Vancouver je po výhre 1:0 krok od Stanley Cupu

Rozhodujúci moment zápasu. Strelec Maxim Lapierre na snímke nie je, ale jeho spoluhráč Manny Malhotra už oslavuje, kým brankár Bostonu Tim Thomas a jeho spoluhráči Rich Peverley (49), Dennis Seidenberg (44), David Krejčí (46) a Zdeno Chára (33) stŕpli. (Autor: AP)
TASR|11. jún 2011 o 06:02

V piatom finále Stanley Cupu vyhral Vancouver nad Bostonom najtesnejším pomerom a v sérii sa ujal vedenia 3:2. Na celkový triumf mu chýba jediné víťazstvo.

VANCOUVER. Hokejistov Vancouveru Canucks delí jediné víťazstvo od zisku prvého Stanleyho pohára v 40-ročnej histórii klubu.

V piatom zápase finále play off zámorskej NHL v noci na sobotu zdolali na domácom ľade Boston Bruins 1:0, keď sa o jediný gól stretnutia postaral útočník Maxim Lapierre.

Slovenský kapitán hostí Zdeno Chára odohral celkovo 27 minút, na súperovu bránku vyslal dve strely, no do štatistík si pripísal aj mínusový bod, keďže bol na ľade v čase inkasovania.

Rozhodujúci moment zápasu sa udial v 45. minúte, keď Lapierre pohotovo poslal do siete odrazený puk od zadného mantinelu po strele obrancu Kevina Bieksu a súperovmu brankárovi Timovi Thomasovi tak zrušil takmer 111-minútovú nepriestrelnosť.

"Pokúšal som sa bránku netrafiť, veď som nebol od nej ďaleko. Nebol som však v dobrom uhle. Tak som to strieľal na mantinel a dúfal, že sa to dobre odrazí," skonštatoval obranca Vancouveru Kevin Bieksa. "Mali sme šťastie. Bol to dobrý odraz. Bola to pre nás výzva. Správny zásah v správnej chvíli," sprostredkoval svoje prvé pocity po stretnutí strelec rozhodujúceho gólu.

Domáci gólman Roberto Luongo predviedol bezchybný výkon, keď zneškodnil všetkých 31 striel "medveďov" a druhým finálovým shutoutom, celkovo štvrtým v play off, si napravil reputáciu po 12 inkasovaných góloch v predchádzajúcich dvoch dueloch.

V ostatných 21 sezónach sa zatiaľ víťaz piateho zápasu finálovej série tešil zo Stanleyho pohára v 15 prípadoch, ale až tri z piatich výnimiek z tohto pravidla sa vyskytli v uplynulej dekáde: Colorado (2001), Tampa Bay (2004) a Pittsburgh (2009).

Zápas číslo 6 je na programe v noci na utorok v Bostone.

Rozhodujúce momenty 5. finále

finále - 5. zápas:

Vancouver Canucks - Boston Bruins 1:0 (0:0, 0:0, 1:0) - stav série 3:2

Gól: 45. Lapierre (Bieksa, Torres).

Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 25:31. Rozhodovali: Walkom, O'Rourke - Racicot, Miller. Diváci: 18 860.

Zostavy

Vancouver: Luongo - Ehrhoff, S. Salo, Bieksa, Edler, Alberts, Tanev, - D. Sedin, H. Sedin, Burrows - Higgins, Kesler, Raymond - Torres, Lapierre, Hansen - Glass, Malhotra, Oreskovich

Boston: T. Thomas - Chára, Seidenberg, Ference, Boychuk, T. Kaberle, McQuaid - - Marchand, P. Bergeron, Recchi - Lucic, Krejčí, Peverley - Paille, G. Campbell, S. Thornton - Ryder, C. Kelly, Seguin