AKTUALIZOVANÉ 22:48

Hokejbalisti porazili na MS Rakúšanov 8:1, Slovenky vyhrali 12:0

Slovenskí reprezentanti zvíťazili vo svojom úvodnom vystúpení v základnej B-skupine na IX. majstrovstvách sveta v hokejbale.

BRATISLAVA. Slovenskí reprezentanti zvíťazili vo svojom úvodnom vystúpení v základnej B-skupine na IX. majstrovstvách sveta v hokejbale, ktoré od 19. do 26. júna hostí bratislavský zimný štadión Ondreja Nepelu, v nedeľu nad Rakúskom 8:1 a pripísali si do tabuľky skupiny prvé dva body.

Vo svojom druhom vystúpení sa predstavia zverenci trénera Romana Töröka v pondelok 20. júna o 18.00 h proti prekvapeniu šampionátu Grécku, ktoré dokázalo zdolať v úvodnom zápase skupiny USA 6:2.

Slovenské hokejbalistky vstúpili v nedeľu do zápolení na domácich MS vysokým víťazstvom 12:0 nad Veľkou Britániou v B-skupine. Zverenky trénera Jaroslava Kolibíka odohrajú druhý zápas na šampionáte v Bratislave, na ktorom obhajujú strieborné medaily z MS 2009 v Plzni, v pondelok o 20.30 h proti Švajčiarsku.

V troch 3-členných skupinách pripadne "Čierny Peter" najhoršiemu ženskému tímu z deviatky účastníkov, zvyšných osem si na základe vytvorenej maxitabuľky skríži hokejky vo štvrťfinále tradičným systémom 1-8, 2-7, 3-6, 4-5.

Výsledky - B-skupina - nedeľa:

Rakúsko - Slovensko 1:8 (0:2, 0:1, 1:5)

Góly: 43. Ranftl (Reiter) - 2. Chovan (Slovák, Tóth), 12. Kanich (Káčer), 21. Lajčiak (Slovák), 31. Giba (Hrivnák, Svitana), 31. Chovan (Tóth), 31. Lajčiak, 34. Tóth (Slovák, Chovan), 39. Kapánek (Chovan, Slovák)

Vylúčení: 8:8 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Grewall (India) a Hollett (Kan.), 1500 divákov.

Zostava Slovenska: Petrík - Minárik, Giba, Kapánek, Blahut, Filip, Káčer, Lvomský, Brejčák - Hrivnák, Svitana, Škvaridlo - Tóth, Chovan, Slovák - Rímsky, Kanich, Lajčiak - Ecker, Ladiver, Paločko

Slováci sa dostali do vedenia už v 2. min, keď Chovan obišiel rakúsku bránku a zasunul puk popod betóny Metteho. V 8. min sa trikrát rútil osamotený slovenský hráč na rakúsku bránku, no bez úspešného zakončenia. Pokoj na domáce hokejky priniesla až Kanichova dorážka Káčerovej strely, ktorá skončila za chrbtom Metteho - 2:0.

Na úvod druhej tretiny hrali zverenci trénera Romana Töröka tri presilovky po sebe, využiť dokázali len druhú v poradí - v jej závere po peknej kombinácii Lajčiakovou strelou sprava. Ďalšie pokusy si do rakúskej bránky cestu nenašli.

Čo sa Slovákom nepodarilo v druhej tretine, zúročili hneď v prvej minúte záverečného dejstva, keď strelili tri góly. Najprv Giba využil presilovku, keď sa presadil tesne pred Mettem. A potom predviedli dve utešené gólové strely z diaľky Chovan a Lajčiak.

V 34. min Tóth vymietol chrbtom k bránke bekhendom ľavý horný roh rakúskej bránky a zvýšil už na 7:0. Z ďalšej výbornej spolupráce Chovana a Slováka tentoraz pri hre štyroch proti štyrom vyťažil po teči pred Mettem gól Kapánek.

V pokojnom závere sa blysol indický arbiter, ktorý počas dvoch minút poslal na trestnú lavicu kvarteto hráčov, z toho troch domácich za bežné priestupky. Pri hre štyroch proti trom sa tak podarilo streliť "čestný" úspech aj Rakúšanom v 43. min Ranftlom, ktorý znížil na konečných 1:8.

Výsledok B-skupina - ženy:

Veľká Británia - SR 0:12 (0:4, 0:4, 0:4)

Góly: 3. Ihnaťová (Stašová), 4. Kapustová (Gajdošová), 5. Pavlovičová (Karafiátová, Kapustová), 14. Ihnaťová (Herichová, Stašová), 17. Herichová (Ihnaťová), 20. Džurňáková (Veličková), 22. Matejová (Kapustová, Pavlovičová), 24. Herichová (Ihnaťová), 38. Herichová (Ihnaťová, Stašová), 39. Kapustová (Kežmarská), 42. Pavlovičová (Matejová), 44. Herichová (Ihnaťová, Országhová). Rozhodovali: Koskuba (ČR) a Hammerle (Nem.), vylúčenia: 2:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:2, 700 divákov.

Zostava Slovenska: Tomčíková (16. Kaliská) - Karafiátová, Kežmarská, Lalíková, Matejová, Országhová, Pravlíková, Raková, Žitňanská - Bednárová, Celárová, Džurňáková - Gajdošová, Herichová, Ihnaťová - Kapustová, Krajňáková, Mikesková - Pavlovičová, Stašová, Veličková

Slovenky začali podľa očakávania mohutným náporom a tromi rýchlymi gólmi Ihnaťovej, kapitánky Kapustovej a Pavlovičovej si vybudovali pohodlný náskok. Domáce "baby" sa bavili kombináciami a vďaka vysokej početnosti streľby vyhrali úvodnú tretinu 4:0. Po nej vymenila Tomčíkovú v bránke Kaliská, ale ani ona si poriadne nesiahla na loptičku.

Slovenky dominovali aj v prostrednej časti a do záverečnej vstupovali za stavu 8:0 s jedinou nezodpovedanou otázkou - či sa im podarí nasúkať súperkám dvojciferný počet gólov. V 38. minúte sa k tejto méte priblížili zásluhou Herichovej a v čase 38:08 to prišlo - desiaty gól strelila symbolicky kapitánka Kapustová.

Rozdiel v kvalite aktérok bol evidentný, počas pobytu Celárovej na trestnej lavici sa presadila Pavlovičová a v závere opäť v oslabení aj Herichová, ktorá dosiahla v stretnutí štyri góly.

1. Slovensko 1 1 0 0 12:0 2

2. V. Británia 1 0 0 1 0:12 0