Chmelára by potešila zimná olympiáda v Mníchove

Zimné olympijské hry v roku 2018 chcú usporiadať kórejsky Pjongčang, nemecký Mníchov a francúzske Annecy.

Prezident Medzinárodného olympijského výboru Jacques Rogge počas tlačovej konferencie v juhoafrickom Durbane.(Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. V prvú júlovú stredu (6. júla) sa na 123. zasadaní Medzinárodného olympijského výboru (MOV) v juhoafrickom Durbane (4. - 6. júla) rozhodne o dejisku zimných olympijských hier v roku 2018. Kandidátmi na hostiteľov tohto celosvetového zimného športového sviatku sú kórejské mesto Pjongčang, nemecký Mníchov a francúzske stredisko Annecy.

Aj keď podľa hodnotiacej správy MOV aktuálny súboj o právo zorganizovať ZOH 2018 údajne nemá žiadneho favorita, prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) František Chmelár predpokladá, že vo finále voľby sa bude rozhodovať medzi Pjongčangom a Mníchovom.

Podľa Chmelára je najslabším kandidátom Annecy

"Aj keď hodnotiaca komisia MOV nevyradila z hry žiadneho kandidáta a konštatovala, že všetci uchádzači môžu úspešne zorganizovať zimné olympijské hry, myslím si, že francúzsky kandidát už trochu stráca dych. Oficiálne to síce nikto z MOV nepotvrdí, ale určité signály o tom už existujú," povedal pre agentúru SITA F. Chmelár, prvý muž slovenského olympijského hnutia.

"Pre nás by bolo úplne ideálne, ak by ZOH 2018 boli v Mníchove. Vyhovovalo by nám to ako z ekonomického, tak aj zo športového hľadiska. Navyše, Nemci s organizáciou významných celosvetových športových akcií majú bohaté skúsenosti. Mníchov má k dispozícií mnoho špičkovo vybavených športovísk, na ktorých sa už odohralo množstvo významných súťaží. Naši športovci ich majú už vyskúšané, najmä biatlonisti a lyžiari, takže Mníchov by bol pre nás najprijateľnejšou voľbou. A nie iba pre športovcov a funkcionárov, ale aj pre divákov. Veď zimná olympiáda už bližšie k Slovensku nemôže byť. Lenže v kútiku srdca cítim, že dejiskom spomínanej zimnej olympiády 2018 bude Pjongčang," zdôraznil F. Chmelár.

Podľa Františka Chmelára práve úspech Pjongčangu v tomto súboji troch kandidátov o ZOH 2018 by mohol byť výborným odrazovým mostíkom pre rozvoj zimných športov v juhovýchodnej Ázii. Najmä, keď juhokórejské mesto sa spolieha na veľkú podporu svojej kandidatúry, lebo za usporiadanie ZOH 2018 sa vyslovilo až 92 % obyvateľov mesta a 87 % obyvateľov Kórejskej republiky. Pre ľudí, ktorí poznajú situáciu okolo výberu dejísk olympiád, tieto fakty sú veľmi silnými tromfami na strane Pjongčangu.

Slovensko bude na zasadnutí MOV v Durbane zastupovať čestný člen MOV a čestný prezident SOV Vladimír Černušák, ktorý však nemá právo hlasovať.

Najväčším favoritom je pre mnohých Pjongčang

O usporiadateľovi ZOH rozhodujú aj viacerí členovia MOV z exotických krajín, kde zimné športy nemajú žiadnu tradíciu. V tom prípade vstupuje do hry zákulisná politika, geografická príslušnosť, sentiment, osobné vzťahy či faktor budúcej podpory pri niektorej z kandidatúr.

Stredajšie prezentácie však môžu tiež nakloniť misku váh. "Myslím si, že stále je to veľmi tesné. Mníchov je silný vyzývateľ. Môžeme si byť istí, že všetko perfektne zorganizuje. Annecy nemá zlú kandidatúru, ale začalo ju zle a potom je veľmi náročné doťahovať stratu. Pjongčang nám svoje kvality predviedol už pri neúspešnom boji o ZOH 2010 a 2014," pripomenul pre AP švajčiarsky člen MOV Denis Oswald.

