AKTUALIZOVANÉ 18:01

V Lurdoch vyhral Hushovd, Velits v cieli s pelotónom

Hushovd si vybojoval jedenásty etapový triumf na Tour v kariére. Na čele celkového poradia figuruje stále domáci pretekár Thomas Voeckler.

Thor Hushovd.(Zdroj: TASR/AP)

LOURDES. BRATISLAVA. Keď mal jasno, že ho už nik netromfne, začal kývať hlavou. A škeril sa. Nepretržite.
Thor Hushovd nechápal, že vyhral. Triumfálne sa búchal do pŕs. Nórsky cyklista zvíťazil v piatkovej 13. etape pretekov Tour de France. A šokoval.

V pútnických Lurdoch, kde sa vraj pravidelne dejú zázraky. Typický špurtér a špecialista na rovinaté etapy vyhral ťažkú horskú etapu. Nevídané. Jazdec stajne Garmin-Cervelo dva kilometre pred cieľom 152,5 km dlhej trate z Pau do Lúrd eliminoval individuálny únik Francúza Jeremyho Roya.

Nór cítil silu

„Je to jeden z najkrajších dní mojej kariéry. Sám tomu celému nemôžem uveriť,“ ceril sa Nór v cieli, ktorý zbieral úspechy doteraz iba v rovinatých etapách. A vlani sa stal v Austrálii majstrom sveta. Úradujúci svetový šampión vyhral naposledy etapu Tour de France pred deviatimi rokmi.

„Vyhrať etapu v drese majstra sveta na Tour je niečo neuveriteľné. Cítil som neskutočnú silu v nohách,“ tešil sa Hushovd, ktorý so svojím tímom Garminem ovládol predtým i tímovú časovku, po ktorej celý týždeň nosil žltý dres.

„Bol som rád, že som sa pustil do úniku a dokázal som vydržať. Pred posledným zjazdom som si už dosť veril, ale aj tak som musel ísť na hrane,“ dodal Nór.

Velits je štrnásty

Žltý dres lídra celkového poradia si udržal Francúz Thomas Voeckler. Jediný Slovák na pretekoch Peter Velits došiel do cieľa v hlavnom pelotóne na 31. mieste so stratou 7:37 min na víťaza. Zranenie z predchádzajúcej etapy na ňom zdanlivo nezanechalo žiadne stopy. Pôsobil ľahko a uvoľnene a držal tempo s hlavnými favoritmi na celkové víťazstvo. Celkovo zostáva pretekár stajne HTC Highroad na štrnástom mieste s nezmenenou stratou 6:03 min na Voecklera.

Nór Thor Hushovd sa po deviatich rokoch stal prvým cyklistom, ktorý v drese úradujúceho majstra sveta vyhral etapu na Tour de France. Tridsaťtriročný jazdec tímu Garmin-Cervelo zvíťazil v piatkovej 13. etape z Pau do Lúrd, ktorá merala 152,5 km.

Na druhom mieste prišiel do cieľa Francúz David Moncoutie, tretí bol ďalší domáci cyklista Jeremy Roy, ktorý dlho živil nádej na etapový triumf a prišiel oň až 2 km pred cieľom.

Slovák Peter Velits jazdil celú etapu v hlavnom pelotóne a napokon finišoval s odstupom 7:37 min na Hushovda. V celkovom poradí si žltý dres udržal Thomas Voeckler, pred konkurentmi má stále rovnaký náskok ako po štvrtku. Druhý Fränk Schleck zaostáva o 1:49 min, tretí Cadel Evans o 2:06 min. Peter Velits je naďalej na 14. priečke (+6:03 min).

V druhej pyrenejskej etape sa naplnili všetky očakávania, Thomas Voeckler v nej bez problémov obhájil žltý dres lídra a jazdcom vyšiel aj únik. Profilom bola 13. etapa jednoduchšia ako predchádzajúca, po pokojnej prvej polovici na pelotón čakalo stúpanie na vrchol Col d´Aubisque do nadmorskej výšky 1709 m a odtiaľ sa prakticky neustále klesalo do cieľa do Lúrd.

Pred Col d´Aubisque bola vpredu desaťčlenná skupina, z ktorej v stúpaní ako prvý nastúpil bývalý držiteľ žltého dresu Thor Hushovd. Na horskej prémii však už bol prvý Jeremy Roy, ktorý si vybojoval bodkovaný dres najlepšieho vrchára. Za Royom s menším mankom jazdili David Moncoutie a Hushovd.

Pelotón išiel pokojne a na lídra strácal vyše 9 minút. V balíku boli všetci favoriti, ktorí si šetrili sily do ďalších etáp. Znepokojil ich až nástup Philippa Gilberta, po ktorom pelotón aspoň trochu zrýchlil. Dvojica Hushovd, Moncoutie mala 3 km pred cieľom Francúza už na dohľad, Nór následne zrýchlil, dovtedajšieho lídra predstihol a sólovou jazdou prišiel do cieľa ako prvý. Hushovd si vybojoval jedenásty etapový triumf na Tour v kariére, deviaty individuálny.

"Toto je jeden z najkrajších momentov v mojej kariére. Vyhrať etapu v drese majstra sveta na Tour je niečo neuveriteľné. Dnes som sa cítil dostatočne silný, zaútočil som na Col d´Aubisque, dostal som sa do tempa a veľmi dobre som išiel aj v zjazde, ktorý bol dôležitý pre celkový úspech," povedal v prvej televíznej reakcii Hushovd.

Etapy, tímy, dresy a iné zaujímvaosti o najslávnejších cyklistických pretekoch.
Výsledky - piatok:

13. etapa (Pau - Lurdy, 152,5 km): 1. Thor Hushovd (Nór.) Garmin-Cervelo 3:47:36 h, 2. David Moncoutie (Fr.) Cofidis, Le Credit En Ligne +10 s, 3. Jérémy Roy (Fr.) FDJ +26, 4. Lars Ytting Bak (Dán.) HTC-Highroad +5:00 min, 5. Jérôme Pineau (Fr.) Quickstep +5:02, 6. Edvald Boasson Hagen (Nór.) Sky +5:03, 7. Vladimir Gusev (Rus.) Kaťuša +5:16, 8. Alessandro Petacchi (Tal.) Lampre - ISD +5:16, 9. Maarten Tjallingii (Hol.) Rabobank +5:16, 10. Philippe Gilbert (Belg.) +6:48, ... 31. Peter Velits (SR) HTC-Highroad +7:37

Poradie po 13. etape: 1. Thomas Voeckler (Fr.) Europcar 55:49:57 h, 2. Fränk Schleck (Lux.) Leopard Trek +1:49 min, 3. Cadel Evans (Aus.) BMC +2:06, 4. Andy Schleck (Lux.) Leopard Trek +2:17, 5. Ivan Basso (Tal.) Liquigas-Cannondale +3:16, 6. Damiano Cunego (Tal.) Lampre-ISD +3:22, 7. Alberto Contador (Šp.) Saxo Bank Sungard +4:00, 8. Samuel Sánchez (Šp.) Euskaltel-Euskadi +4:11, 9. Philippe Gilbert (Belg.) Omega Pharma Lotto +4:35, 10. Tom Danielson (USA) Garmin-Cervelo +4:35, ... 14. Peter Velits (SR) HTC-Highroad +6:03.