Drobné japonské futbalistky vyskočili na MS najvyššie

Japonský triumf.
Japonský triumf. (Autor: TASR/AP)
Ladislav Harsányi|18. júl 2011 o 16:09

Senzačné majsterky sveta vo futbale venovali titul vlasti, ktorá sa stále spamätáva z následkov cunami.

BRATISLAVA. Boli nepoddajné. Japonské futbalistky prehrávali s Američankami o gól v riadnom hracom čase i v predĺžení. Dvakrát však vyrovnali a po víťaznom penaltovom rozstrele sa tešili zo zisku prvého titulu majsteriek sveta v histórii. Bolo to famózne a mimoriadne dramatické finále takmer pred 50­-tisíc nadšenými divákmi.

Hnala ich katastrofa

„Japonsko prežíva neľahké časy a mám pocit, že sme našim ľuďom urobili radosť a dodali trocha odvahy. Chceli sme urobiť niečo pre krajinu, vždy to bola naša motivácia,“ vyhlásila pred novinármi po frankfurtskom finále (2:2 po predĺžení, 3:1 na penalty) brankárka majsteriek sveta Ayumi Kahiori.

Tréner Norio Sasaki pred štvrťfinálovým zápasom proti Nemecku premietol hráčkam obrázky vyčíňania cunami, ktoré spôsobilo fukušimskú katastrofu. Aj toto ich hnalo dopredu.

Japonky senzačne vyradili vo štvrťfinále turnaja domáce Nemky, v semifinále taktiež nečakane prešli cez Švédsko a napokon pokorili aj favorizované Američanky. „V rozstrele sme mali šťastie a napokon som dostal podporu od nášho futbalového boha,“ usmieval sa na tlačovke tréner Sasaki.

Verné technickému futbalu

Zostali verné svojmu technickému futbalu a hernému štýlu. Behali a behali. „Nikdy som si nevedala predstaviť, že získam na šampionáte Zlatú kopačku a vyhráme titul,“ tešila sa čoskoro 33­ročná špílmacherka tímu Homare Sawa.

Táto japonská rekordérka v počte štartov (171 zápasov) sa stala s piatimi gólmi najlepšou strelkyňou šampionátu a vyhlásili ju aj za najlepšiu hráčku turnaja. Svoju krajinu reprezentuje už osemnásť rokov. V ženskom národnom tíme debutovala ako 15­ročná a hneď pri premiére strelila štyri góly Filipínam. Zahrala si na troch olympiádach.

V Japonsku sa triumf futbalistiek stretol s nevídaným ohlasom. Ulice zaplnili oslavujúci fanúšikovia. Dresy s menami hráčok sa z obchodov rozchytali za niekoľko hodín.

Domov»Futbal»Reprezentácie»Drobné japonské futbalistky vyskočili na MS najvyššie