Jazýčkom na váhach pri kandidatúrach môžu byť aj politici. V roku 2005 v Singapure rozhodol v prospech Londýna premiér Tony Blair, o dva roky neskôr v Guatemale zasa Soči zdolalo Pjongčang aj vďaka čaru Vladimira Putina. V Durbane na záverečných prezentáciách nebudú chýbať kórejský prezident Lee Mjung-Bak i jeho nemecký kolega Christian Wulff. Naopak, francúzska hlava štátu Nicolas Sarkozy za seba posiela iba premiéra Francoisa Fillona.

V zákulisí boj krasokorčuliarok

V zákulisí zvedú súboj o hlasy dve úspešné krasokorčuliarky. Mníchov podporuje Katarina Wittová, Pjongčang zasa Kim Ju-Na. Nevýhodou európskych kandidátov je, že v roku 2014 ZOH usporiada ruské Soči a členovia MOV už niekoľkokrát v rade ukázali, že ctia rotačný princíp a ďalšie hry dajú inému kontinentu.

Nemci pri svojej kandidatúre poukazujú aj na dotácie tamojších sponzorov do zimných športov. Sedem zimných športových federácií má dokopy okolo 50 percent sponzorov z Nemecka. Mníchov už OH hostil v roku 1972. V prípade, že by metropola Bavorska získala právo usporiadať ZOH, stala by sa historicky prvým mestom, kde by sa uskutočnili zimné aj letné olympijské hry. Člen výkonného výboru Thomas Bach, ktorý dohliada na kandidatúru nemeckého mesta, si myslí, že je opäť čas priviesť ZOH do Nemecka. "Nehostili sme zimné olympijské hry od roku 1936. Teraz je na rade Mníchov," vyhlásil Bach. Naposledy sa v ZOH konali v Nemecku v spomínanom roku v Garmisch-Partenkirchene.

Francúzsky kandidát Annecy sa odvoláva na prvé zimné olympijské hry v Chamonix z roku 1924 a sľubuje "autentické hry v srdci hôr". Práve v Chamonix by sa malo odohrávať najviac disciplín. Francúzska ministerka športu Chantal Jouannová si myslí, že kandidatúra Annecy nie je bez šance, aj keď ju mnohí ľudia považujú za outsidera. "Nie vždy vyhrá favorit," povedala Jouannová.

Pre mnohých je najväčším favoritom na víťazstvo juhokórejský Pjongčang, ktorému nevyšla kandidatúra na ZOH 2010 a 2014. Juhokórejčania argumentujú tým, že zimné olympijské hry sa v Ázií konali iba dvakrát a v oboch prípadoch ich hostilo Japonsko.

"Toto bude pre nás historická voľba a takisto veľká šanca. Chceme dať príležitosť mladým ľudom, aby si užili tieto hry," vyhlásil líder kandidatúry Juhokórejčanov Cho Jang-ho. Minister kultúry a športu Čong Bjoung-gu oznámil, že vláda chce investovať 500 miliónov do zimných športov v rokoch 2012 až 2018. Peniaze sa použijú na vybudovanie nových športovísk a tréningových centier.

Mníchov aj Pjongčang získali vysoké známky

Podľa hodnotiacej správy MOV, ktorú jej tvorcovia zverejnili päť týždňov pred zasadnutím MOV v Durbane, Pjongčang a Mníchov získali vysoké známky za krátke vzdialenosti medzi športoviskami, väčšina účastníkov je schopná dostať sa do dejiska svojej súťaže do desiatich minút. Kórejčanov hodnotiaca komisia pochválila za veľmi kompaktný projekt - všetkých 13 športovísk splnilo alebo prekročilo požiadavky MOV.

