Slovenskí vodní slalomári zbierajú na ME medaily

Na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome v Španielsku získali bratia Hochschornerovci titul, Dukátová striebro, Škantárovci bronz.

Jana Dukátová.(Zdroj: TASR)

Slovenský slalom na divokej vode si na 12. ME v španielskom Seu d'Urgell pripísal v úvodných dvoch individuálnych kategóriách nie dve, ale až tri medaily.

SEU D'URGELL. O striebornú sa najskôr postarala kajakárka Jana Dukátová, ktorá za zlatou Nemkou Bärovou zaostala 0,17 sekundy, tretia skončila Britka Neaveová. O pár minút neskôr po striebre Dukátovej pribudla na konto slovenskej výpravy najcennejšia medaila.

Vo finále deblistov Pavol a Peter Hochschornerovci najskôr neoficiálne zvíťazili s nepatrným náskokom 0,05 sekundy pred Poliakmi Marcinom Pochwalom - Piotrom Szczepanským. Pôvodne bronz putoval do Francúzska zásluhou Pierra Labarella - Nicolasa Peschiera, no po proteste sa posúvalo poradie, druhým Poliakom pripísali dodatočne kontakt na 18-tej bránke, klesli tým na piate miesto, a tak na stupni víťazov figurovali s konečnou platnosťou zlatí Hochschornerovci, strieborní Labarelle - Peschier so stratou 0,60 sekundy a bronzoví Škantárovci s +1,56 odstupom.

Jana Dukátová podala medzi 23 bránkami hrdinský výkon. Do tejto sezóny sa rozbiehala po januárovej operácii pravého ramena a pomerne dlho trvalo, kým si mohla dovoliť obvyklé zábery s dvojlistovým pádlom. V semifinále sa oň príliš neoprela, skončila šiesta, no vo finále sa jej podaril takmer dokonalý husársky kúsok. Časom 105,43 trónila na čele dovtedy, kým došla do cieľa Nemka Bärová. Dukátovú od obhajoby titulu delilo nakoniec 0,17 sekundy, vzdialenosť tak nepatrná, že by sa mohla prirovnať k pár centimetrom.

Bratia Hochschornerovci, trojnásobní olympijskí víťazi a úradujúci majstri sveta, si v tejto sezóne veľa ucelených pretekov neužili a prvé vydarené ukázali až v Seu d'Urgell. Titul sa dostal do naozaj správnych rúk, keď 'Hochšíci' ani raz, v kvalifikácii v dvoch jazdách, v semifinále i finále, neťukli do bránky. Na medzičase ešte strácali na pôvodne druhých Poliakov 0,78 sekundy, no druhú polovicu trate vystupňovali tempo a konkurencii opäť ukázali, kto je najväčším pánom svojho remesla. Pre Hochschornerovcov je to už šiesty individuálny titul na ME po Roudnici nad Labem'98, Mezzane'2000, Čunove'2002, Krakove'2008 a Nottinghame'09.

Smolu i šťastie v nešťastí mali bratanci Škantárovci a volal ju jediný ťuk na protiprúdnej bránke číslo 7. Ak by sa penalizácii dvoch sekúnd vyhli, zopakovali by zlato z vlaňajšieho Čunova. Nakoniec však s prázdnymi rukami nezostali, po proteste pripísala jury dodatočne dve trestné sekundy pôvodne druhým Poliakom Pochwalovi - Szczepanskému, poradie sa posunulo a Škantárovci sa ovenčili bronzom.

Pavol Hochschorner po zlatom finále už mohol nadviazať aj na tému čistých jázd. "Ani raz sme do bránky počas ME neťukli, štyri jazdy bez trestných sekúnd, to nás veľmi teší, určite dobrý štart do sezóny. Trať v Urgelli nie je náročná, no úzka a najmä naše dlhé deblovky sa nám len len zmestili do koryta. Najmä keď sa zle rozložili bránky, nedalo sa oprieť o pádlo a mali ste značné problémy. Nám najviac vyhovujú trate, kde sa dá makať a nechodí sa tesne okolo kameňov."

Aj keď trať nebola ideálna, Hochschornerovci na nej pôsobili perfektne. "Teraz na ľahkej trati všetci šli rýchle časy," dodal Pavol, "nedalo sa kde niečo pokaziť. Pre nás to bolo nevyhovujúce, my sa vieme zrýchliť aj na ťažkej vode, takto sme stratili výhodu. Navyše vo finále sa nám pred cieľom zmenila voda, prišli o jeden, jeden a pol sekundy náskoku, no stačilo to. Semifnálová jazda bola z našej strany uvoľnenejšia, sadla nám voda a dosiahli sme výborný čas. Aj by sme ho vo finále zopakovali, nebyť tej zmenenej vody v závere."

