Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 23:00

Vo finále MS USA a Japonsko, Japonky zdolali v semifinále Švédky

Vo finále majstrovstiev sveta žien v Nemecku sa stretnú futbalistky USA a Japonska.

(Zdroj: TASR)

FRANKFURT. Japonky sa stali čiernym koňom záverečného turnaja a v semifinále vyhrali zaslúžene nad Švédskom 3:1. Favorizované Američanky, ktoré vyradili v prvom semifinále sympaticky hrajúce Franúzsky, útočia na tretí svetový primát. Japonky však už určite získajú historickú medailu.

Vo frankfurtskom semifinále sa hral od úvodu aktívny futbal. Švédky sa vyrútili do ofenzívy a dokázali potrestať hneď prvú chybu ázijského tímu. Pred vlastnou šestnástkou zle rozohrala Sawaová, k lopte sa dostala Öqvistová, ktorá vnikla do šestnástky a krížnou strelou otvorila skóre - 0:1.

Lenže severankám tento gól uškodil. Japonky od tohto momentu ovládli hru a cez krídelné priestory si vytvárali šance. Vyrovnanie tak bolo len otázkou času. V 19. minúte sa po centri Mijamaovej z ľavej strany dostala Kawasumiová a aj za pomoci švédskej hráčky skórovala hlavou - 1:1.

Hráčky Japonska si aktivitu preniesli aj do druhého polčasu a mali častejšie loptou pod kontrolou. Švédky pôsobili nečakane pasívne a tak súperky postupne vyjadrili prevahu aj gólmi. Po hodine hry zacentrovala do šestnástky Samešimaová a Sawaová napravila svoje zaváhanie z 9. minúty, keď zblízka potrestala nedôraznú brankárku Lindahlovú - 1:2.

Švédska brankárka si vybrala ešte jednu slabšiu chvíľu. O štyri minúty neskôr sa snažila odkopnúť loptu, ale poslala ju rovno na kopačky Kawasumiovej, ktorá ju oblúkom vrátila do siete - 3:1.

Američanky útočia po dvanástich rokoch na tretí svetový primát (1991 a 1999)

Prvými finalistkami majstrovstiev sveta žien v Nemecku sa stali futbalistky USA, keď v stredajšom semifinále v Mönchengladbachu zdolali Francúzsko 3:1 (1:0).

Favorizovaný tím zo zámoria začal útočne a skóroval už v 9. minúte. Z ľavej strany poslala na päťku strieľaný center O'Reillyová a Cheneyová pohotovo usmernila loptu do siete - 1:0. Francúzky mohli vyrovnať po polhodine hry.

Najskôr Necibová uvoľnila do uličky Thineyovú, ale jej pokus z gólovej parkety vytlačila brankárka Solová. Vzápätí spoza šestnástky vytrelila Bompastorová, ale jej pokus skončil na brvne. Na druhej strane mohla dvakrát zvýšiť náskok Wambachová. Najskôr však jej lobovaná hlavička kopírovala bránkovú čiaru a potom jej pohotová koncovka zblízka tesne minula francúzsku bránu.

Lenže po zmene strán prevzali aktivitu futbalistky z krajiny galského kohúta, pričom ich snaha čoskoro vyústila do vyrovnávajúceho gólu. V 55. minúte na ľavej strane potiahla loptu Bompastorová, ktorá poslal loptu do šestnástky a hoci ju nabiehajúca Thineyová nedotkla, zapadla k vzdialenejšej žrdi - 1:1.

Aj v ďalších minútach dominovali hráčky európskeho tímu, ale paradoxne udrelo na druhej strane a to hneď dvakrát v rozpätí necelých štyroch minút. V 79. minúte najskôr po rohovom kope zaváhala brankárka Sapowiczová a Wambachová pohodlne hlavičkovala do siete pri druhej žrdi - 1:2.

Francúzky sa snažili vyrovnať, ale za ich obranu si nabehla striedajúca Morganová a prelobovola vybiehajúcu Sopowiczovú - 1:3. Morganová mohla ešte uzavrieť gólový rezultát, ale brankárka Francúzska po nevydarenom výkope svoju chybu napravila.