Mníchov by mal podľa hodnotiacej správy MOV popracovať v najbližších rokoch na zvýšení národnej podpory. Annecy pochválili za komplexný plán ochrany životného prostredia, ale v regióne môžu nastať problémy s ubytovaním. Všetky kandidatúry majú relatívne nízke riziko vzniku bezpečnostných problémov.

Rokovanie v Durbane sa začne už ráno o 8.30 h. O 8.45 h predstúpia pred členov MOV predstavitelia Mníchova, o 10.25 h Annecy a napokon o 12.05 Pjongčangu. Samotná voľba dejiska sa uskutoční o 15.35 h, prezident MOV Jacques Rogge oznámi miesto XXIII. zimných olympijských hier krátko po 17.00 h.

V prvom kole bude hlasovať 96 členov MOV. Ak v prvom kole nezíska žiaden kandidát nadpolovičnú väčšinu hlasov, dvaja s najvyšším počtom postúpia do druhého kola. V ňom už budú môcť hlasovať členovia MOV z krajiny neúspešného uchádzača.

Vizitky kandidátskych miest

ANNECY (Fr.)

Predpokladaný termín ZOH: 9. - 28. februára 2018 (paralympiáda 9. - 18. marca 2018)

Motto kandidatúry: Sneh, ľad a Ty

Šéf kandidatúry: Charles Beigbeder

Počet obyvateľov: 52 890

Rozpočet kandidatúry: 42,7 milióna USD

Lokality pre olympijské zóny: Annecy, Chamonix, Megéve, La Clusaz, Morzine, Le Grand Bornand.

Skúsenosti s veľkými podujatiami: 18. etapa cyklistických pretekov Tour de France 2009

Predchádzajúce kandidatúry: žiadne

Športoviská: V súčasnosti má kandidát k dispozícii 65 % všetkých športovísk. Z trinástich športovísk je u šiestich potrebná modernizácia, výstavba dvoch športovísk je už naplánovaná a v prípade úspešnej kandidatúry organizátori ďalšie štyri postavia. K dispozícii by mali byť dve olympijské dediny, všetky športoviská by mali byť v dostupnosti do jednej hodiny od mestečka Annecy.

Počasie: V čase ZOH je v mestečku Annecy priemerná denná teplota 3 °C, teploty sa v tom čase pohybujú medzi -1 až 7 °C.

Zaujímavosť: Annecy je partnerské mesto slovenského Liptovského Mikuláša

MNÍCHOV (Nem.)

Predpokladaný termín ZOH: 9. - 28. februára 2018 (paralympiáda 9. - 18. marca 2018)

Motto kandidatúry: Priateľské Hry

Šéf kandidatúry: Bernard Schwank

Počet obyvateľov: 1 350 000

Rozpočet kandidatúry: 43 miliónov USD

Lokality pre olympijské zóny: Mníchov, Garmisch-Partenkirchen, Schönau am Königssee

Skúsenosti s veľkými podujatiami: XX. OH 1972

Športoviská: Olympijský štadión (pre otvárací a záverečný ceremoniál, kapacita 70 000 divákov), Ľadový park v Mníchove (pre 5 športov), Snehový park v Garmisch-Partenkirchene (9 športov), Schönau am Königssee (bobisti, sánkari a skeletonisti).

Vzdialenosti: Mníchov - Garmisch-Partenkirchen cca. 90 km, Mníchov - Schönau am Königssee 160 km.

Počasie: V čase ZOH je Mníchove priemerná denná teplota 1 °C, teploty sa v tom čase pohybujú medzi -3 až 4 °C.

Zaujímavosť: Mníchov by bol v prípade úspechu prvým mestom, ktorý by hostil letné i zimné olympijské hry.

PJONGČANG (Kór. rep.)