Peter Hochschorner mohol v cieli odľahčene okomentovať finálovú drámu. "Bolo to napínavé, finále nám vyšlo menej ako semifinále. Chybu sme neurobili, no pred cieľom sa voda otočila, rovinka bola dosť dlhá a my sme pádlovali akoby v protiprúde. Vyše sekundový náskok sme na 15-metrovom úseku stratili, no nie úplne. Odstupy medailistov boli malé, vyplynulo to naozaj z charakteru trate, takýchto tesných víťazstiev sme už v minulosti zažili. Každý ťuk znamenal obrovskú stratu a stratila sa aj šanca na dobré umiestenie. Šesť individuálnych titulov majstrov Európy nás teší, tento najčerstvejší aj preto, že sme v sezóne jazdili menej a až v Urgelli sme si užili celé úseky naplno."

Strieborná Kajakárka Jana Dukátová sa opäť vnorila medzi absolútnu špičku. Ešte v januári po operácii ramena zvažovala metódy ako najrýchlejšie zregenerovať artroskopicky operované miesto, po piatich mesiacoch sa postavila na strieborný európsky stupienok. "Radosť bola veľká, hlavne v cieli, lebo som vedela, že som zašla dobrý čas. Nakoniec všetky súperky po mne spôsobili nervák, pádlovali vynikajúco a až do samého konca som bola vo veľkom napätí. Som rada, že z tých tesných pretekov, v ktorých rozhodovali detaily, sa mi podarilo vydolovať medailu."

Jana Dukátová úplne do pádla nebúšila. "Prvú polovicu som si zvolila istejší variant, bola som trochu pomalšia, no potom som doháňala všetko na spodku, ktorý mi vyšiel ideálne. Možno keby som v hornej časti zariskovala, tak mohlo byť aj zlato, no aj striebro vyvolalo vo mne radosť. Trať nebola zložitá, rozhodovali drobnosti, aj preto."

Operácia je ešte v živej pamäti. "Prišla som sem v očakávaní po tom všetkom, čo som zažila v príprave, pri operácii a rekonvalescencii. Prvú ozajstnú možnosť porovnať som mala až teraz a dopadlo to úspešne. Šieste miesto v semifinále pramenilo z toho, že bolo treba splniť povinnosť, postúpiť do finále. Aj v novinke, štvrťfinálovej jazde, sa skloňovala zodpovednosť so snahou neurobiť chybu. Všetky sily som si šetrila na finále. Voda v kanáli nie je náročná, aj trať bola jednoduchá, no doplatili na ňu viaceré a ja som sa sústredila o to viac, že vo finále som už bola z našich kajakárok sama."

Jej tréner a vedúci tímu Róbert Orokocký musel riešiť aj proceduálne záležitosti pri podaní protestu po finále debloviek. "Protest vyšiel z našej strany, uznali ho, bol úplne jasný a keby ho odmietli, bolo by to do neba volajúce. Janka v každých pretekoch išla strategicky, aj v semifinále sa snažila nevyhrať, radšej chcela skončiť trochu vzadu a vo finále na základe štartovky skôr vyraziť na trať. Aj sa jej to podarilo, nasadila kvalitný čas a súperky na štarte mohli byť nervóznejšie. Nemka Bärová ju prekonala nepatrne, zaslúžila si zlato, no Janka aj keď neobhájila titul, potvrdila pozíciu a po operácii sa opäť zaradila medzi špičku."

Jana Dukátová predtým úspešne zvládla, na ME v Čunove i MS v Tacene, dvojkombináciu so singlom, teraz podľa slov Róberta Orokockého zvolila skôr istotu ako riziko. "Ešte sme nevedeli, na čom sme a mohlo by to byť na úkor kajaku, preto sme sa sústredili na hlavnú výzvu, olympijskú kajakársku disciplínu."

Zadák v bronzovej deblovke Škantárovcov, Peter: "Snažili sme sa neurobiť ani jednu chybu, no Laco nešťastne pádlom ťukol siedmu bránku. Práve tento moment nás asi pohnal vpred, čas sme dosiahli najlepší, no s ťukom sme boli až štvrtí. U Poliakov sa zistilo, že aj oni mali ťuk, protest sa podal a z menšieho sklamania vznikla väčšia radosť. Vlani sme v Čunove boli zlatí, mali sme naň aj tu, no o tom je šport. Ľahká voda velila, aby sa jazdilo koncentrovane a aby sme sa vyvarovali nejakému kiksu. Preto sme jazdy kontrolovali, až vo finále sme sa snažilo všetko rozbaliť naplno."

