Basketbalistky stratili šancu na postup aj na olympiádu

(Autor: fibaeurope.com)
TASR|19. jún 2011 o 20:17

Slovenské basketbalistky prehrali aj vo svojom druhom vystúpení v A-skupine na ME v Poľsku s Tureckom 60:76 a už nemôžu postúpiť zo skupiny.

Slovenské basketbalistky prehrali aj vo svojom druhom vystúpení v A-skupine na ME v Poľsku s Tureckom 60:76 a ich šance na postup do ďalšej fázy turnaja sa znížili na minimum a do roviny teórie.

BYDGOSZCZ. Slovenské basketbalistky predčasne stratili čo i len teoretickú šancu postúpiť do osemfinálovej fázy ME v Poľsku už po dvoch zápasoch základnej fázy v poľskom meste Bydgoszcz.

Ich nedeľňajšia prehra s Tureckom 60:77 a víťazstvo Litvy nad Ruskom (76:64) znamená aj definitívny koniec olympijských šancí. Slovensko nemá nárok ani na účasť v budúcoročnej svetovej kvalifikácii na OH 2012 v Londýne.

Zverenky Natálie Hejkovej pokazili úvody oboch polčasov, keď svojim súperkám dovolili streliť jedenásť a v druhom až štrnásť bodov v rade. Turkyne sa tak dostali na koňa a vysoký náskok už pohodlne kontrolovali.

Ani v prípade pondelňajšieho víťazstva nad pobaltským tímom (12.30) sa už nemôžu posunúť v tabuľke na tretie postupové miesto, lebo pri rovnosti bodov s Ruskom alebo s Tureckom by v ich neprospech rozhodol vzájomný zápas.

Slovensko - Turecko 60:76 (32:38)

zostava a body SR: Lawlessová 15, Vyňuchalová 10, Kupčíková 7, Mišurová 5, Ábelová 3 (Lukačovičová 10, Jurčenková 5, Tetemondová 5, Brezániová, Kubatová, Palušná) - najviac bodov: Vardarliová 20, Yilmazová 14, TH: 18/13-21/15, trojky: 7:3, fauly: 22:22

Slovenky nastúpili na svoj druhý duel v základnej A-skupine s dvoma zmenami v základnej päťke, keď Michulkovú s Kubatovou vystriedali Mišurová a Ábelová. Zverenkám trénerky Hejkovej však zmeny príliš nepomohli, pretože proti agresívnej obrane súpera v úvode úplne prepadli.

Turkyne zaznamenali šnúru jedenástich bodov v rade a už po dvoch minútach boli na koni. Slovenky však stratu rýchlo stiahli a po trojke Lawlesovej prehrávali už len o štyri body 11:15. Minútu pred koncom úvodnej štvrtiny Kupčíková premenila oba trestné hody a znížila na 18:19.

Slovenky však na začiatku druhej desaťminútovky štyrikrát stratili loptu, čo ich súperky bez problémov využili a svoj náskok natiahli na deväť bodov (20:29).

Hejkovej zverenkyne v závere polčasu premenili tri trojkové pokusy a do šatní išli za stavu 32:38. Úvod druhej polovice Slovenky opäť vôbec nezvládli a Turkyne po sérii 14 bodov v rade viedli už 52:32. Slovenky úplne odpadli, v obrane robili množstvo chýb a vpredu si nedokázali presne prihrať a zakončiť.

Prvé body v tretej tretine zaznamenala Jurčenková až po šiestich minútach hry (52:34), no turecké hráčky si udržali vysoký náskok a na konci štvrtiny viedli už 62:41. V záverečnej časti Slovenky stiahli náskok na šestnásť bodov, no výhru Turecka už nedokázali ohroziť.

Zostávajúci program A-skupiny:

Pondelok 20. júna: Slovensko - Litva (12.30), Turecko - Rusko (18.00)

Aktéri hodnotia:

Martin Pospíšil, asistent trénerky SR: "Rozhodol celý náš herný prejav, jednoducho sme tento zápas zaslúžene prehrali. Po tretej štvrtine sme mali o 25 streleckých pokusov menej ako súper. Nezvládli sme dostatočne organizáciu a to, na čo sme hráčky upozorňovali, že Turkyne sú charakteristické agresívnym herným prejavom, agresívnym tlakom na hráčku s loptou. Toto sme nezvládli a dôsledkom bolo narastajúce skóre v náš neprospech. Proti Litve musíme v obrane vyvinúť dostatočnú agresivitu tak, aby sme narušili 'timing' a útoky súpera a čo je najdôležitejšie, aby sme do toho zápasu dali absolútne maximum a srdiečko. To je pre nás dôležité."

Lucia Kupčíková, kapitánka SR: "Začiatok nám nevyšiel, nevedeli sme dať kôš a naopak dostávali sme lacné koše. Potom sme sa nejako vzchopili a do polčasu sme prehrávali iba o šesť bodov. Bohužiaľ, ten druhý polčas nám nevyšiel vôbec, turecké tornádo nás priam zmietlo z ihriska. Robili si vysoký náskok a už sme to nedokázali stiahnuť."

Domov»Halové športy»Basketbal»Basketbalistky stratili šancu na postup aj na olympiádu