Predpokladaný termín ZOH: 9. - 28. februára 2018 (paralympiáda 9. - 18. marca 2018)

Motto kandidatúry: Nové horizonty

Šéf kandidatúry: Jang Ho Cho

Počet obyvateľov: 46 531

Rozpočet kandidatúry: 31,5 milióna amerických dolárov

Predchádzajúce kandidatúry: 2010, 2014

Lokality pre olympijské zóny: Alpensia mountains, Jungbong Alpine Skiing Area, Yongpyong Resort, Bokwang Phoenix, Sungwoo Resort, Wonju Sports Complex, Gangneung

Športoviská: Sedem už vybudovaných dejísk doplní ďalších šesť športovísk, ktoré dokončia v priebehu nasledujúcich rokov. Všetky športoviská by mali byť v dostupnosti do polhodiny od olympijskej dediny.

Skúsenosti s veľkými podujatiami: Organizovanie viacerých Svetových pohárov v rôznych zimných disciplínach. Organizátor majstrovstiev sveta v biatlone (2009). Organizátor majstrovstiev sveta v snoubordingu (2009). Organizátor ženských majstrovstiev sveta v curlingu (2009).

Počasie: V čase ZOH je priemerná denná teplota -5,5 °C, teploty sa v tom čase pohybujú medzi -0,4 až -10,5 °C.

Zaujímavosti: Viac ako 91 percent obyvateľov Kórejskej republiky podporuje kandidatúru, 93,4 percenta obyvateľov Pjongčangu podporuje miestnu kandidatúru. Pjongčang má skúsenosti s kandidatúrou, keď sa už dvakrát neúspešne pokúšal získať ZOH v rokoch 2010 a 2014. Vynikajúca infraštruktúra.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Nenaleťte pochybným predajcom jazdeniek
 2. K-Classic – značka, ktorá pomáha!
 3. Recept na príjemné ráno od „majstra rozkoší“ Daniela Nekonečného
 4. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty
 5. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 6. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 7. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 8. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 9. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 10. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 1. Modesta Real Estate sprostredkovala pre Emil Frey halu v P3
 2. Recept na príjemné ráno od „majstra rozkoší“ Daniela Nekonečného
 3. K-Classic – značka, ktorá pomáha!
 4. Pred 25 rokmi musela byť jazdenka zo západu
 5. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty
 6. Nenaleťte pochybným predajcom jazdeniek
 7. Cíťte sa v priestore príjemne
 8. Ktorý odšťavovač má najvyššiu výťažnosť?
 9. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 10. Ako si vybrať wc a umývadlo?
 1. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty 9 982
 2. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 4 481
 3. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 4 324
 4. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 4 034
 5. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou 4 006
 6. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 3 957
 7. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 2 770
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 2 534
 9. Nenaleťte pochybným predajcom jazdeniek 1 929
 10. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 1 778

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Neonacisti sa schádzajú na Slovensku, polícia mlčí

V obci, ktorú cez vojnu vypálili, hral aj Rastislav Rogel z kandidátky ĽSNS. Strane to neprekáža.

TECH

Vedci ukázali, aké majú ľudia nezvyčajné sexuálne túžby

Štúdia naznačila, že rozdiel medzi mužmi a ženami nie je veľký.

PLUS

Slovenka chráni Zem pred katastrofou z vesmíru

Eva Lilly vyhľadáva nebezpečné asteroidy, ktoré by mohli ohroziť Zem.

Neprehliadnite tiež

Škrtel pomohol k výhre Fenerbahce, AC Miláno uspelo iba o gól

Pozrite si súhrn výsledkov štvrtkových stretnutí 3. predkola futbalovej Európskej ligy 2017/2018.

Obsadil prvé a druhé miesto. Volko prekonal ďalšie slovenské rekordy

Slovenskému šprintérovi sa darilo na Veľkej cene Chebu.

Za slovenského brankára doteraz milión nikto nedal

Je najdrahším brankárom, aký kedy šiel zo slovenského klubu do zahraničia. Lille zaplatilo za 20-ročného Jakubecha Trnave okolo milióna eur.