Guédé: Prvý raz v slovenskom drese

Z futbalistu s nemeckým rodiskom a tožskými koreňmi bude Slovák. A reprezentant.

Karim Guédé.(Zdroj: TOMÁŠ BENEDIKOVIČ - SME)
Zažite súboj gigantov FC Barcelona - Real na vlastnej koži >>

Je ho plné ihrisko. Karim Guédé hrá s obrovským nasadením, behá do úmoru, necháva tam všetko. Okrem toho, že plní úlohy defenzívneho záložníka a bojuje o každú loptu, dokáže založiť aj útočnú akciu a vie sa dostať aj do gólového zakončenia.

V slovenskej lige má za sebou 131 zápasov, v ktorých strelil šestnásť gólov. Aj vďaka tomu je viac než pravdepodobné, že sa stane prvým hráčom tmavej pleti v slovenskej reprezentácii.

Šanca, ktorú treba využiť

„Ide o hráča s mimoriadne dobrou kondíciou. Je najlepším defenzívnym štítom, akého v súčasnosti v slovenskom futbale máme. Karim je inteligentný chlapec. Viem, že by bol pre slovenskú reprezentáciu vítanou posilou. Zapadol by do nej nielen herne, ale aj ľudsky. Túto šancu treba jednoducho využiť," hovoril tréner Vladimír Weiss pred vyše rokom, keď vyrukoval s nápadom obliecť Karima Guédého do slovenského dresu.

Vizitka

Meno: Karim Guédé

Dátum a miesto narodenia: 7. január 1985 Hamburg

Výška: 183 cm

Hmotnosť: 82 kg

Klub: Slovan Bratislava

Post: defenzívny záložník

Predchádzajúce kluby: SC Hamm 02, St. Pauli, Concordia Hamburg, Hamburger SV, Artmedia Petržalka

Zápasy a góly v Corgoň lige: 131/16

Úspechy: double s Petržalkou (2007/2008), double so Slovanom (2010/2011)

Chcel ho už na MS v Juhoafrickej republike, no aj keby mu vtedy expresne stihli vybaviť slovenské občianstvo, sprísnené reguly FIFA by mu znemožnili štart. Tie totiž vyžadovali prinajmenšom päťročný pobyt v krajine.

Dnes už spomínané kritérium spĺňa. K 1. augustu 2011 má dostať Guédé slovenský pas a tréner Weiss už dal na známosť: „Ak sa tak stane, a hráč bude mať formu, pozvem ho na prípravný zápas 10. augusta proti Rakúsku v Klagenfurte.“

Hraj, vybiješ si energiu

Na ihrisku je mimoriadne tvrdým protivníkom, ktorý súperovi nič nedaruje. Mimo trávnika ho však zdobí skromnosť a priateľská povaha.

Okrem futbalovej vášne ho spaľujú aj ďalšie – hudba a tanec. Tie má, tak ako väčšina Afričanov, v krvi. Zamladi tancoval hip-hop, s tanečnou skupinou chodili dokonca po súťažiach a odviezli si z nich nejedno ocenenie. Je „donášačom“ hudby do kabíny Slovana. „Hudba nás správne naladí na zápas,“ tvrdí.

S loptou sa priatelil už ako dieťa. „Sme športovo založená rodina, futbal však nehral nik,“ rozhovorí sa Guédé o svojich najbližších, s ktorými žil na predmestí Hamburgu v St. Pauli. Tam Karimovho otca, francúzskeho miešanca, ktorý sem prišiel za prácou, nasledovala z Toga aj jeho vyvolená.

„Prišlo to prirodzene. Odmalička to bola pre mňa zábava. Býval som hneď vedľa ihriska a mal som veľa energie. Mama mi hovorila: Hraj futbal, aspoň si vybiješ energiu.“

Nezostalo len pri „pouličnom“ kopaní do lopty. Od miestneho klubu SC Hamm cez FC St. Pauli a Concordiu sa dostal až k slávnemu bundesligistovi HSV.

„Hral som za béčko, trénoval som s áčkarmi,“ pripomína. Mimoriadne silná konkurencia ho nútila porozmýšľať ako ďalej. Aj vďaka náhode, osudu a manažérovi zamieril v lete 2006 na Slovensko, presnejšie do Artmedie Petržalka. Prišiel po megaúspešnej sezóne Petržalčanov v Lige majstrov. Uchytil sa a v sezóne 2007/2008 slávil s Artmediou double. V januári 2010 ho „pretiahli“ do Slovana.

Na tréningy s MHD

Skromný mladík, ktorý na tréningy Petržalčanov jazdieval zväčša mestskou hromadnou dopravou (vtedy ešte ani nemal vodičák), si v tíme spoza Starého mosta vydobyl pevné miesto na poste defenzívneho záložníka. Fyzicky silný, nepoddajný, bojovník, čo neodtiahne nohu v osobnom súboji. Týmito vlastnosťami si získal rešpekt trénerov, spoluhráčov, fanúšikov i súperov.

