Slováci prehrali v Európskej lige v Ankare s Turkami

Slovenskí volejbalisti prehrali v piatkovom prvom zápase 3. kola C-skupiny Európskej ligy s Tureckom v Ankare 2:3.

(Zdroj: SITA)

Slováci po troch víťazstvách v rade zaznamenali druhú prehru v tohtoročnej Európskej lige.

ANKARA. Slováci tak po troch víťazstvách v rade zaznamenali druhú prehru v tohtoročnej Európskej lige.

Zverenci trénera Emanuele Zaniniho mali duel v tureckom hlavnom meste dobre rozbehnutý, keď viedli 2:1 a 22:20, ale nakoniec podľahli bojovným domácim Turkom 2:3, v tajbrejku 9:15. Odveta je na programe v sobotu o 18:30 SEČ.

Turecko - Slovensko 3:2 (17, -17, -23, 23, 9)

122 minút. Rozhodovali: V. Ristovski (Mac.), D. Franc (Č. Hora), 300 divákov.

Turecko: Tanik , Gok, Pezuk, Peksen, Batur, Coskun, libero Kilic (Cin, Bozan). Tréner: V. Bašič.

Slovensko: Masný, Bencz, Kohút, M. Sopko st., L. Diviš st., Kmeť, libero Ondrušek (Chrtiansky, Michalovič, Mikula). Tréner: E. Zanini.

Úvod zápasu bol vyrovnaný, Slováci viedli prvýkrát po útoku Sopka z doskoku - 3:4. Hostia však na začiatku pôsobili trochu neisto a po útoku univerzála Coskuna viedli domáci 7:5 a na prvom technickom timeoute 8:6. Slovákom sa nedarilo, následne dal eso Gok, Sopka zablokoval nahrávač Peksen a bolo už o päť bodov - 11:6. Slováci sa trápili v útoku i na prihrávke a domáci zbierali body aj naďalej, Tanik zvýšil na 12:6. Diviša nahradil Chrtiansky, ktorý nastúpil prvýkrát v tomto ročníku EL.

Gok však dal ďalšie eso a za stavu 13:6 si tréner Zanini zobral už druhý timeout v tomto sete. Po time konečne blokár Gok pokazil servis. Náskok domácich mierne stiahol eso Sopko - 14:9. Na druhom technickom timeoute vyhrávali Turci 16:11. Za stavu 18:13 sa vrátil na ihrisko Diviš. V koncovke dal dve esá po sebe Batur a bolo už hrozivých 21:13. Prvý set v komornej atmosfére haly Baskent vyhrali Turci 25:17. Úvodný set mali Slováci veľmi slabú prihrávku a tým pádom trpel aj útok.

Na začiatku druhého setu to vyzeralo lepšie, Slováci po blokoch Kohúta a Bencza viedli 3:1. Domáci tréner to nevydržal a zobral si timeout. Masného servis narobil Turkom problémy, prišiel blok Sopka a následne turecký aut - 5:1 pre Slovensko! Servis kapitána Slovákov robil domácim problémy a po šikovnom útoku Sopka bolo už 6:1! Druhý time Turecko. Na prvom technickom timeoute vyhrávali Slováci v bielych dresoch 8:3.

Slovenskí volejbalisti sa dostali do tempa, výrazne zlepšili príjem, nahrávač Masný parádne rozdeľoval lopty a tak Slováci bez problémov udržiavali náskok. Ten navyše ešte zvýšil blokom Kohút - 6:12. Po dvoch parádnych podaniach Sopka bolo už 16:8 pre našich. Slováci viedli už 21:12, ale po sérii chýb v útoku znížili domáci na 21:15. Našťastie potom nekompromisne zaútočil Sopko a bolo 22:15. Bencza za tohto stavu vystriedal na "účku" Michalovič. Druhý set ukončil šikovnou ulievkou práve Michalovič - 25:17. Slováci boli späť a vyrovnali na 1:1.

