Slovan vyhral v D. Strede 3:0, Košice sa zachránili

(Autor: SME - TIBOR SOMOGYI)
TASR|25. máj 2011 o 19:22

Futbalisti MFK Košice sa zachránili v Corgoň lige, keď v poslednom kole zdolali Žilinu 1:0. Do prvej ligy tak vypadla Dubnica.

Žilinu stála chyba v obrane víťazstvo

V úvode stretnutia mali opticky navrch domáci futbalisti, ale okrem rohových kopov si výraznejšiu príležitosť nedokázali vypracovať. Hra sa postupne vyrovnala a k slovu sa dostali Žilinčania. Najprv v 16. minúte pálil tesne vedľa pravej žrde Tofiloskiho brány Majtán a o desať minút mal na kopačke gól Angelovič. Ten spoza šestnástky tvrdou a dobre mierenou strelou poriadne natiahol domáceho brankára, ktorý reflexívne zasiahol.

V 38. minúte sa dostal k zakončeniu i hosťujúci Poliaček, ale jeho strelu spoza šestnástky našťastie tečoval na roh domáci hráč.

V úvode druhého dejstva nastrelil brvno domácej brány ďalekonosnou strelou Mráz, no v 50. minúte na opačnej strane otvoril skóre duelu košický útočník Diaby - 1:0. Po chybe žilinských zadákov prešprintoval s loptou až do šestnástky súpera a následne prekonal Dúbravku.

V ďalšom priebehu sa hral vyrovnaný futbal s ojedinelými príležitosťami na oboch stranách. Košičania si už postrážili najtesnejšie víťazstvo a udržali sa v najvyššej slovenskej súťaži.

MFK Košice - MŠK Žilina 1:0 (0:0)

Gól: 50. Diaby. Rozhodoval: Samotný, ŽK: Majtán (Žilina), 2350 divákov

MFK Košice: Tofiloski - Cicman, Djokovič, Dobias, Čonka - Isola, Šinglár - Kubík (65. Gál-Andrezly), Matič, Viazanko (90.+ Skvašík) - Diaby (88. Pačinda)

MŠK Žilina: Dúbravka - Angelovič, Prince, Guldan, Mráz - Šimko (90. Škrobák), Bello - Gergel, Poliaček (67. Fótyik), Pich (80. A. Ceesay) - Majtán

Pozápasové hodnotenie:

Štefan Tarkovič, tréner Košíc: "Doteraz som ani raz neďakoval hráčom, ale dnes im ďakujem za charakter, ktorý ukázali v zápase. Bol to pre nás veľmi náročný súboj z hľadiska psychiky i taktiky. Strelili sme gól, keď sa po úniku presadil Diaby a to rozhodlo."

Oto Brunegraf, asistent trénera Žiliny: "Ťažko sa mi hodnotí tento zápas, pretože sme prehrali. Neboli sme nebezpeční pred súperovou bránou, hráči sa viac snažili strieľať zo stredných vzdialeností, čo sa nám vôbec nedarilo."

Spartak dal gól, ale z ofsajdu

Domáci v silne oklieštenej zostave sa od začiatku snažili získať územnú prevahu, no proti kompaktnejšiemu celku hostí sa im to dlho nedarilo. Až v 20. minúte roztlieskal hŕstku divákov z Hanzel strelou do brvna ružomberskej bránky. Hostia ohrozili brankára Rašku propagačnou strelou až v 25. minúte zásluhou Blažiča.

V ďalších minútach sa hral futbal medzi šestnástkami, v ktorom sa síce bojovalo, no absentovala kvalita. V poslednej minúte prvého polčasu lopta Hanzela z priameho kopu opečiatkovala ľavú žrď Hrdličkovej bránky.

V druhom polčase stoja za zmienku iba dve strely tesne nad bránku. V 52. minúte tak ohrozil hosťujúceho brankára L. Kováč a o 11 minút neskôr ho napodobnil na opačnej strane Jakšič.

V 69. minúte dosiahol domáci Gogoláka gól, ale ten neplatil pre ofsajd. V bezgólovom zápase ešte v závere poslal domáci tréner na ihrisko Denisa Bališa, syna bývalého slovenského reprezentanta Igora.

Spartak Trnava - MFK Ružomberok 0:0

Rozhodoval: Gábor, ŽK: Kaščák - Greššák, Sivčevič, J. Maslo, 917 divákov

Spartak: Raška - P. Čarnota, Kaprálik, Gross, Hanzel (81. Mikovič) - Kaščák - Sabo, L. Kováč, J. Petráš - Ciprys, Gogolák (90.+ Bališ)

Ružomberok: Hrdlička P. Maslo, J. Maslo, Sivčevič, Gallo Greššák (82. V. Kováč) Kotora, Blažič, Hoferica, Ďubek (85. Ondrek) Jakšič

Hodnotenie trénerov:

Peter Zelenský, tréner Spartaka: "Odohrali sme vcelku dobrý zápas s chlapcami, ktorí boli k dispozícii. Chýbalo nám osem hráčov, káder sme lepili a prejavilo sa to na výsledku. Verím, že z niektorých hráčov v budúcnosti môže niečo byť."

Ladislav Jurkemik, tréner Ružomberka: "Dnešný náš výkon bol už dovolenkový. Tento káder zachraňoval dve súťaže, okrem Corgoň ligy aj I. ligu. Domáci sa snažili, boli agresívnejší. V prvom polčase mali aj dve možnosti, ale nedali gól. Napriek tomu im blahoželám k postupu do Európskej ligy."

Slovan rozhodol v prvom polčase

Od začiatku nebolo pochýb, kto je pánom na ihrisku. Hráči Slovana prechádzali obranou súpera, ako nôž maslom. V 15. minúte hostia vyšachovali obranu a Grendel prízemnou strelou otvoril skóre.

Na opačnej strane o minútu Helískova strela minula pravý horný roh, ale zo stany domácich to bol jediný strelecký pokus. V 28. minúte Šebo dostal loptu do behu, zbavil sa svojho strážcu a pohodlne skóroval. O dve minúty odcentroval z ľavej strany Žofčák, nikým nekrytý Šebo vypálil, ale Novota bravúrne zasiahol.

V 39. minúte Halenár ideálne vysunul opäť Šeba, ktorý si dovolil aj parádičku, keď stlmil loptu na hrudi a preloboval brankára - 2:0.

V druhom dejstve sa už iba dohrávalo. V 53. minúte Šebo strieľal z voleja tesne vedľa, o tri minúty neskôr Žofčák trafil brvno. Na opačnej strane v 60. minúte Helísek vyskúšal Bartalského a v 88. Žofčákovu prízemnú strelu Novota kryl.

DAC 1904 Dunajská Streda - Slovan Bratislava 0:3 (0:3)

Góly: 14. Grendel, 28., 39. Šebo. Rozhodoval: P. Hrčka, ŽK: Halimi, Zs. Németh - Štepanovský, 3777 divákov.

DAC 1904 Dunajská Streda: Novota - Helísek, Obert, Hrabáč, Zs. Németh - Hassan, Hílek, Halimi, Tomčák (78. Konečný) - Nkendo (66. P. Ďurica), Matúš (86. Kadlec).

Slovan Bratislava: Bartalský - Pauschek (46. Bagayoko), Dobrotka, Had, Hrdlička - Štepanovský (84. Szarka), Guedé, Grendel, Zofčák - Šebo, Halenár (68. F. Kiss).

Mikuláš Radványi, tréner DAC-u: "Chceli sme sa rozlúčiť so súťažou v domácom prostredí dôstojne, ale súper bol nad naše sily, navyše sme v obrane urobili veľké množstvo chýb. Moji hráči akoby stratili motiváciu. Mužstvo nehralo kompaktne. Blahoželám súperovi k titulu."

Karel Jarolím, tréner Slovana: "V prvom dejstve sme ukázali, prečo sme sa stali majstrami. V druhom polčase už hráči neboli tak motivovaní a dohrávalo sa vo vlažnom tempe. Aj tak sme urobili dôstojnú bodku za úspešným rokom."

Dubnica nepremenila dve penalty, vypadla napriek víťazstvu

Dubnica zobrala poslednú možnosť zachrániť sa v Corgoň lige veľmi vážne. V 6. minúte Bruško prihral Ižvoltovi, ktorý sa dobre uvoľnil a po zemi do opačného rohu otvoril skóre. O osem minút neskôr vybojoval loptu Kuzma, našiel Bruška, ale zakončiť mu nedovolili obrancovia Dukly.

V 18. minúte pohrozil Považanec, potom mali dvakrát šancu domáci, ale od 24. minúty sa do štatistiky zapísali akcie hostí. Najskôr z 30 metrov vyskúšal Kováča Pečovský, potom Trousil stačil odzbrojiť dobiehajúceho Považanca. V 29. a v 40. minúte nastrelil hosťujúci Hlinka brvno a dve minúty pred koncom prvej polovice z päťky strieľal Považanec, ale včas sa mu do cesty postavil Kováč.

Domáci sa pokúšali nepustiť hostí do prílišného tlaku, čo sa im v skutočnosti darilo, aj keď Dukla mala v druhej polovici viac z hry. V 58. minúte mohol zvýšiť skóre Gorelka, domácim sa však nedarilo.

V 72. minúte nepremenil Bruško pokutový kop a pod tlakom vypadnutia z Corgoň ligy zopakoval to isté v 87. minúte Šulek.

Dubnica vyhrávali 2:0 zásluhou kuriózneho gólu Kuzmu zo skrumáže a ten istý hráč mohol zvýšiť na 3:0, lenže Poljovka vykopol loptu spoza bránkovej čiary. Dubnici nakoniec nepomohlo ani víťazstvo k udržaniu sa v Corgoň lige, keďže Košice zdolali Žilinu 1:0.

MFK Dubnica - Dukla Banská Bystrica 2:0 (1:0)

Góly: 6. Ižvolt, 76. Kuzma. Rozhodoval: Pavlík, ŽK: Šulek - Pindroch, ČK: 73. Savič (Dukla) za faul, 1960 divákov

Dubnica: Kováč - Božoň (46. Gorelka), Trousil, Nosek, Beňo - Polách (57. Ľupták) - Ižvolt, Augustini, Bruško (80. Varga), Šulek - Kuzma

Dukla: Pindroch - Turňa, Poljovka, Kupčík, Hučko (71. Uškovič) - Pečovský - Brašeň, Hlinka, Pančík - Slančík (77. Faško), Považanec (46. Savič)

Peter Gergely (tréner Dubnice): "Po rýchlom góle sme prepustili aktivitu súperovi, ktorý bol predsa len vo väčšej psychickej pohode ako my. Hostia mali územnú prevahu, ale šance nie. Zápas bol pre nás ťažký, pracovalo podvedomie, vedeli sme, že nemáme situáciu vo vlastných rukách. Robili sme veľa chýb, no napriek tomu sme vyhrali a vypadli. Sme sklamaní."

Štefan Zaťko (tréner Banskej Bystrice): "Zodpovednú prípravu na stretnutie nebolo na trávniku vidieť. Zápas sme herne nezvládli, nasadenie ani dôraz neboli dostatočné. Súper dal dva góly a zvíťazil zaslúžene. My sme chceli uspieť, vyhrať, aby sme splnili aspoň jeden z troch cieľov, ale mužstvo to nedokázalo."

Z. Moravce Senici gól dať nedokázali

Seničania s istotou 2. miesta vstúpili do stretnutia v pohodovom tempe a aktívnejší boli hostia, ktorí na diaľku bojujú o pohárovú miestenku. Vo 4. minúte sa po Žilákovom centri ocitol v zakončení Candrák, jeho pokus hlavou Bolek bez problémov kryl.

Prvý pekný moment predviedli domáci v 22. minúte. Piroska tvrdou strelou z 28 metrov preloboval Kuciaka, ten s námahou vyškriabal loptu na roh. Po jeho zahratí si na Piroskov výborný center krásne nabehol stopér Pillár a z hranice malého vápna prekonal hosťujúceho gólmana. Potom sa stretnutie odohrávalo prevažne medzi šestnástkami, bez výraznejšej gólovej šance na jednej či druhej strane.

Úvod druhého polčasu vyznel lepšie pre hostí, ktorý mohol dvakrát vyrovnať skóre zápasu. V 50. minúte sa po peknom centri dostal až pred Boleka kapitán Kuračka, obišiel senického gólmana a loptu napálil do ľavej žrde, tá sa odrazila k Tomášekovi, po ktorého strele výborne zasiahol Bolek. V 61. minúte dostal pekný center do pokutového územia Žilák, lopta po jeho voleji letela tesne nad bránu.

Od 65. minúty Seničania prebrali hru, po prihrávke Diviša bol v dobrej pozícii Piroska a jeho strela bola stečovaná na roh. Ten istý hráč mohol streliť gól v 70. minúte po prihrávke Lukšíka, brankár jeho strelu vyrazil na roh.

