V Nemecku odsúdili hlavu stávkarskej mafie

Ante Sapina.
Ante Sapina. (Autor: TASR/AP)
SITA|19. máj 2011 o 17:26

Sapina priznal, že zmanipuloval viac ako 20 zápasov, vrátane stretnutí Európskej ligy a kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta.

BOCHUM. Súd v nemeckom meste Bochum odsúdil v procese ovplyvňovania futbalových zápasov Chorváta Anteho Sapinu na 5 rokov odňatia slobody.

Ešte v apríli ho pritom nečakane prepustili na kauciu 50-tisíc eur po 18 mesiacoch strávených vo väzení.

Sapina priznal, že zmanipuloval viac ako 20 zápasov, vrátane stretnutí Európskej ligy UEFA a kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta.

Jeho komplici dostali sadzby na 5 rokov, resp. 18 mesiacov. Sapinu pritom už v roku 2005 odsúdili na 35 mesiacov tiež za ovplyvňovanie výsledkov zápasov.

Na jednom z predošlých pojednávaní pred súdom okrem iného vyhlásil, že 9. septembra 2009 sa stretol s bosnianskym rozhodcom Novom Paničom na parkovisku jedného z hotelov v Sarajeve, aby spolu prediskutovali ovplyvnenie kvalifikačného zápasu v boji o postup na MS 2010 medzi Lichtenštajnskom a Fínskom (1:1).

"Požiadal som ho, aby zariadil v druhom polčase dva góly. V druhom dejstve spomenutého zápasu rozhodca daroval Fínom penaltu, ktorá nemala byť," povedal 34-ročný Chorvát.

Lichtenštajnci však hneď o minútu nato vyrovnali. Oba tímy už vtedy nemali šancu na postup na MS 2010. Sapina povedal, že Paničovi zaplatil 40 000 eur.

Bosnianskemu arbitrovi neskôr vo februári 2010 UEFA doživotne zastavila činnosť za ovplyvňovanie zápasov.