A radosť z toho majú aj mama Fatouma i sestra Mariam Inna. Mama svojho syna videla vo futbalovej akcii na Slovensku už niekoľkokrát. Karim by bol, prirodzene, rád, ak by mohla byť očitým svedkom aj jeho prvého štartu v reprezentácii.

Okrem rodnej nemčiny a francúzštiny môžete s Guédém konverzovať aj po anglicky, nalepila sa naňho aj portugalčina od niekdajšieho spoluhráča z Petržalky Clebera. A dohovorí sa aj dialektom ewe, rozšíreným v Togu i ďalších afrických krajinách. „Mám tam veľa príbuzných a snažím sa tam zavítať aspoň raz ročne počas zimnej prestávky,“ vraví plynulou slovenčinou o krajine, kam siahajú jeho korene.

Guédé: Šebo ma slovenskú hymnu naučí

Prvého augusta má byť z neho občan Slovenskej republiky. Potom už Karimovi Guédému nebude stáť v ceste žiadna administratívna prekážka, aby sa stal prvým naturalizovaným hráčom slovenskej futbalovej reprezentácie v dejinách.

Kedy ste sa stotožnili s tým, že sa budete uchádzať o slovenské občianstvo?

Ja sám som to chcel od samého začiatku a s blížiacim sa termínom sa stále viac teším. Budem hrdý na to, keď budem môcť hrať za Slovensko.

Slovenčina vraj patrí medzi najťažšie jazyky na svete. Čo vám robilo najväčšie problémy?

Pre mňa bolo najdôležitejšie, aby mi ľudia rozumeli. Po pár rokoch sa to podarilo. Dôležité bolo rozprávať. Potom už človek môže pracovať na gramatike, ktorá mi robila problémy a tak trochu ešte robí. Sú slovíčka, ktoré sa ťažšie vyslovujú, človek sa však naučí všetko.

Poradíte si aj s písomnou formou nášho jazyka? Dokázali by ste napísať list, e-mail?

Zvládol by som to. Pri slovenčine v podstate platí: píš ako počuješ. Naučil som sa dokonca aj to, kedy sa píše tvrdé a kedy mäkké i.

Obligátna otázka pre nových slovenských občanov – športovcov: Ovládate už slová, respektíve melódiu hymny?

Spoluhráč Filip Šebo mi sľúbil, že ma to naučí. A keď to budem vedieť, tak si ju aj zaspievam.

Ako sa vám žije na Slovensku?

Som úplne spokojný. Mám všetko, čo potrebujem. Ľudia okolo mňa sú otvorení, milí, pomáhajú mi. Naozaj som rád, že som prišiel na Slovensko. Fakt je to výborné.

Viete si predstaviť, že by ste sa trvalo usadili na Slovensku?

Keď som prvý raz prišiel na Slovensko, ani som netušil, že tu zostanem päť rokov. A vôbec nie, že raz budem môcť reprezentovať túto krajinu. Človek plánuje a boh rozhoduje. Som otvorený všetkému. Čo má prísť, príde.

Veľa nechýbalo a boli by ste nastúpili za Togo, dokonca na svetovom šampionáte v roku 2006. Veľmi vás mrzelo, že z toho nebolo nič?

Iste, majstrovstvá sveta sú pre každého futbalistu najvyššou métou, nepoznám hráča, ktorý by si na nich nechcel zahrať. Bol som na sústredení a zranil som sa. Všetko, čo sa stane, však má nejaký dôvod. Asi to tak malo byť a vďaka tomu sa teraz môžem uchádzať o slovenskú reprezentáciu.

Reakcie fanúšikov na váš príchod do reprezentácie môžu byť rôzne: od pozitívnych až po negatívne. Ste pripravený na oboje?

Samozrejme, každému sa nezapáčite. Keď ma však tréner Weiss zavolá, pôjdem do toho, a urobím všetko pre to, aby som sa presadil a bol úspešný.

Čo hovoríte na Weissa ako na človeka a trénera?

Výborný človek i tréner. Má stále otvorené oči, chápe, ak máte nejaký problém. Vie motivovať hráčov a dobre ich pripraviť na zápas. Už samotné tréningy sú akoby súčasťou zápasu.

Ako vidíte postupové šance na EURO 2012?

Všetko je otvorené. Stále je šanca a treba urobiť všetko pre to, aby Slovensko postúpilo. To je cieľ. Účasť na ME je snom každého hráča, mňa nevynímajúc.

Máte nejakú negatívnu skúsenosť zo Slovenska, trebárs s rasizmom?

Iste, ale s podobnými javmi som sa stretol aj v Nemecku, ide o globálne záležitosti. Sústreďujem sa na futbal a ostatné veci neriešim. Je škoda, že také niečo ako rasizmus vôbec existuje. Je to úplne zbytočné, veď v prvom rade sme všetci ľudia.

Ste moslim. Dodržiavate aj ramadán?

