Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Bartoliová vykázala rodičov z hľadiska a potom zvíťazila

Francúzska tenistka riešila frustráciu po prehratom prvom sete svojsky.

Marion Bartoliová.Marion Bartoliová. (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. Francúzka Marion Bartoliová prehrala v sobotu prvý set zápasu tretieho kola s Taliankou Penettovou 5:7 a len čo si sadla na lavičku, nekompromisne ukázala rodičom v hľadisku, aby ho opustili.
Keď sa tak stalo, 26-ročná tenistka obrátila priebeh stretnutia vo svoj prospech. Ďalšie sety vyhrala 6:4, 9:7 a postúpila do osemfinále.

„Bola som unavená, vyčerpaná. A tak som musela nejako vyjadriť svoje pocity,“ vysvetľovala po zápase akreditovaným novinárom. „Musela som dostať zo seba frustráciu, a tak som urobila toto. Mohla som zlomiť raketu či hodiť tašku o zem. Normálne sa tak nesprávam, ale v tej chvíli som mala pocit, že to musím dostať zo seba a začať odznova.“

Rodičia ju vraj chápu

Svetová deviatka Bartoliová mala problémy už v predchádzajúcom zápase so Španielkou Dominguezovou-Linovou, utiekla jej z troch mečbalov a potom vývoj dos?tala pod kontrolu.

Francúzka tvrdila, že vzťahy s rodičmi sú v poriadku.

„Stretli sme sa po zápase a oni všetko pochopili, “ povedala. „Nebolo to namierené proti nim. Urobila som to preto, že sme hrali dlhý prvý set a ja som bola uťahaná. Cítila som sa horšie a horšie. Otec mi potom vravel, že zvyšok stretnutia pozeral v televízii a že ma vo Wimbledone ešte nevidel hrať tak dobre.“

Walter Bartoli, bývalý lekár, je aj jej trénerom, mama Sophie je zdravotná sestra.

Bartoliová prišla na tretí grandslamový turnaj roka ako jedna z favoritiek. Pred dvoma týždňami vyhrala turnajovú generálku na tráve v Eastbourne.

Hrá nezvyčajným štýlom obojručne z obidvoch strán – ako kedysi jej vzor Monica Selešová. Otec Walter videl doma na obrazovke finále Roland Garros 1992 Grafová – Selešová a hneď sa inšpiroval technikou americkej hráčky. Kúpil raketu pre Marion, naučil ju hrať tenis a stal sa jej trénerom.

Motivátor James Bond

Marion sa na Wimbledone 2007 senzačne prebojovala do finále, keď zdolala turnajovú jednotku Justine Heninovú. Po zápase prezradila, že jej výkon ovplyvnil obľúbený herec Pierce Brosnan, ktorý sa pozeral z čestnej lóže. Známeho predstaviteľa Jamesa Bonda požiadala, aby prišiel aj na finále, no írsky rodák už musel z Londýna odcestovať a Francúzka finále prehrala.

Bartoliová doteraz získala šesť titulov WTA Tour. V pondelňajšom 4. kole Wimbledonu ju čaká obhajkyňa titulu Serena Williamsová. Má s ňou negatívnu zápasovú bilanciu 0:2, ale na tráve ešte nehrali.

Bude zaujímavé sledovať, či teraz dovolí rodičom, aby mohli sedieť v hľadisku, alebo si od začiatku musia hľadať miesto pri televízore.