LeBron James vyzve vo finále NBA Dirka Nowitzkého

Radosť LeBrona Jamesa po postupe do finále NBA.
Radosť LeBrona Jamesa po postupe do finále NBA. (Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|27. máj 2011 o 14:23

Vo finále NBA sa stretne Miami s Dallasom. Zopakujú si sériu z roku 2006, keď sa tešili z triumfu basketbalisti Miami Heat.

BRATISLAVA. „V tejto chvíli som sa rozhodol zbaliť a vziať svoj talent do South Beach na Floride a stať sa členom tímu Miami Heat,“ bola rozhodujúca veta pred začiatkom novej sezóny NBA.

Predniesol ju LeBron James pri svojej neslávnej relácii Decision (Rozhodnutie), v ktorej sa rozhodol nepodpísať novú zmluvu s Clevelandom Cavaliers, ale s Miami. Tomu sa podarilo udržať Dwyana Wada a získať aj Chrisa Bosha.

Všetko vysielala v priamom prenose televízia ESPN a James tým nahneval veľké množstvo fanúšikov po celom USA.

Tí mu to dávali najavo aj v zápasoch na palubovkách súperov, keď na neho väčšina mohutne bučala.

Dvojnásobne najužitočnejší hráč NBA sa však nenechal rozhodiť a spolu so svojimi novými spoluhráčmi dokazoval, že s útokom na titul to myslia reálne už tento rok.

V základnej časti skončili vo Východnej konferencii na druhom mieste za Chicagom. Svoju obrovskú silu však Heat ukázali najmä v play off. Postupne vyradili Philadelphiu, Boston aj Chicago, keď prehrali len tri zápasy a vo finále NBA tak vyzvú Dallas.

Posledný zápas série Miami s Chicagom

Skvelý záver posledného zápasu

James s Wadeom výkony vystupňovali v poslednom piatom zápase série s Bulls. Chicagu nestačilo na výhru ani vedenie o dvanásť bodov štyri minúty pred koncom.

V tom čase obe hviezdy Miami zatlačili v obrane, trafili tri trojky a šnúrou 19:4 definitívne zlomili odpor súpera.

„Neviem, čo sa stalo. Ani si presne nepamätám, čo sa presne stalo. V hlave mi zostal len oddychový čas, keď nám tréner povedal, že sme podobné zápasy už otočili a nevidí dôvod, prečo by sa nám to nemohlo znova podariť,“ povedal Wade pre espn.com.

Pri poslednej akcii najlepšieho hráča Bulls Derricka Rosa, ktorá mohla znamenať predĺženie (Heat vyhrali posledný zápas 83:80) predviedol James skvelý blok a tesne po ňom radostne zakričal na Wada: „Tie posledné tri minúty boli asi najlepšie v mojom živote.“

Pritom James ani Wade nehrali do tej chvíle najlepší zápas, keď prvý nedal body skoro 30 minút a druhý zas stratil deväť lôpt.

Na to sa však už nikto pýtať nebude. Miami je teraz pred šancou na druhý titul v NBA, keď prvý vybojovalo v roku 2006. Vo finále vtedy zdolalo rovnakého súpera ako teraz - Dallas.

Pred piatimi rokmi boli Mavericks jasným favoritom na titul, teraz sú zasa miernym favoritom Heat. Očakáva sa však vyrovnaná séria. Dallas hrá rovnako ako Miami v play off výborne. Vedie ho skvele hrajúci Nemec Dirk Nowitzki, ktorého dopĺňajú ďalší hráči. Texaský klub dokázal pri postupe do finále jasne vyradiť aj obhajcov titulu Los Angeles Lakers.

Dwyane Wade

LeBron James môže získať premiérový titul

Wade má šancu na druhý titul, pre Jamesa by bol premiérový. Zatiaľ si zahral len raz vo finále pred štyrmi rokmi. V ňom však prehral v drese Clevelandu jasne so San Antoniom 0:4 na zápasy.

„Prestup do Miami priniesol viacero nepriateľov, ale my máme jasný cieľ, ktorým je titul,“ povedal James pre yahoo.com

Fanúšikovská nenávisť k dvadsaťpäťročnému krídelníkovi sa môže zmeniť už o necelý mesiac, keď bude rozhodnuté o novom víťazovi NBA. S víťazstvami sa na veľa vecí zabudne.

Heat favorizujú odborníci aj basketbalové osobnosti, v ankete pre televíziu ESPN ich favorizuje na titul pätnásť z dvadsaťdva opýtaných.

Finálová séria medzi sa začína v noci z utorka na stredu a vysielať ju bude česká stanica Nova Sport.