AKTUALIZOVANÉ 22:24

Slovenky podľahli favorizovaným Ruskám tesne 66:68

Basketbalistky Slovenska potrápili Rusky, po polčase vyhrávali 34:29. V tabuľke sú po prvom zápase majstrovstiev Európy na treťom mieste.

(Zdroj: SITA)

BYDGOSZCZ. Slovenské basketbalistky prehrali vo svojom úvodnom vystúpení v A-skupine na ME v poľskom meste Bydgoszcz po bojovnom výkone s Ruskom 66:68.

Zverenky trénerky Natálie Hejkovej ťažili proti favoritkám najmä z dobre organizovanej obrany a rýchleho prechodu do útoku. V polčase viedli 34:29 a náskok si udržiavali až do poslednej desaťminútovky. Dramatický záver však patril Ruskám, ktoré otočili skóre a nakoniec sa tešili z víťazstva.

Druhý zápas v základnej A-skupine čaká Slovenky v nedeľu o 12.30 h proti výberu Turecka.

A-skupina:

Rusko - Slovensko 68:66 (29:34)

najviac bodov: Kuzinová 13, Sapovová 11 - zostava a body SR: Lawlessová 15, Kupčíková 7, Vyňuchalová 5, Michulková 4, Kubatová (Jurčenková 10, Mišurová 9, Lukačovičová 7, Tetemondová 6, Ábelová 3), TH: 30/18-22/17, trojky: 4:5, fauly: 25:29

Slovenky odštartovali prvý duel na ME s pozornou obranou, keď favoritky z Ruska v úvode k ničomu nepustili. Skóre otvorila po dvoch minútach Vyňuchalová a po piatich bol stav vyrovnaný 8:8. Slovenky sa dostali do vedenia po úspešnej trojke Mišurovej. Rusky zase ťažili z výškovej prevahy a súperky nútili k častým faulom, čo využili na vyrovnanie a vo ôsmej minúte sa dostali do tesného vedenia vďaka Vidmerovej 12:11.

Po prvej desaťminútovke však Slovenky vyhrávali 15:12. Zverenky trénerky Hejkovej ťažili z výbornej defenzívy, úspešne eliminovali rozohrávku súpera a pod vlastným košom im nechávali minimum priestoru.

Strieborné medailistky z posledných ME a favoritky duelu Rusky aj v druhej štvrtine iba doťahovali skóre. Vyrovnať sa im však nepodarilo a Slovenky po úspešnom pokuse a následnom trestnom hode Jurčenkovej viedli 26:22. Rusky sa vpredu trápili a pod tlakom kazili množstvo prihrávok. Náskok Sloveniek narástol po osembodovej sérii už na 34:24 a prvý polčas vyhrali 34:29.

V druhej časti robila Popovová veľké problémy rozohrávačke Mišurovej. Rusky využívali zbytočné chyby súperiek a v 26. minúte po šťastnej trojke Daniločkinovej išli do vedenia 43:42. Do trháku sa však nedostali a skóre sa ďalej menilo po každom útoku.

Rusky si udržali tesný jednobodový náskok 52:51 aj po tretej časti. Slovenky však v poslednej časti pridali a až do 35. minúty si udržiavali tesný dvoj až trojbodový náskok. Sedembodová séria Rusiek však naklonila misky váh na ich stranu a po trojke Sapovovej viedli už o štyri body 62:58.

Vzápätí jej rovnako kontrovala Mišurová (61:62) a schyľovalo sa k dramatickému záveru. V ňom sa darilo viac Ruskám, ktoré nakoniec vyhrali 68:66.

Natália Hejková, trénerka SR: "Mrzí ma, že sme takto tesne prehrali a hráčky pred dôležitým súbojom s Tureckom stratili veľa síl. Proti Rusku nám v závere chýbali skúsenosti i odvaha, keď si hráčky podávali loptu ako horúci zemiak. S 38 minútami som spokojná, v posledných dvoch sme však dali súperovi pekný darček. A hoci mám ruský tím rada, takýto ´plán´ som veru nemala,".

Lucia Kupčíková, kapitánka SR: "Škoda, prvý zápas nám nevyšiel. Skoro celý zápas sme viedli, mali sme to veľmi dobre rozbehnuté. Škoda toho konca, no Rusky to asi zahrali troška lepšie. Myslím, že rozhodli aj skúsenosti a aj naše chybičky na konci. Stalo sa, my sa už musíme pozerať na zajtra a pozajtra a pripraviť sa na ďalší zápas. Dnes večer si ešte pozrieme video Turecka, s Litvou prehrali, takže aj ony sa budú snažiť vyhrať. Bude to ťažký zápas, no dúfam, že dopadne v náš prospech."

Anna Jurčenková, pivotka SR: "V rozuzlení súboja nám chýbali potrebné skúsenosti. Veď za nepriaznivého stavu 66:67 sme ešte mali možnosť strhnúť víťazstvo na našu stranu. Škoda, že sme nedonútili súperky k faulu a prípadným trestným hodom. Nemáme v kolektíve také dievčatá, čo absolvovali v kariére mnoho náročných súbojov v európskych pohárových súťažiach."