Vancouver vyhral prvé finále gólom 19 sekúnd pred koncom

Raffi Torres oslavuje jediný gól prvého finálového zápasu Vancouvru s Bostonom.
Raffi Torres oslavuje jediný gól prvého finálového zápasu Vancouvru s Bostonom. (Autor: TASR)
Sportnet|2. jún 2011 o 04:58

Vancouver vyhral prvý zápas finálovej série s Bostonom 1:0. O víťazstve kanadského tímu rozhodol Raffi Torres.

BRATISLAVA. Hokejisti Vancouvru vyhrali prvý zápas jediným gólom zápasu, ktorý padol 19 sekúnd pred koncom.

Oba tímy vstúpili do finále s vedomím najdôležitejšej série sezóny. Snažili sa nerobiť chyby a hre dominovali väčšinou obrany a najmä pozorní brankári. Napriek tomu, že dlho nepadol gól, mali diváci možnosť vidieť atraktívny hokej.

O niečo aktívnejším tímom boli domáci hokejisti. Tí vystupňovali svoj tlak v tretej tretine. Zdalo sa však, že Boston sa ubráni a úvodné finále rozhodne predĺženie.

Prišla však chyba obrany Bruins v poslednej minúte. Hosťujúci hráči stratili vo svojej tretine puk, ktorý im zobral Ryan Kesler, ten ihneď prihral do prečíslenia Dánovi Hansenovi, ktorý našiel pred prázdnou bránkou Torresa.

Gólu už nezabránil ani Zdeno Chára, ktorý sa zúfalým sklzom snažil Hansenovu prihrávku zastaviť.

Výsledok prvého zápasu finále Stanleyho pohára v zámorskej hokejovej NHL (hrá sa na štyri víťazstvá):

Vancouver Canucks - Boston Bruins 1:0 (0:0, 0:0, 1:0) - stav série: 1:0

Gól: 60. Torres (Hansen, Kesler)

Vylúčení: 7:7 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 34:36. Rozhodovali: Walkom, O'Rourke - Racicot, Miller. Diváci: 18 860.

Vancouver: Luongo - S. Salo, Edler, Hamhuis, Bieksa, Ehrhoff, Rome - Burrows, H. Sedin, D. Sedin - Kesler, Higgins, Raymond - Lapierre, Hansen, Torres - Bolduc, Oreskovich, Tambellini

Boston: T. Thomas - Chára, Seidenberg, Ference, Boychuk, T. Kaberle, McQuaid - P. Bergeron, Marchand, Recchi - Horton, Krejčí, Lucic - Seguin, C. Kelly, Ryder - G. Campbell, Peverley, Paille

Domáci Vancouver začal aktívnejšie, ale pribrzdilo ho vylúčenie Daniela Sedina na 4 minúty za nebezpečnú hru vysokou hokejkou na slovenského kapitána Bostonu Zdena Cháru. B

ruins však dlhú početnú výhodu nedokázali pretaviť na vedúci gól a vyťažili z nej sedem striel na bránku a niekoľko ďalších pokusov mimo. Svoje presilovky nevyužili ani hokejisti Canucks, a tak najvzrušujúcejším momentom úvodného dejstva bola bitka už po prvej siréne, do ktorej sa zapojil aj Chára.

Bruins hneď na začiatku druhej tretiny nevyužili ani 92-sekundovú výhodu o dvoch korčuliarov. Obaja brankári, Luongo aj Thomas, previedli množstvo vynikajúcich zákrokov a najmä hosťujúci gólman mal pri šanciach súpera neraz aj veľkú dávku šťastia. Keď už všetci začali myslieť na prvé finálové predĺženie, prišiel rozhodujúci úder Vancouveru.

Kesler vypichol puk obrancovi Bostonu Boychukovi a tesne sa vyhol postaveniu mimo hry. Pri mantineli ho nezastavil ani Peverley. Na druhej strane útočného pásma našiel Kesler voľného Hansena, ktorý sa pri situácii 2 na 1 vyhol pod nohy padajúcemu Chárovi, priťukol Torresovi a keďže Boychuk sa vrátiť a pokryť Torresa nestačil, ten bekhendom poslal puk do odkrytej bránky Bruins. Dvadsaťdeväťročný Torres strelil 18,5 sekundy pred koncom svoj tretí gól v tohtosezónnej edícii play-off.