Poisťovací druhý gól sa podarilo Záhorákom streliť v 73. minúte po krásnom vysunutí Pirosku išiel Diviš sám na gólmana a s prehľadom ho prestrelil. V závere mali šancu aj hostia, po akcii Kuračku zakončoval Hruška, loptu senická obrana stečovala na roh a tak tri body zostali na Záhorí.

FK Senica - ViOn Zlaté Moravce 2:0 (1:0)

Góly: 22. Pillár, 73. Diviš. Rozhodoval: Matúš, ŽK: Komárek, 1196 divákov.

FK Senica: Bolek - Gorosito, Pillár, Komárek, Lukšík - Diviš, Kóňa, Gajdoš (77. Wijlaars), Ďurica (55. Bolinha) - Piroska - Smetana (84. Hošek)

ViOn Zlaté Moravce: Kuciak - Pavlenda, Janečka, Majerník, Chren - Žilák, Kuračka, Hruška, Orávik - Candrák (85. Farkaš), Brčák (46. Tomášek, 70. Kuráň)

Stanislav Griga, tréner Senice: "Bol to vyrovnaný zápas. Súper bol kombinačnejší, vytvoril si niekoľko šancí, ale my sme profitovali z toho, že sme boli efektívnejší. Sme radi, že sme v domácej rozlúčke zvíťazili a získali 61 bodov, čo je úžasné. Stretla sa tu výborná partia."

Juraj Jarábek, tréner ViOn-u: "Bol to zápas, ktorý reprezentuje úroveň Corgoň ligy. Kvalitný zápas, takto sa má hrať v najvyššej súťaži. My sme mali motiváciu, lebo sme chceli získať 4. miesto a ak by sme dnes vyhrali, hrali by sme Európsku ligu. Senica má kvalitné mužstvo, snažili sme sa kombinovať, ale súper bol efektívnejší."

Nitra remizovala v Prešove 3:3

Obom mužstvám už v podstate o nič nešlo a tak zvolili skôr útočný futbal pred zabezpečenou defenzívou. Do prestávky tak videli diváci štyri góly. Prvú vyloženú šancu mali hostia. Po rohu hlavičkoval Baran, Hroššo zachránil na bránkovej čiare. V 11. minúte išli Prešovčania do vedenia. Ich druhý roh, ktorý zahrával Baláž, presne zakončil Bernardo.

Už o dve minúty bolo vyrovnané. Rák vysunul Ivančíka, ktorý bol v šprintérskom súboji rýchlejší než Vršajevič a po zemi prekonal brankára Pláničku.

Ani tento stav netrval príliš dlho. Po rohu Ráka vypálil z hranice 16-tky Mikuš, lopta skončila pri ľavej žrdi a znamenala vedenie Nitry. Šarišania vyrovnali skóre vďaka Žůrekovi, ktorý v 29. minúte doklepol zblízka loptu.

V druhom dejstve sa dlho nebolo na čo pozerať. Divákov prebral z "núteného spánku" až ojedinelý útok Nitry, pri ktorom Mikuš stál zoči-voči Pláničkovi a nedal prešovskému brankárovi žiadnu šancu. Bola to prvá strela hostí po výmene strán. Zápas sa nakoniec končil remízou, vyrovnanie zariadil v poslednej minúte brazílsky legionár z Prešova Barnardo.

1. FC Tatran Prešov - FC Nitra 3:3 (2:2)

Góly: 11. Bernardo, 29. Žůrek, 90. Bernardo - 13. Ivančík, 21., 72. Mikuš. Rozhodoval: Smolák, ŽK: Petráš, Macko - Ivančík, Tóth, 1122 divákov

1. FC Tatran Prešov: Plánička - Papaj, Piter-Bučko, Baran, Vršajevič (46. Katona) - Petráš - Guba (46. Guba), Macko (81. Vyskočil), Baláž - Žůrek, Bernardo.

FC Nitra: Hroššo - Zelenický, Tóth, Kolmokov, Kotora - Ivančík, Sloboda (83. Schulmeister), Šimončič, Kolár (87. Gajdošík) - Mikuš (78. Sailer), Rák.

Ladislav Pecko (tréner Prešova): "My sme chceli tento zápas vyhrať, dnes sme silou vôle vyrovnali v nadstavenom čase."

Cyril Stachura (tréner Nitry): "Videli sme typický zápas, v ktorom sa striedali akcie na oboch stranách. Škoda, že sme dostali tretí gól. S výkonom hráčov som spokojný, ale s výsledkom nie."

Domov»Futbalnet»Slovan vyhral v D. Strede 3:0, Košice sa zachránili