Bokroš: Talenty u nás máme, robíme chybu pri ich napredovaní

Ernest Bokroš
Ernest Bokroš (Autor: SITA/AP)
SITA|30. jún 2011 o 16:34

V piatok 1. júla 2011 nastupuje do pozície šéftrénera mládežníckych reprezentačných družstiev Ernest Bokroš.

BRATISLAVA. Okrem zodpovednosti za koncepciu a rozvoj mládežníckeho hokeja bude v nasledujúcej sezóne pôsobiť aj v pozícii hlavného trénera družstva SR 18, ktoré v apríli 2012 čaká náročná úloha - na svetovom šampionáte I. divízie v Piešťanoch vybojovať postup medzi svetovú elitu. Skúsený tréner sa po deviatich rokoch vracia do reprezentačných štruktúr hokejového zväzu.

Mám čo ponúknuť, hovorí Bokroš

"V minulosti som pracoval aj v trenčianskej juniorke, ale od tej doby výlučne v seniorskom hokeji, kde som sa toho veľa naučil. Pokiaľ sa na mládežnícky hokej pozeráme z pohľadu vstupu do seniorského hokeja, myslím si, že v tejto sfére mám čo ponúknuť," hovorí Ernest Bokroš.

S ponukou práce na pozícii šéftrénera mládežníckych reprezentačných výberov a družstva do 18 rokov oslovili Ernesta Bokroša prezident SZĽH Igor Nemeček a generálny sekretár Otto Sykora.

"Som rád, že ma oslovili práve títo ľudia. Osobne si myslím, že nové vedenie slovenského hokeja je plné elánu, odhodlania posunúť slovenský hokej dopredu a rovnako sa na to pozerám aj ja. S Igorom Nemečkom, ktorý bol v čase najväčšieho úspechu slovenského hokeja manažérom reprezentácie, som zažil svoje najkrajšie hokejové momenty."

"S Ottom Sykorom som hrával hokej a boli sme v kontakte aj po skončení hráčskej kariéry. Oboch poznám nielen po odbornej, ale aj ľudskej stránke," hovorí šéftréner mládežníckych reprezentačných družstiev a vzápätí pridáva svoje vízie, ktoré chce aplikovať v novej funkcii:

Chce sa zamerať na odstránenie negatív

"Sledoval som mládežnícky hokej, vnímal som, že mnoho ľudí urobilo v tejto oblasti veľa. Ako je to však u nás zvykom, na 'povrch', na verejnosť, sa dostávali len tie negatívne veci. No a ja sa chcem zamerať na odstránenie práve tých negatív."

"Prichádzam s viacerými myšlienkami, ktoré by som chcel v mládežníckom hokeji presadiť. Viem aj to, že všetko sa nedá zmeniť zo dňa na deň, a preto chcem ísť postupnými krokmi," tvrdí Ernest Bokroš a na otázku, aké priority si zvolil na začiatok svojej práce, odpovedal:

"Najbližší vrchol v mládežníckom hokeji sú majstrovstvá sveta hráčov do 20 rokov na prelome rokov. Urobíme všetko pre to, aby sa dvadsiatka udržala medzi svetovou elitou. Až potom príde na rad postup s osemnástkou medzi svetovú špičku."

"Toto všetko bude vychádzať z ďalšej priority a tou je zjednotenie herného systému všetkých mládežníckych reprezentačných družstiev od výberu do 16 rokov až po dvadsiatku."

"Ďalšou prioritou, ktorú chcem presadiť, je zvýšenie spolupráce s klubovými trénermi a v neposlednom rade plánujem pripraviť pracovný míting s hráčskymi agentmi a skautmi. Tento míting sa uskutoční v Piešťanoch a zo strany SZĽH sa na ňom určite zúčastnia všetci hlavní tréneri mládežníckych výberov a manažéri družstiev do 20 a 18 rokov."

Šéftréner Bokroš povedie aj 18-ku. Cieľom návrat do A-kategórie

Ernest Bokroš okrem pozície šéftrénera mládežníckych reprezentačných družstiev povedie z postu hlavného trénera reprezentačné družstvo do 18 rokov.

"V tejto vekovej kategórii máme jasnú, no veľmi náročnú úlohu - vrátiť sa medzi svetovú elitu. Vzhľadom na zmeny v štruktúre turnajov IIHF (do elitnej kategórie postupuje iba víťaz I. divízie MS) to bude náročné, môže o tom rozhodnúť jeden zápas alebo jedna chyba."

"V domácom prostredí v Piešťanoch urobíme maximum pre úspech. Verím, že aj s podporou fanúšikov sa už na prvý pokus vrátime medzi absolútnu svetovú elitu v tejto vekovej kategórii," konštatoval Ernest Bokroš, ktorý nebol skeptický pri odpovedi na otázku, či v mládežníckych kategóriách máme dostatok talentov.

"Na to, v akých číslach sa pohybuje členská základňa v hokeji na Slovensku, si dovolím tvrdiť, že talenty u nás stále máme. Chybu však robíme pri ich napredovaní a v tom slovenskému hokeju môžu pomôcť jedine kluby. Tí najlepší v mládežníckych kategóriách totiž musia hrať

minimálne o jednu vekovú kategóriu vyššie. Pokiaľ talentovaní mladí hráči nebudú konfrontovaní v domácich súťažiach so staršími hráčmi, nebudú dostatočne napredovať a ťažko potom budeme úspešní v medzinárodných konfrontáciách. Vo vyspelých hokejových krajinách totiž tento postup talentovaných hráčov funguje a príklady máme aj z domova. Napríklad Gáborík hral v extralige vo veku necelých 17 rokov."

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov