Žilina remizovala s Košicami, Trnava zdolala Dunajskú Stredu

Spartak Trnava začal sezónu výhrou 2:1.
Spartak Trnava začal sezónu výhrou 2:1. (Autor: TASR)
SITA|17. júl 2011 o 21:29

Futbalisti MŠK Žilina vstúpili do ligovej sezóny remízou 1:1 s Košicami. Naopak Spartak Trnava vyhral 2:1 nad Dunajskou Stredou.

Futbal - Corgoň liga 2011/2012 - 1. kolo:

MŠK Žilina - MFK Košice 1:1 (1:1)

Góly: 36. T. Majtán - 27. Čonka, ŽK: 35. S. Angelovič - 40. Viazanko, 86. J. Novák, ČK: 85. Čonka (Košice), rozhodovali: Vnuk - T. Somoláni, Jenčura, 2011 divákov

MŠK Žilina: Dúbravka - S. Angelovič, Piaček, Prince Ofori, M. Ondráš - Pečovský (75. Zlatkovič) - Gergel, Šulek, Barčík - T. Majtán (81. I. Lietava), Pich (65. M. Ceesay)

MFK Košice: Tofiloski - Mikuláš Tóth, Djokovič, Dobias, Čonka - Diaby (56. Škutka), Isola, Šinglár, Viazanko - Karaš (72. J. Novák), Pačinda (90.+ Hovančík)

Hlasy po zápase

Ľubomír Nosický, tréner Žiliny: "Chcel som ako hlavný tréner začať víťazne. Mrzí ma, že sme nevyhrali, ale myslím, že hráči na ihrisku nechali všetko. Pár veci som zmenil po svojom a vyzeralo to celkom slušne. Naša nezohranosť v útočnej fáze ešte stále bola badateľná, ale verím, že časom sa to upokojí, spresní a Žilina začne strieľať góly."

Ladislav Šimčo, tréner Košíc: "Stretnutie malo slušnú ligovú úroveň. Stretli sa dve mužstva s kvalitnými kádrami. My sme síce o trochu mladší, ale máme svoje šikovné individuality. Chceli sme bodovať kompaktným kolektívnym výkonom a to sa nám podarilo. Dokázali sme byť nebezpeční v útoku aj koncentrovaní v defenzíve. Stačí si pripomenúť všetky naše gólové príležitosti, či pološance. Som spokojný."

Žilina prekvapujúco začala remízou

Žilinčania, prvýkrát pod vedením nového hlavného trénera Ľubomíra Nosického, sa od úvodných minút snažili pomocou rýchlych prihrávok dostávať pred košickú bránku. Prvú väčšiu šancu si vypracovali domáci v 11. min. Po Majtánovom centri z pravej strany hlavičkoval Pich, ale kapitán hostí Šinglár odkopol loptu do bezpečia. O šesť minút neskôr prvýkrát pohrozili hostia. Pačinda vystrelil spoza šestnástky, ale vedľa Dúbravkovej svätyne.

V ďalších minútach prvého polčasu spoľahlivo hrajúca obrana Košíc nedovolila "šošonom" vytvoriť si napriek ich útočnej aktivite čistú gólovú príležitosť. Prekvapenie s gólovým záverom prišlo na opačnej strane. V 27. min si košický ľavý obranca Čonka nabehol na odrazenú loptu a strelou z voleja približne z 20 metrov prekonal Dúbravku - 0:1. Domáci vyrovnali v 36. min, keď po Čonkovom zaváhaní vo vlastnej šestnástke získal loptu Majtán a bez problémov trafil do odkrytej časti bránky - 1:1. Tri minúty pred polčasovou prestávkou skúšal strelecké šťastie z diaľky košický Šinglár, ale tentoraz letela lopta vysoko nad.

V 53. min po spolupráci dvojice Ondráš - Šulek druhý menovaný vypálil z bezprostrednej blízkosti, ale trafil iba do košického brankára. V 57. min mali obrovskú šancu Košičania. Dostal sa do nej striedajúci Škutka, po prudkej prihrávke do šestnástky zľava od Čonku z prvej vystrelil, ale Dúbravka jeho pokus reflexívne vyrazil. Aj v ďalšom priebehu zápasu hrali obidva tímy aktívne smerom dopredu, zaujala Barčíkova delovka spoza šestnástky v 77. min, ktorá však išla tesne vedľa.

V záverečných desiatich minútach mali navrch favorizovaní Žilinčania. Väčšinou sa hralo pred bránkou hostí, ale Košičanom sa napokon podarilo uhájiť pod Dubňom cenný bod. A to aj cenu červenej karty, ktorú dostal Čonka v 85. min po faule na nabiehajúceho M. Ceesaya a následného "iskrenia" medzi hráčmi oboch tímov. V poslednej minúte nadstaveného času ešte trafil do siete domáci Angelovič, ale asistent rozhodcu odmával postavenie mimo hry.

FC Spartak Trnava - DAC 1904 Dunajská Streda 2:1 (1:0)

Góly: 23. R. Procházka, 82. Gogolák - 90.+ L. Matůš, ŽK: 72. Karhan, 80. Gogolák - 45. Lénárth, 50. Hílek, 74. Z. Harsányi, 86. Helísek, rozhodovali: Kružliak - Benko, Petríček, 4926 divákov

Trnava: Raška - Malchárek, Diallo, Koubský, Ľ. Hanzel - R. Procházka, Karhan, M. Kaščák (86. Machovec), Bicák (44. J. Petráš) - M. Vyskočil, Tomaček (66. Gogolák)

Dunajská Streda: P. Kováč - Helísek, Struhár (44. Lénárth), R. Konečný, Zs. Németh - M. Tomčák (84. Cs. Králik), P. Sedlák, Hílek, L. Matůš - Delarge, Z. Harsányi

Štefan Horný, tréner DAC: "Videli sme zaujímavý ligový zápas vo veľmi dobrej kulise. Nechceli sme hrať ustráchaný futbal, čo sa nám podarilo. V prvom polčase dala Trnava gól z jedinej príležitosti. Škoda, že v závere prvej časti sa nám zranil Struhár. Museli sme improvizovať a dozadu stiahnuť Híleka. V druhom dejstve sme hrali veľmi aktívne, chvíľami sme domácich dostali pod tlak. Škoda, že sa nám nepodarilo vyrovnať. Druhý gól sme dostali zo štandardnej situácie a hoci v závere sme mali niekoľko príležitostí, stačili sme výsledok len skorigovať. Vedeli sme, že Trnava bude mať v nohách pohárový zápas. V druhej časti poslala na ihrisko mladých hráčov Petráša a Gogoláka, ktorí priniesli do hry oživenie. Na začiatok sezóny to bol veľmi dobrý zápas."

Pavel Hoftych, tréner Trnavy: "My sme dali prvý gól z jedinej šance. Potom sme zápas kontrolovali, no v druhej časti sme mali určité problémy. Týkalo sa to napríklad Kaščáka. DAC ukázal Trnave dobrý pohyb i kombináciu. Škoda, že v závere sme inkasovali zbytočný gól a dohrávalo sa v nervozite. Lopta je guľatá a veľa nechýbalo k výsledku 2:2. Poďakovať musím divákom, ktorý na zápas prišli a vytvorili výbornú kulisu."

Trnava, už aj s Karhanom začala výhrou

Úvod zápasu sa niesol v znamení opatrnosti na oboch stranách, hra sa odvíjala najmä v strede ihriska. V základnej jedenástke oboch tímov nastúpila už aj štvorica novicov. V trnavskom drese to boli Karhan, Vyskočil, Malchárek a Koubský, DAC posilnili Kováč, Harsányi, Sedlák a Delarge. Najmä "červeno-čiernu" dvadsaťjednotku a reprezentačného rekordéra Miroslava Karhana privítali domáci fanúšikovia, ako sa patrí. Ani po dvanástich rokoch strávených v zahraničných kluboch ako Betis Sevilla, Besiktas, Wolfsburg či Mainz nezabudli na svojho miláčika.

Prvú vážnejšiu šancu si vypracovali domáci "spartakovci". V 8. min spomenutý Karhan peknou uličkou uvoľnil Vyskočila, ktorý sa sám rútil na gólmana Kováča, ale zdvihnutá zástavka asistenta rozhodcu Benka bola proti. V 23. min si už domáci priaznivci zakričali gól. Karhan naservíroval loptu do šestnástky, tam ju vybojoval Bicák pre Romana Procházku, ktorý otvoril gólový účet Spartaka v novej sezóne - 1:0. Opraty duelu držal naďalej v rukách domáci tím, Dunajskostredčania sa iba sporadicky dostávali do šancí. V závere prvého polčasu boli obaja tréneri nútení striedať, keď sa neštastne hlavami zrazili Bicák a Struhár.

V druhom polčase si ako prví vypracovali šancu Trnavčania, a to v 60. min Tomaček, ktorého technická strela ľavačkou z rohu šestnástky "lízala" pravý horný roh Kováčovej svätyne. V 65. min pohrozil rýchlik Dunajskostredčanov John Delarge, keď prenikol po pravom krídle okolo domáceho stopéra Dialla, ale nezakončil presne. V 67. min mohol Spartak pridať druhý upokojujúci gól, ale Gogolákov prvý dotyk s loptou, keď bol na ihrisku iba minútu, neskončil v sieti DAC.

V 79. min sa zaskvel gólman Trnavy Raška, keď vytisol z priameho kopu tvrdú strelu Zs. Németha. V 82. min zvýšila Trnava stav na 2:0. Po presnom centri Hanzela hlavičkou Gogolák umiestnil loptu za Kováčov chrbát. O minútu neskôr sa mohli domáci tešiť znovu, ale strelu Romana Procházku zastavila pravá žrď dunajskostredskej bránky.

V 89. min sa opäť vyznamenal kapitán Raška, keď chybu Malchárka nepotrestal najnebezpečnejší hráč hostí Delarge. V nadstavenom čase hostia napokon skorigovali stav, keď po centri Delargeho presne hlavičkoval Matúš - 2:1. Domáci fanúšikovia po tesnom víťazstve odprevádzali hráčov potleskom, tí im za to pripravili peknú pozvánku na odvetný zápas 2. predkola Európskej ligy UEFA proti albánskej Tirane.