Slovan zdolal kazašský Kostanaj 2:0

Slovenský futbalový šampión ŠK Slovan Bratislava vyhral v prvom zápase 2. predkola Ligy majstrov 2011/2012 nad kazašským tímom FC Tobol Kostanaj 2:0.

(Zdroj: SITA)
Súboj Škriniar vs. Hamšík v Janove za skvelých 129€ >>

Odveta v Kazachstane je na programe o týždeň 19. júla.

BRATISLAVA. Futbalisti slovenského majstra Slovana Bratislava vstúpili do 2. predkola Ligy majstrov 2011/2012, resp. do novej sezóny víťazne. V utorok vyhrali na Pasienkoch nad kazašským šampiónom Tobol Kostanaj 2:0 a vytvorili si priaznivú pozíciu do odvety, ktorá je na programe o týždeň 19. júla v ďalekom Kazachstane.

V prvom dejstve boli zverenci trénera Karla Jarolíma lepší a aktívnejší, prevahu pretavili do gólu Filipa Šeba. Tím trénera hostí Sergeja Petrenka mohol vyrovnať v druhom polčase, keď po vylúčení Juraja Halenára hral presilovku od 67. minúty. Nedokázal to, a navyše inkasoval v 81. minúte z kopačky Karima Guédého.

2. predkolo LM 2011/2012, 1. zápas:

Slovan Bratislava - Tobol Kostanaj 2:0 (1:0)

Góly: 41. Šebo, 81. Guédé, ŽK: Kladrubský, Halenár, Bagayoko - Džolčijev, Kislicyn, Bogdanov, Šljivič, ČK: 67. Halenár, rozhodoval: Švecov (Ukr.), 5128 divákov.

zostavy:

Slovan: Putnocký - Bagayoko, Dobrotka, Had, Štepanovský (76. Kolčák) - Grendel (63. Milinkovič), Guédé, Kladrubský, Žofčák - Halenár, Šebo

Tobol: Petuchov - Kislicyn, Bogdan (69. Jurin), Kučera, Ovšinov - Šljivič - Kuantajev, Bekrič (56. Bogdanov), Volkov, Džolčijev (64. Gridin) - Zebeljan

Foto - TASR

Foto - TASR

Tobol domácim žiadny veľký tlak na úvod nedovolil, ale predsa len bol Slovan v prvých 15. minútach nebezpečnejší. Najprv to skúsil strelou z 20 metrov Guédé už v 2. minúte, nebezpečnejšia ale bola tá Kladrubského z 10. minúty. Po nej sa zapotil brankár hostí Petuchov, ktorý jedovku pod brvno s námahou vytlačil na roh. Po ďalšom rohu mieril hlavou prudko, ale nepresne Dobrotka.

Potom sa osmelili aj Kazaši, ich akcie ale nevedeli dostať do fázy finálneho zakončenia. A tak hrozili stále viac "belasí", no strela Grendela po signáli z priameho kopu, ani pokus Halenára, ktorému priťukol šikovne Žofčák, si cestu do siete nenašli. V 28. minúte po ďalšom rohu sa hlavou dostal do zakončenia Šebo, ale ani on neuspel.

Tobol smerom dopredu takmer vôbec neexistoval. Najväčšiu šancu dovtedajšieho priebehu spálil v 36. minúte Guédé, ktorý si v peknej a rýchlej akcii na jeden dotyk narazil loptu s Halenárom, rútil sa sám na Petuchova, ale obstrel vonkajším priehlavkom skončil len na bočnej sieti. Gólovo ale zahrmelo napokon v 41. minúte, keď výbornú strelu Kladrubského z 25 metrov brankár iba vyrazil pred Šeba a kanonier Slovana nezaváhal - 1:0.

Foto - TASR

Foto - TASR

Aj do druhého polčasu nastúpil Slovan lepšie, po Žofčákovej prihrávke pohotovo v 49. minúte strieľal Šebo, ale Petuchov bol na mieste. V 54. minúte sa ale znenazdajky dostal do obrovskej šance Džolčijev, ktorý prebral odrazenú loptu za obranu, bežal sa sám na Putnockého, ale v poslednej sekunde čisto sklzom zachránil Had.

Povzbudený Tobol zvýšil aktivitu, viac útočil, ale gól mohol dať v 60. minúte Šebo, jeho strelu ale Petuchov kryl. V 67. minúte videl za úder lakťom vo vzdušnom súboji žltú kartu Halenár, no ukrajinský rozhodca mu vzápätí ukázal aj červenú kartu zrejme za ďalší faul po doskoku a Tobol hral presilovku.

Mohol ju hneď využiť striedajúci Jurin, ale opäť čistým sklzom v poslednej chvíli zachránil Had. Z ďalšieho útoku pálil ďalší striedajúci hráč hostí Gridin, ale Putnocký bol pozorný. A tak udrel oslabený Slovan, keď v 81. minúte režisér Žofčák vysunul Guédého a tomu druhý pokus o oblúčik cez Petuchova už vyšiel - 2:0. V závere si Slovan nádejný náskok udržal, ale v nadstavenom čase sa zranil kanonier Šebo.

Karel Jarolím, tréner Slovana Bratislava: "Súper sa prezentoval iným spôsobom, ako sme ho videli na videozáznamoch. My sme mu dopriali veľa priestoru. V prvom polčase ale šance nemali, my sme mali pomerne dosť rohov. Nakoniec nám šťastie prialo a dostali sa do vedenia. V polčase sme si povedali čo treba zmeniť, chceli sme byť agresívnejší a kompaktnejší. Bolo tam dosť postrácaných lôpt od Jura Halenára, a paradoxne keď sme ho chceli striedať dostal červenú kartu. Potom sme sa sústredili na udržanie náskoku, nebolo to jednoduché a chceli sme zostať kompaktní a pokúsiť sa o brejk. Súper sa tiež dostal do dvoch šancí, keď sme zaspali. Našťastie sa nám podarilo streliť druhý gól a uhájiť náskok až do konca. Verím, že sa dostaneme do zápasového tempa a naše výkony pôjdu hore. Myslím ale, že všetci moji chlapci ukázali vysokú bojovnosť a vydali maximum síl."

Sergej Petrenko, tréner Tobolu Kostanaj: "V takej súťaži, ako je Liga majstrov, nemôžeme robiť také naivné chyby. Z toho rezultuje aj tento výsledok. Pred nami je ale ešte odveta, a my sa na ňu chceme dobre pripraviť. Chceme v nej byť aktívnejší. Začiatok zápasu mal v réžii Slovan, potom sa ale hra vyrovnala. Paradoxne, keď mal o jedného hráča menej, dal nám druhý gól."

Jiří Kladrubský, obranca Slovana: "Zo začiatku sme sa trochu trápili, pretože súper si rýchlo posúval loptu. Postupne sme sa ale do toho dostali. Tréner vyjadril s mojím výkonom spokojnosť, takže premiéra dopadla dobre. Snažil som sa v zápase presadiť aj strelecky, pretože otec mi poradil, že kto nevystrelí, nemôže dať gól. Nechcem to ešte zakríknuť, ale pred odvetou máme dobrú pozíciu."

Igor Žofčák, kapitán Slovana: "Bol to náročný zápas. Najmä v prvom polčase sme neskoro dostupovali súpera, ktorý bol živší ako na videu. Po vylúčení Halenára sme sa zomkli, pretože takéto veci sa stávajú."

Peter Štepanovský (obranca Slovana): "Bol to pre mňa zatiaľ najväčší zápas v kariére. Nastúpil som na kraji defenzívnej formácie, hoci som stredopoliar. Trénerovi som snáď dokázal, že na to mám a verím, že mi bude dávať príležitosť aj naďalej. Duel s Tobolom bol náročný, najmä po vylúčení Halenára. Som rád, že sme víťazstvo poistili v závere aj druhým gólom."

Juraj Halenár (útočník Slovana): "Bola to asi moja druhá červená karta v kariére. Nie som typom hráča, ktorý sa takto správa na ihrisku, žiaľ vo futbale sa to stáva. Uvedomujem si, že som oslabil mužstvo a veľmi ma to mrzí, ale zároveň sa chcem poďakovať chalanom za to, že dotiahli zápas do víťazného konca. Verím, že sme si to dobre rozohrali a máme reálnu šancu na postup."