"Len som korčuľoval do otvoreného priestoru. Mal som aj šťastie, že som bekhendom dostal puk do siete," tešil sa Torres.

"Bolo to, ako keby padol gól v predĺžení. Dnes nebolo na ľade veľa priestoru, pokojne sme mohli hrať celú noc," poznamenala prvá hviezda zápasu Luongo. Jeho náprotivok Thomas, ktorý dostal poctu druhej hviezdy zápasu, videl gólový okamih takto:

"Videl som, ako Hansen korčuľuje na bránku, tak som zaujal pozíciu na strelu a snažil som sa mu zmenšiť strelecký uhol, lenže on v poslednej chvíli dokázal prihrať Torresovi, ktorý sa tam zrazu zjavil, vôbec netuším odkiaľ, a poslal puk do siete."

Chára na ľade vyše 28 minút

Kapitán Bostonu Zdeno Chára bol najzamestnanejším korčuliarom zápasu. Na ľade strávil 28:09 min, z toho 4:32 min pri presilovkách a 6:17 min v oslabeniach, vyslal na Luonga jednu strelu. Bol na ľade prakticky pri všetkom, ako pri 92 sekundovej presilovke Bostonu o dvoch hráčov, tak aj pri jedinom góle, ktorý rozhodol o prehre Bostonu.

"Myslím si, že naše presilovky boli lepšie ako proti Tampe. Puk sme si dobre prihrávali, mali sme niekoľko dobrých striel. Musíme len nájsť spôsob, ako ho dostať do siete," skonštatoval pre Fox News slovenský bek, ktorý sa v početnej výhode často objavoval pred bránkou domácich, aby bránil vo výhľade Luongovi.

"Darilo sa im kaziť hru našej elitnej päťky. Neviem, či to rozhodlo, ale dokázali vždy efektívne atakovať nášho hráča na špici útoku. Bol to veľmi vyrovnaný zápas. Boli sme neskutočne blízko k predĺženiu. Každý okamih zápasu môže rozhodnúť a práve to sa stalo."

"Je to veľké nešťastie, keď sa vám niečo také prihodí v posledných sekundách zápasu. Musíme sa dať opäť dokopy, sústrediť sa a ísť do ďalšieho zápasu," hodnotil stretnutie jeden z trojice kandidátov na Norrisovu trofej pre najlepšieho obrancu NHL. Chára sa vrátil aj k osudnému okamihu, ktorého bol tiež aktérom:

"Bol som si istý, že Hansen bude strieľať. Bol blízko, no zahral to dobre. Ja som išiel do sklzu, no on to dal pred bránku na hráča nabiehajúceho zozadu. Urobil to rýchlo, nevedel som, že Torres je krok pred naším obrancom. V takejto situácii nemáte veľa času na reakciu. Hansen bol v plnej rýchlosti, samozrejme, že som chcel reagovať najlepšie, ako sa dalo. No on namiesto strely perfektne prihral."

Napriek prehre si Chára dul pochvaľoval: "Bol to vyrovnaný zápas, veľmi tesný zápas. Oba tímy mali presilovky o dvoch hráčov, a nedokázali skórovať. Na oboch stranách boli v presilovkách veľké šance, mnoho súbojov - bol to skutočne skvelý zápas."

Burrows pohrýzol Bergerona

Zaujímavosťou stretnutia bol okamih tesne po skončení prvej tretiny, keď sa do potýčky dostali domáci Alexandre Burrows a hosťujúci Patrice Bergeron. Burrows pri nej pohrýzol Bergerona do prsta. "Pohryzol ma," potvrdil Bergeron aj opakované zábery počas televízneho rozhovoru medzi 2. a 3. tretinou a pokračoval. "Pýtal som sa ho:

´Čo sa stalo? Čo to malo byť?´ Povedal mi, že nemal inú možnosť, lebo som mal prst v jeho ústach." Pred dvoma rokmi dostal Jarkko Ruutu dvojzápasový trest, keď pohrýzol Andrewa Petersa. Vtedy však nešlo o play-off a postihnutým bol notorický previnilec J. Ruutu, takže trest pre Burrowsa by bol za týchto okolností prekvapením. Štatistiky hovoria, že tím, ktorý zvíťazil v 1. zápase finálovej série o Stanleyho pohár, sa v 77,5 % stal víťazom. V prípade, že išlo o domáce mužstvo, úspešnosť je ešte vyššia - 86,3 %.