššo - M. Áč, Harbuľák, Martin Tóth, M. Kolmokov - Šimončič - Ivančík (78. Paukner), R. Sloboda (82. V. Schulmeister), Rák, Ľ. Kolár - Matúš Mikuš (67. M. Gajdošík)

Libor Fašiang (asistent tréner Senice): "Veľmi rád by som sa poďakoval všetkým našim hráčom. Ukázali veľkú morálnu silu, keď po dvoch prehrách dokázali opäť zvíťaziť. Vyhrali sme zaslúžene, okrem gólov sme si vypracovali ďalšie výborné príležitosti.

Cyril Stachura (tréner Nitry): "Videli sme zaujímavý duel. Myslím si, že vo vyrovnanom zápase sme mali miernu prevahu v poli, súper naopak ťažil z množstva štandardných situácií."

Spartak oslabili zranenia

Už v prvej minúte vystrelil na bránu Trnavy Johancsik, čím naznačil útočné ambície Dukly v súboji tabuľkových susedov. Domáci s pribúdajucimi minútami prevzali iniciatívu, ale ich akcie sa končili pred šestnástkou hostí. Po štvrťhodine sa spustil prudký lejak, čo obom mužstvám sťažovalo kombinácie. V 26. min si nabehol na dobrý pas Wellingtona Koné, ale akciu zakončil strelou vedľa.

Vtedy ešte nikto netušil, že to bude jediné vážne ohrozenie brány Dukly domácimi hráčmi. Hostia postupne prevzali iniciatívu, ale brankár Raška si poradil so strelami Považanca i Turňu. V 40. min boli blízko ku gólu Bystričania, keď po bránkovej čiare prenikol Slančík a loptu po zakončení Johancsika chytil Raška tesne pred čiarou.

V druhom polčase pokračovali hostia v dobrom výkone, zlepšili pohyb a bolo otázkou času kedy sa im podarí streliť gól. V 56. min po strele Pečovského vypadla Raškovi lopta, ale dobiehajúci Johancsik ju nedkázal poslať do trnavskej brány. O 10 min neskôr si nabehol za trnavskú obranu opäť Johancsik, ale sám pred Raškom vystrelil vedľa.

Trnavčanom sa po Bicákovi v prvom polčase zranil aj Koné a po chvíli aj striedajúci Bernáth. Toto citeľné oslabenie už domáci neustáli. V 82. min po rýchlom protiútoku striedajúci Uškovič prudkou strelou prekonal Rašku a v poslednej minúte Pančík po pätičke Uškoviča rozhodol o zaslúženej výhre Dukly v Trnave.

Spartak Trnava - Dukla Banská Bystrica 0:2 (0:0)

Góly: 82. Uškovič, 90. Pančík. Rozhodoval: Kružliak, ŽK: P. Čarnota, Mikovič - Brašeň. 982 divákov.

Spartak: Raška - J. Čarnota, Diallo, Gross, Machovec - Kaščák - Procházka, P. Čarnota, Bicák (28. Ciprych) - Wellington, Koné (57. Bernáth, 63. Mikovič)

Dukla: Pindroch - Turňa, Poljovka, Kupčík, Hučko - Hlinka - Pančík, Pečovský, Považanec (89. Faško), Johancsik (75. Brašeň) - Slančík (80. Uškovič)

Peter Zelenský, tréner Spartaka: "Zápas bol pre mňa veľkým sklamaním. Očakával som ďaleko lepší výkon celého mužstva. Po 15 minútach sme prakticky prestali hrať, hoci hráčov som upozorňoval, že na mokrom teréne je potrebné hrať do nohy. V druhom polčase sa nám zranili dvaja útočníci, inkasovali sme dva góly a stratil sme tri body."

Štefan Zaťko, tréner Dukly: "Naviazali sme na dobrý výkon zo Senicou. Mužstvo hralo aj dnes kompaktne a po dobrom výkone v druhom polčase dotiahlo zápas do víťazného konca."

Domov»Futbalnet»Slovan vyhral v Prešove 2:0, Senica zdolala Nitru 3:2