V treťom sete vrátil tréner Zanini na ihrisko základnú zostavu. Po bloku Diviša viedli naši 3:1. Slováci si držali náskok jedného brejku a na prvom technickom timeoute viedli 8:6. Potom však dal aut Bencz a Turci vyrovnali na 9:9. Bencza nahradil Michalovič. Turci ožili a zásluhou blokára Pezuka viedli 12:10. Sopkovi následne nevyšiel útok z "pipu" a za stavu 13:10 pre domácich si tréner Zanini zobral timeuot. Domáci sa dostali do vedenia 15:11, keď využili slabšiu chvíľku Slovákov.

Po dvoch autoch smečiara Batura znížili naši na 15:17 a tréner domácich reagoval timeoutom. Hneď po oddychu sa blokom blysol Masný a bolo už len 16:17. Slováci ožili a po bloku Kohúta bolo vyrovnané 18:18! Potom ukončil dlhú výmenu Sopko a po jeho block-aute Slováci po dlhom čase viedli! Potom sa domáci ujali vedenie, navyše druhý rozhodca zapísal našim zlé postavenie a bolo 21:19 pre Turecko.

Slováci opäť vyrovnali po bloku Michaloviča - 21:21, ale domáci opäť odskočili o dva body a viedli 23:21. Lenže prišiel ďalší blok Michaloviča a na tabuli svietil stav 23:23! Slováci zastavili útoku Turkov a Diviš vybojoval prvý setbal! Univerzál Coskun dal aut a Slováci vyhrali tretí set 25:23!

Vo štvrtom sete ostal na ihrisku na poste univerzála Michalovič. V úvode sa išlo bod po bode - 5:5. Po bloku nahrávača Masného viedli Slováci 7:6. Ani jeden tím sa nevedel dostať do trháku a išlo sa bod po bode - 9:9, 10:10, 11:11. Za stavu 13:12 pre Turkov nahradil Sopka Chrtiansky. Na druhom technickom timeoute vyhrávali domáci 16:14. Potom uspel útokom stredom Kohút, Turci dvakrát zle zaútočili, blokom sa blysol Diviš a Slováci zrazu viedli 18:16. Na servise stále Chrtiansky.

Lenže Turci potom zablokovali útok Diviša a za stavu 18:18 si tréner Zanini zobral timeout. V koncovke sa po bloku Kmeťa dostali naši do vedenia 21:19! Po Masného ulievke viedli Slováci prvý mečbal - 22:20. Turci sa nevzdávali a záluhou svojho najlepšieho hráča univerzála Coskuna vyrovnali na 22:22. Time Slovensko. Potom po dlhej výmene mali viac šťastia domáci a ožili aj diváci - 23:22. Na ihrisko prišiel prvýkrát v zápase Mikula, keď nahradil Diviša. Prvý setbal mali Turci - 24:23. Domáci zablokovali útok Chrtianskeho a zápas musel rozhodnúť tajbrejk.

Domáci začali piaty set lepšie a viedli 2:0 a po úspešnom bloku Pezuka už 5:2. Tréner Zanini si zobral timeout. Slovákom sa prestalo dariť, naopak Turci minimalizovali chyby a viedli už 7:3. Navyše mali aj útok, ale Tanik dal aut. Strany sa točili za stavu 8:4 pre Turecko. Slováci potom nevyužili kontraútoky na zníženie na 8:6, čo sa ukázalo ako kľúčové v tajbrejku. Prišlo eso nového muža Bozana a bolo už 11:6. Timeout Slovensko. Záver piateho setu patril domácim, ktorí ho vyhrali 15:9 a celý zápas 3:2.

Emanuele Zanini, tréner SR: "Dva týždne sme niečo budovali a teraz začíname ako keby odznova, pretože zmena nahrávača mení všetko. Mišo Masný hrá veľmi rýchlo a preto hráme iným systémom a potrebujeme čas sa zohrať. Takisto aj Mišo potrebuje čas, pretože hral prvý zápas po dvoch mesiacoch. Nebol to dnes dobrý zápas, ale som trpezlivý, pretože budujeme tím na Final Four. Problém je, že náš výkon je ako na vlnách a robíme veľa chýb častokrát aj v jednoduchých situáciách. Zajtra nastúpi od začiatku Zaťko, pretože Masný dlho nehral a nechceme riskovať aby sa zranil. To bolo plánované už dopredu."