Slováci zdolali vo volejbalovej Eurolige Rumunov

Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili v zápase 5. kola C-skupiny Európskej ligy v Leviciach nad Rumunskom 3:1.

(Zdroj: TASR)

Odveta je na programe v nedeľu o 19.00.

LEVICE. Odveta je na programe v nedeľu o 19.00.

Slováci vstúpili do zápasu dobre a po ese Kohúta a bloku Kmeťa viedli 4:2. Hostia však po technickej chybe Slovákov vyrovnali na 6:6 a začínalo sa odznova. Potom narobil súperovi plachtiacim servisom problémy Kmeť a po útoku Bencza viedli domáci na prvom technickom oddychovom čase 8:6.

Hneď po oddychu nevyšiel Rumunom útok a bolo 9:6. Rumuni síce znížili na 10:9, ale potom dal eso Sopko a bolo 12:9. Hostia však zásluhou esa Gontaria znížili na 12:11. Domáci reprezentanti však pokračovali v dobrom vstupe do zápasu a na druhom technickom timeoute vyhrávali po bloku nahrávača Masného 16:13.

Séria slovenských bodov pri servise Diviša pokračovala a po smeči Bencza bolo už 18:13. Time Rumunsko. Slováci hrali veľmi dobre v obrane na sieti i v poli, pomáhali si servisom a keď sa opäť presadil Bencz, bolo už 22:14. Prvý setbal mali Slováci po útoku Sopka - 24:15 a ten hneď využili. Eso dal kapitán Masný a domáci vyhrali úvodné dejstvo za 20 minút 25:15.

Vo veľkom štýle začali Slováci aj druhý set a vypracovali si pri podaní Masného vedenie 3:0. Rumuni však otočili skóre na 5:4 vo svoj prospech po aute Bencza. Slovenský univerzál však svoju chybu napravil a po jeho ese viedli Slováci 7:6. Do brejku sa domáci opäť dostali po krásnom bloku Kohúta - 10:8. Slováci si náskok udržiavali a ešte ho aj navýšili. Výborný servis Sopka narobil Rumunom problémy a ich útoku "zavrel" blokom Diviš - 14:10 a rumunský timeout.

Na druhom technickom oddychovom čase viedli naši 16:12. Obrana Slovákov bola ukážková a po parádnom bloku Kmeťa bolo už 18:13. Následne Kmeť ukončil dlhú výmenu a za stavu 19:13 si tréner hostí Moculescu vzal time. Dominancia Slovákov bola obrovská a keď výborne v poli zapracovali Bencz a Rumuni nezvládli následný útok, bolo už 21:15. Potom pobavil divákov v hale ďalším skvelým blokom Kohút - 23:16. Slováci vyhrali druhý set hladko 25:19.

V treťom sete viedli Slováci po ese Diviša už 7:4, ale Rumuni bojovali a otočili na 8:7 vo svoj prospech. Hostia sa dostali dokonca do vedenia 9:7, ale Slováci rýchlo vyrovnali - 9:9. Hostia sa snažili s výsledkom ešte niečo urobiť a dostali sa dokonca do vedenia 13:11. Ich rozlet však rázne zastavil blokom Kmeť a bolo 14:14. Na druhom technickom timeoute vyhrávali hostia 16:15.

Slováci si bojovnosťou získavali sympatie levického publiku, ktoré ocenilo každú vydarenú akciu. V druhej polovici setu však Rumuni mali navrch a dostali sa do vedenia 19:16. Time Slovensko. Oddych domácim pomohol a keď dlhú výmenu ukončil Sopko, bolo už len o bod - 18:19. Potom dal aut Olteanu a bolo vyrovnané 20:20! V koncovke však uspeli v dlhej výmene hostia a dostali sa do vedenia 23:21. Hostia nakoniec vyhrali tretí set 25:22.

Slováci mali výborný nástup do štvrtého setu a pri podaní Sopka viedli 5:1. Na prvom technickom timeoute bolo po bloku Kmeťa už 8:3. Slováci boli v pohode a po šikovnom útoku Sopka a jeho následnom bloku viedli už 12:6. Time Rumunsko. Náskok Slovákov neustále narastal a bolo jasné, kto dnes v Leviciach vyhrá. Po útoku výborne hrajúceho Bencza bolo už 20:12.

Prvý mečbal mali Slováci po parádnom ese Sopka - 24:15. Zápas nakoniec ukončil pokazeným servisom Gontariu, Slováci vyhrali štvrtý set 25:16 a celý duel 3:1. Za najlepšieho hráča Rumunska vyhlásili univerzála Adrian Gontariu, najlepším hráčom Slovenska sa stal smečiar Lukáš Diviš st.

5. kolo Európskej ligy

C-skupina:

SLOVENSKO - Rumunsko 3:1 (15, 19, -22, 16)

Rozhodovali: B. Doggen (Hol.), H. Sodja (Rak.), 700 divákov.

SR: Bencz, Masný, Kohút, M. Sopko st., Kmeť, L. Diviš st., libero Kubš (Mikula, Zaťko, Michalovič). Tréner: E. Zanini.

Rumunsko: Stancu, Olteanu, Voinea, Bartha, Birau, Gontariu, libero Feher (Moisa, Mihalcea, Tutea). Tréner: S. Moculescu.

Výsledok druhého zápasu C-skupiny:

Bielorusko - Turecko 2:3 (20, 22, -18, -23, -19)

Aktuálna tabuľka C-skupiny:

1. Rumunsko 9 6 3 21:11 18

2. Slovensko 9 6 3 21:14 18

3. Bielorusko 9 3 6 15:21 11

4. Turecko 9 3 6 11:22 7

Hlasy:

Michal Masný (kapitán SR): „S výnimkou tretieho setu sme hrali naozaj vynikajúco, Rumunom sme nedali žiadnu šancu. Ťažko povedať, čo sa stalo v tom jednom sete, urobili sme osem či deväť nevynútených chýb, to je veľa, s tým sa nedá vyhrať. Možno chvíľková strata koncentrácie, možno sa súper zdvihol. Ukazuje sa, že sme na dobrej ceste, kvalita našich výkonov ide jednoznačne hore.“

Lukáš Diviš st. (smečiar): „Rumuni chvíľami pôsobili odovzdaným dojmom, ale na druhej strane sme ich k tomu prinútili. Myslím si, že sme hrali veľmi dobre. Vychádzali nám nacvičené akcie. Nekalkulovali sme, čo musíme urobiť, aby sme sa dostali na čelo tabuľky, my chceme v každom zápase víťaziť.“

Emanuel Kohút (blokár): „Bol to z našej strany veľmi dobrý výkon, môžeme byť spokojní. Obrana pracovala spoľahlivo, súpera sme k ničomu nepustili. Takisto sa nám darilo v útoku. Takéto víťazstvo nám zdvihne náladu a o to ide.“

Emanuele Zanini (tréner SR): „Sme veľmi spokojní, pretože sme v troch setoch hrali veľmi koncentrovane a hráči plnili taktické pokyny. V koncovke tretieho setu sme poľavili v koncentrácii a hneď sa nám to vypomstilo. O tom som radšej, že vo štvrtom sme sa vrátili k našej hre a zaslúžene sme zvíťazili.“

Stelian Moculescu (tréner Rumunska): „Gratulujem Slovákom k víťazstvu, hrali dnes naozaj vynikajúco, omnoho lepšie ako u nás v Konstanci. My sme mali zlý deň, špeciálne nahrávač a niektorí smečiari.“