V päťčlennom finále tímov deblistov sa síce zrodil slovenský bronz, no očakávalo sa vzhľadom na silu tria zlato. Pred Slovákov sa dostali Česi o 1,04 sekundy a trochu napravili povesť vodáckej mocnosti, ktorá sa v individuálnych dvoch sobotných disciplínach medaily nedočkala. Slovenský tím mohol aj vyhrať, nebyť dvoch trestných sekúnd na rozdiel od čistých Čechov, obhajcov titulu, ktorí si opäť za zlatom dopádlovali len s jednou zmenou, Volfa so Štěpánkom nahradili Hradílek so Sehnalom. V neoficiálnom poradí ešte Slováci figurovali druhí, Nemcom však odpustili dve trestné sekundy, a tak sa striebro zmenilo na bronz.

Finálový program dňa zavŕšili kajakárky v tímových pretekoch. Zaujímavé bolo, že až dve hliadky z piatich štartujúcich vynechalo bránku a jasne sa tým vyčlenili medalisti. Slovenské družstvo v zložení Dukátová, Kaliská a Beňušová-Mannová nazbieralo štyri trestné sekundy na šiestej a deviatej bránke a dosiahnutý čas stačil na bronzovú medailu, tak ako vlani na ME v Čunove. Rovnako ako v debloch aj medzi kajakárkami zažiarili najviac zlaté Češky.

Oficiálne finálové výsledky

K1 ženy: 1. Claudia Bärová (Nem.) 105,26 (0), 2. Jana Dukátová (SR) 105,43 (0), 3. Elizabeth Neaveová (V. Brit.) 106,76 (0)

C2: 1. Pavol a Peter Hochschornerovci (SR) 107,05 (0), 2. Pierre Labarelle - Nicolas Peschier (Fr.) 107,65 (0), 3. Ladislav a Peter Škantárovci (SR) 108,61 (2)

finále tímov

3xC2: 1. Česko (Lukáš Přinda - Jan Havlíček, Tomáš Koplík - Jakub Vrzáň, Václav Hradílek - Štěpán Sehnal) 123,20 (0), 2. Nemecko 124,05 (0, 3. Slovensko (Pavol a Peter Hochschornerovci, Tomáš Kučera - Ján Bátik, Ladislav a Peter Škantárovci) 124,24 (2)

3xK1 ženy: 1. Česko (Kateřina Kudějová, Štěpánka Hilgertová, Irena Pavelková) 122,05 (0), 2. Rakúsko 122,87 (0), 3. Slovensko (Jana Dukátová, Elena Kaliská, Dana Mannová-Beňušová) 125,43 (4)

1. Claudia Bärová (Nem.) 105,26 (0), 2. Jana Dukátová (SR) 105,43 (0), 3. Elizabeth Neaveová (V.Brit.) 106,76 (0), 4. Jasmin Schornbergová (Nem.) 107,18 (2), 5. Maialen Chourrautová (Šp.) 107,52 (4), 6. Kateřina Kudějová (ČR) 108,75 (0), 7. Laura Blakemanová (V.Brit.) 110,09 (0), 8. Melanie Pfeiferová (Nem.) 110,46 (2), 9. Marta Martinezová (Šp.) 111,55 (0), 10. Emilie Ferová (Fr.) 111,89 (4),... nepostúpili do finále 17. Elena Kaliská 118,02 (0), 18. Dana Mann-Beňušová (obe SR) 119,86 (6)

Program zápasov MS v hokeji 2017

MS v hokeji 2017

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 2. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 2. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 3. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 4. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Ukončil si 1.stupeň vysokoškolského štúdia a chceš pokračovať?
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 10. Cambridge Business School, škola novej doby
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 10 641
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 189
 3. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 7 563
 4. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 7 379
 5. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 6 461
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 6 409
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 379
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 810
 9. Sendvičová drevostavba v kostýme drevenice 2 763
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 2 714

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Minúta po minúte: Výbuch na koncerte v Manchestri neprežilo 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

DOMOV

Politický geograf: Veľa ľudí nevie, koho si proti Kotlebovi vybrať

Kotleba ťaží aj zo slabej informovanosti.

ŠPORT

Cígera odmietli aj Višňovský, Handzuš, Országh a Bača

To, že hráči z NHL neprišli na šampionát, berie ako podraz.

Neprehliadnite tiež

United chce získať trofej, ktorú ešte nezískal. Mourinho sa môže zapísať do histórie

Manchester United sa dlhodobo netají tým, že túži vyhrať Európsku ligu a zabezpečiť si miestenku v LM.

Česi strácajú na najlepších. Za posledných päť rokov sú úspešnejší aj Slováci

Kanaďania po triumfoch v rokoch 2015 a 2016 nezavŕšili zlatý hetrik. Prinášame štyri zaujímavosti zo šampionátu.