Slováci postúpili do finále Európskej ligy volejbalistov

(Autor: TASR)
SITA|16. júl 2011 o 20:48

Slovenskí volejbaloví reprezentanti nastúpia v nedeľňajšom finále 8. ročníka Európskej ligy proti Španielom.

Slováci s výnimkou časti druhého setu predviedli vynikajúci výkon a zaslúžene postúpili do boja o celkové prvenstvo.

KOŠICE. Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili v semifinále na záverečnom turnaji 8. ročníka Európskej ligy v Košiciach nad Rumunskom 3:0 (14, 26, 19) a postúpili do finále, ktoré sa odohrá v nedeľu o 19.00 h rovnako v Steel Aréne.

Vo finále tejto súťaže si zahrajú druhýkrát. V roku 2008 v tureckej Burse zdolali Holandsko 3:1. Ich finálovým súperom budú Španieli, ktorí v popoludňajšom súboji zvíťazili nad Slovinskom 3:2. Znamená to, že v ôsmom ročníku sa bude prvýkrát v histórii tejto súťaže tešiť niektoré družstvo z dvojnásobného triumfu. Španieli totiž boli jej víťazmi v roku 2007.

V nedeľu je na programe najskôr zápas o konečné 3. miesto o 16.00 h Slovinsko - Rumunsko a potom finále medzi domácim Slovenskom a Španielskom.

Semifinále:

Slovensko - Rumunsko 3:0 (14, 26, 19)

89 min, rozhodovali: Fabrizio Saltalappi (Tal.) a Zorica Bjeličová (Srb.), 2000 divákov

Zostavy:

Slovensko: Masný (4 body), Martin Sopko st. (0), Kmeť (13), Bencz (18), Lukáš Diviš st. (9), Kohút (9), libero Ondrušek (Hupka /4/, Chrtiansky /0/, Zaťko /0/)

Rumunsko: Voinea (5), Stancu (4), Gontariu (18), Olteanu (9), Birau (5), Bartha (0), libero Feher (Moisa /0/, Maries /0/, Roman /0/, Borota /0/)

Foto - TASR

Foto - TASR

Slováci vleteli do zápasu ako veľká voda a vo fantastickej atmosfére slušne zaplnenej Steel Arény ich náskok utešene narastal. Už na prvý technický oddychový čas išli so štvorbodovým náskokom (8:4), Rumuni nevedeli nájsť protizbraň na pestrú hru domácich.

Žiaril najmä univerzál Milan Bencz. Keď po druhom technickom oddychovom čase dal dve esá v rade, Slováci viedli už 20:11 a súper sa len prizeral. Halou sa ozýval potlesk, ktorý bol nielen odmenou pre skvele hrajúci tím v dresoch s dvojkrížom na trojvrší, ale aj jeho hnacím motorom. Set na 25:14 ukončil smečom blokár Tomáš Kmeť.

Aj začiatok druhého dejstva patril domácim volejbalistom, ale keď Rumuni šnúrou zmazali ich štvorbodový náskok, tréner Emanuele Zanini si zobral oddychový čas. Ani ten však rozbehnutých hostí nezastavil a tí sa prvýkrát v zápase ujali vedenia (9:8). Namiesto nevýrazného Martina Sopka st. prišiel na ihrisko Róbert Hupka, svoje volejbalové kvality predviedol aj Lukáš Diviš st. a Slováci sa na chvíľu opäť ujali vedenia (14:13).

Potom si však nevedeli poradiť s plachtiacim servisom Olteana, a zrazu to bolo už o tri body pre hostí (17:14). Vtedy sa na bloku chytil Emanuel Kohút a najmä jeho zásluhou znovu svietil na ukazovateli skóre nerozhodný stav (18:18). Prišla dramatická koncovka, v ktorej sa súperi striedali vo vedení. Prvý setbal mali Slováci, využili však až svoj štvrtý po neuveriteľnom nedorozumení rumunských hráčov. Po víťazstve 28:26 viedli už 2:0.

Prvé dva body v treťom sete získali hostia, ale domáci sa veľmi rýchlo zobudili a čoskoro sa oni ujali vedenia. Ale až krátko pred druhým timeoutom dokázali svoj náskok zvýšiť na tri body. Prakticky všetci hráči striedali skvelé momenty s takmer školáckymi chybami. Záver už patril jednoznačne "zaniniovcom". Set i zápas ukončil smečom najviac bodujúci hráč slovenského tímu Milan Bencz.

Za najlepších hráčov duelu vyhlásili Michala Masného a Adriana Gontaria.

Hlasy:

Michal Masný (nahrávač a kapitán SR): "Som rád, že sme to zvládli, je to prvý krok k naplneniu nášho cieľa - postupu do Svetovej ligy. Vyhrali sme v troch setoch, ušetrili sme si energiu na finále. Myslím si, že zápas s Rumunskom bol z našej strany fantastický. Až na hluchú chvíľku v druhom dejstrve sme hrali veľmi dobre. Možno to bolo v tom druhom sete tak trochu šťastné víťazstvo, ale to k športu patrí. Celkovo určite nebolo pochybností, kto je na ihrisku lepší. Čaká nás boj o celkové prvenstvo. Prvýkrát hráme doma taký dôležitý turnaj a možno niektorí z nás aj naposledy. Vieme všetci, že posledných päť rokov domáce tímy vo finále nezvíťazili. Je najvyšší čas túto štatistiku zmeniť."

Tomáš Kmeť (blokár SR): "Prvý set sme hrali to, čo sme si povedali v šatni, sústredene, bez chýb. V druhom sme vlastnými chybami pomohli Rumunom dostať sa do hry. Stalo sa nám to už niekoľkýkrát, musíme si na to dávať väčší pozor. Tretí set už bol kópiou prvého. Dalo by sa povedať, že to bolo takmer bezproblémové víťazstvo. V nedeľu vo finále so Španielskom rozhodne momentálna forma a to, kto spraví menej chýb."

Emanuel Kohút (blokár SR): "Hrali sme svoju hru, to, čo naozaj vieme. Michal Masný vniesol do toho pokoj, myšlienku, aj vďaka tomu sme vyhrali 3:0. V druhom sete sme na chvíľu stratili koncentráciu, ale napokon sme to zvládli. Ustrážili sme si aj túto hru a Rumuni veľmi rýchlo pochopili, že u nás vyhrávať nebudú. Španieli budú ťažkým súperom. Hrajú rýchly volejbal, o tom však budeme rozmýšľať až v nedeľu, máme na to celé predpoludnie. Verím, že tréneri nás na nich pripravia."

Emanuele Zanini (tréner Slovenska): "Tento zápas bol zo všetkých piatich našich vzájomných v tejto sezóne najdôležitejší. Som spokojný s výkonmi viacerých hráčov, aj keď niektorí mali aj slabšie chvíľky. V týchto momentoch nám pomohli hráči z lavičky, najmä Hupka a Chrtiansky. Kľúčovým bol druhý set, keď sme dokázali zlikvidovať náskok Rumunov a potom v koncovke vyhrať. Tretí set už sme opäť hrali svoju hru a jasne sme dominovali."

Stelian Moculescu (tréner Rumunska): "Blahoželám Slovákom k víťazstvu aj k perfektne pripravenému turnaju v nádhernej hale. Už aj preto si zaslúžili postúpiť do finále."

Domov»Halové športy»Volejbal»Slováci postúpili do finále Európskej ligy volejbalistov