Nie, pre futbalistu je to takmer nemožné. Potrebujete silu, energiu, takže musíte jesť, dodržiavať pitný režim.

Čo robíte, ak práve netrénujete a nehráte?

Oddychujem, počúvam hudbu, som s kamarátmi. Nič extra.

Test zo slovenských reálií

Karima Guédého SME otestovalo zo znalostí o našej krajine. Ak by sme ho mali ohodnotiť na základe jeho odpovedí v krátkom teste, prešiel by ním so známkou chválitebný.

Koľko obyvateľov má Slovensko?

Päť a pol milióna.

Kto je prezidentom a premiérkou krajiny?

Prezidentom je Ivan Gašparovič, meno premiérky mám na jazyku, ale v rýchlosti si neviem spomenúť.

Kedy vznikla Slovenská republika?

Neviem povedať, musel by som hádať.

Slovenské národné jedlo?

Bryndzové halušky. Ochutnal som ich, viac si však pochutnám na palacinkách.

Najvyššie pohorie na Slovensku?

Vysoké Tatry. Poznám ich zo sústredení. Väčšinou tam beháme a beháme. Ale inak sú veľmi pekné.

(hla)

Tabulka

ZVRPSkóre Body
1.MŠK ŽILINA30234382:25 73
2.SLOVAN BRATISLAVA30183954:34 57
3.MFK RUZOMBEROK30157855:38 52
4.AS TRENČÍN301451153:48 47
5.PODBREZOVÁ30129934:31 45
6.SPARTAK TRNAVA301271134:37 43
7.DUNAJSKA STREDA301012837:34 42
8.MICHALOVCE30851735:55 29
9.FK SENICA30771625:35 28
10.FC VION ZL. MORAVCE30571829:55 22
11.FC TATRAN PRESOV303101717:63 19
12.SPARTAK MYJAVA00000:0 0
celá tabuľka >>
Dnes najtipovanejšieNaj tipy 1 0 2 10 02 12
Zenit St.Petersb. - Kazaň1.53.76.91.072.411.23
Nitra - Žilina5.63.851.572.281.121.23
Trnava - Michalovce1.464.55.61.12.51.16
Legia - Kielce1.35.19.61.033.351.14
Dun.Streda - Podbrezová1.583.85.61.122.261.23

Celkový kurz vybraných zápasov je 3.95

Za 11,73 € môžete hrať o 100 €

Zostaviť tiket

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 3. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 4. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 5. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 6. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 7. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 8. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM®
 9. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom
 10. Máte už vybranú dovolenku na júl?
 1. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Funguje predaj realít aj bez maklérov?
 3. BILLA a ÚNSS skontrolovali zrak 10 380 slovenským deťom
 4. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 5. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 6. Borguľa žiada vyrúbenie dane pre americkú ambasádu
 7. Stanovisko Klubu pre BA k mimoriadnemu rokovaniu zastupiteľstva
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 9. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 10. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 1. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 7 422
 2. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 6 835
 3. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 3 674
 4. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 3 483
 5. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 2 090
 6. Chcete vedieť všetko o vašej krvi? Čaká vás 6000 typov vyšetrení 2 086
 7. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 1 787
 8. Máte už vybranú dovolenku na júl? 1 630
 9. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom 1 162
 10. Zvládnete tento test o jablkách a cideroch? Otestujte sa 757

Téma: Víkend


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

OĽaNO nie je iba Matovič, hovorí jeho líder. Uvažuje, že sa stiahne z politiky

Líder OĽaNO Igor Matovič pre SME hovorí, že sa mu stalo niečo závažné.

KOMENTÁRE

(Ne)obyčajný človek Igor Matovič

Lídra Obyčajných ľudí šikanuje koalícia, no sám zo seba robí ľahký terč.

KOMENTÁRE

Ako sa žije v kraji, kde bane miznú

Vnímajú ich ako náletové buriny, ktoré sa uchytili v pustnúcom kraji.

DOMOV

Čo hovoria na vývoj v Poľsku Fico, Šebej či Švecová

Poľská vláda zasahuje do nezávislosti ústavného súdu.

Neprehliadnite tiež

Naša liga má nový formát, podľa kouča Trnavy bude vyhovovať Slovanu

Vybrali sme 8 dôvodov, prečo sa oplatí sledovať Fortuna ligu.

Dosiahol to, čo požadoval. Tatar sa s Detroitom na poslednú chvíľu dohodol

Dohoda medzi hráčom a klubom prišla necelých 24 hodín pred rozhodnutím nezávislého sudcu.

Najskôr prvý šampionát a potom sa vydá za trénerom Moravcovej

Andrea Podmaníková patrí medzi najväčšie plavecké talenty u nás. V Budapešti sa predstaví na prvom veľkom šampionáte.

Bez Porteho či Sagana je na Tour menej vzrušenia a zábavy, tvrdí legendárny Merckx

Bývalý päťnásobný šampión slávnych pretekov nie je s tohtoročnou Tour spokojný.