Argentína nečakane vypadla vo štvrťfinále Copa America

Futbalisti Argentíny opäť nevyhrajú Copa America, vo štvrťfinále vypadli s Uruguajom.

Futbalisti Uruguaja oslavujú postup cez favorizovanú Argentínu.(Zdroj: SITA/AP)
Ponuka zájazdov na novú sezónu Premier League >>

CÓRDOBA. Futbalisti Uruguaja sa v sobotu stali druhým semifinalistom majstrovstiev Južnej Ameriky Copa América vďaka víťazstvu nad domácou Argentínou (1:1, 5:4 na strely zo značky pok. kopu).

Do stretnutia lepšie vstúpil štvrtý tím z MS 2010 v JAR, ktorý sa ujal vedenia v 6. min po štandardnej situácii Diega Forlána gólom Diega Pereza. V 18. min vyrovnal po Messiho prihrávke kanonier Realu Madrid Gonzalo Higuaín. V 38. musel po prísnej druhej žltej karte predčasne do kabíny strelec úvodného gólu Perez a zdalo sa, že Argentína bude mať duel pevne vo svojich rukách.

Uruguaj však potvrdil svoj dlhodobý štandard. Tesne pred polčasovou prestávkou zachránilo Argentínu po hlavičke stopéra Diega Lugana brvno a Uruguaj hrozil aj po prestávke. Forlán však svoje príležitosti po spolupráci so Suárezom nevyužil. Keďže v predĺžení namieril argentínsky útočník Higuaín len do žrde, na rad prišla "penaltová lotéria". Zverenci trénera Oscara Washingtona Tabáreza sa v nej nemýlili ani raz, v tretej sérii však zaváhal Argentínčan Carlos Tévez, ktorého strelu uruguajský gólman narodený v Argentíne Muslera kryl.

Tréner prehru nenazval zlyhaním

"Nenazval by som to zlyhaním, to by bolo veľmi silné slovo," zhodnotil neúspech tréner Argentíny Sergi Batista a pokračoval: "Tvrdo sme pracovali na víťazstvo a hrali sme dobre. V druhom polčase však naše nasadenie pokleslo a stratili sme našu cestu. Dnes sme nehrali zle, mali sme šance. Budeme musieť ďalej hľadať možnosti, ako zlepšiť našu hru."

"Keď už toho máte plné zuby a penaltový rozstrel príde naozaj až vtedy, keď už ste takmer na dne, je to vec šťastia. A to bolo dnes na našej strane," vyznal sa šťastný útočník Uruguaj Luis Suarez a pokračoval: "Nechali sme na ihrisku všetko, ako to Uruguaj vždy robí. Vedeli sme, že to budú ťažké majstrovstvá, no sebavedomie nám narástlo. Takmer celý druhý polčas sme hrali oslabení o jedného muža a stálo nás to neuveriteľne veľa síl. No myšlienka poraziť Argentínu bola pre nás mimoriadnou motiváciou."

Uruguaj sa v boji o finále stretne s reprezentáciou Peru, ktorá v úvodnom sobotňajšom štvrťfinále prekvapujúco zvíťazila 2:0 po predĺžení nad Kolumbiou. O nečakanom triumfe Peruáncov nad víťazom základnej A-skupiny, ktorý dovtedy na turnaji predvádzal podľa viacerých odborníkov najkrajší futbal, rozhodli prudkými strelami v 102. min striedajúci Carlos Lobatón a v 112. min Juan Vargas z AC Fiorentina. Obidva góly víťazného mužstva pritom padli po chybách kolumbijského gólmana Luisa Martineza.