Forlán so Suárezom vystrieľali Uruguaju titul na Copa America

Diego Forlán s víťaznou trofejou.
Diego Forlán s víťaznou trofejou. (Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|24. júl 2011 o 23:08

Futbalisti Uruguaja vyhrali vo finále Copa America nad Paragaujom 3:0 a šiestykrát sa stali víťazom majstrovstiev Južnej Ameriky.

Futbalisti Uruguaja vyhrali vo finále Copa America nad Paraguajom 3:0 a pätnásty raz sa stali víťazom majstrovstiev Južnej Ameriky.

BRATISLAVA. Uruguajskí futbalisti potvrdili, že sú momentálne najlepším juhoamerickým tímom.

Po tom ako skončili na minuloročnom svetovom šampionáte v Juhoafrickej republike štvrtí, predviedli skvelé výkony aj na Copa America, ktorá sa hrala v Argentíne.

Na majstrovstvách Južnej Ameriky vyhrali vo finále hranom v Buenos Aires nad Paraguajom 3:0 a zaslúžene vyhrali.

V belasom drese sa tak veľkého triumfu dočkal aj hrdina uruguajskej reprezentácie Diego Forlán.

Tridsaťdvaročný útočník si nechal najlepší výkon na Cope na finálový zápas, v ktorom strelil dva góly a spolu so svojou útočnou dvojičkou Luisom Suárezom nedal šancu obrane Paraguaja. Suárez pridal jeden gól a po zápase ho vyhlásili za najužitočnejšieho hráča turnaja.

Uruguaj vyhral Copa America po pätnásty raz, čím prekonal na čele historickej tabuľky Argentínu.

"Základom nášho úspechu bolo, že sme hrali celý turnaj ako tím. Vedeli sme, čo je náš cieľ a to nás poháňalo dopredu," povedal Suárez, ktorý strelil na šampionáte štyri góly.

"Dokázali sme veriť vo vlastné sily, pomaly sme sa zlepšovali. Vo finále sme nehrali úplne najlepšie, ale dokázali sme súpera napádaním a presingom predčiť," dodal tréner Óscar Tabárez.

Uruguajci od začiatku dominovali

Finálový zápas bol v réžii Uruguaja. Aktívnou hrou od začiatku stretnutia jeho futbalisti prevyšovali Paragauj, ktorý tak ani vo finále nevyhral zápas v riadnom hracom čase.

Už po dvanástich minútach ukázal Suárez, že momentálne patrí medzi najlepších svetových útočníkov. Šikovne sa vyhol ofsajdovej pasci, loptu si v pokutovom území prehodil z pravej na ľavú nohu a strelou po zemi k tyčke prekonal brankára Justa Villara.

Uruguajci pokračovali v tlaku a do konca polčasu strelili aj druhý gól. Agresívnym presingom zobrali v 42. minúte loptu súperovi pred jeho šestnátkou. Následne sa lopta dostala k Forlánovi, ktorý bombou nedal šancu paraguajskému gólmanovi.

V druhom polčase sa Paraguajci snažili niečo spraviť s výsledkom, ale nedokázali si vytvoriť tlak. Naopak v 90. minúte dostali tretí gól.

Uruguaj pri poslednej gólovej akcii ukázal ako má vyzerať ukážkový prechod do rýchleho protiútoku. Krásne ho zahrala najmä trojica útočníkov Cavani, Suárez, Forlán, ktorá nedala absolútnu šancu rozhodenej obrane súpera a posledný menovaný bez problémov spečatil výsledok na 3:0.

Suárez najlepším hráčom

Za najlepšieho hráča futbalového šampionátu Južnej Ameriky Copa América 2011 v Argentíne vyhlásili útočníka víťazného uruguajského tímu Luisa Suáreza. Najlepšieho futbalistu podujatia vyberali zástupcovia médií.

Medzi brankármi exceloval Paraguajčan Justo Villar, najlepším mladým hráčom sa stal Sebastián Coates z Uruguaja. Víťaznému výberu patrí aj cena za fair play.