Na 50 m motýlik bol najrýchlejší Brazílčan Cielo

César Cielo.
César Cielo. (Autor: TASR/AP)
TASR|25. júl 2011 o 12:53

Brazílčan César Cielo časom 23,10 s triumfoval v disciplíne 50 m motýlik na XIV. majstrovstvách sveta v plávaní v čínskom Šanghaji.

ŠANGHAJ. Prvé zlato pre amerických bazénových plavcov získala na majstrovstvách sveta v Šanghaji v pondelok Dana Vollmerová v discplíne 100 m motýlik.

Víťazka v čase 56,87 sekundy na druhé miesto odsunula Austrálčanku Aliciu Couttsovú (56,94), bronz putuje do Číny zásluhou Liu Jing (57,06). Až na štvrtom mieste finišovala úradujúca svetová rekordérka a obhajkyňa titulu z Ríma 2009 na tejto trati Švédka Sarah Sjöströmová.

"Bola som o trochu pomalšia ako v semifinále, myslím, že sa to dá vysvetliť mojou menšou nervozitou. Ale vôbec na tom nezáleží, bola som prvá a som veľmi šťastná, pretože som ešte nikdy predtým majstrovstvá sveta nevyhrala," povedala Američanka.

Najväčšou senzáciou pondelkového programu bol triumf 15-ročnej domácej pretekárky Je Š'-wen (nar. 1. marca 1996) na 200 m polohovke, keď časom 2:08,90 odsunula na striebornú pozíciu Austrálčanku Aliciu Couttsovú.

Americká obhajkyňa titulu z Ríma 2009 Ariana Kukorsová získala bronz, austrálska olympijská šampiónka z Pekingu 2008 Stephanie Riceová skončila až na 4. priečke.

V motýľkárskom šprinte sa z titulu majstra sveta tešil olympijský víťaz Brazílčan Cesar Cielo. Ten mohol v čase 23,10 brať zlato len preto, lebo ho Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne očistil z dopingového obvinenia.

Medzinárodná plavecká federácia (FINA) sa pôvodne odvolala proti rozhodnutiu Brazílskej plaveckej federácie, ktorá Cielovi za pozitívny dopingový test na furosemid na májových pretekoch v Rio de Janeiro udelila iba varovanie, ale neuspela. Cielo tak mohol na striebornú a bronzovú priečku odsunúť Austrálčanov Matthewa Targetta a Geoffa Huegilla.

V poslednom štvrtom finále večerného bloku v šanghajskom bazéne získal titul majstra sveta Nór Alexander Dale Oen, ktorý časom 58,71 zaostal len 13 stotín za svetovým rekordom Austrálčana Brentona Rickarda z Ríma 2009. Brenton v čínskej vode v pondelok finišoval piaty.

Finálové výsledky:

ŽENY:

100 m motýlik: 1. Dana Vollmerová (USA) 56,87, 2. Alicia Couttsová (Aust.) 56,94, 3. Lu Jing (Čína) 57,06, 4. Sarah Sjöströmová (Švéd.) 57,38, 5. Ellen Gandyová (V.Brit.) 57,55, 6. Liu C'Ke (Čína) 57,57, 7. Jessicah Schipperová (Aust.) 57,95, 8. Jemma Loweová (V.Brit.) 57,96

200 m pol.pr.: 1. Je Š'wen (Čína) 2:08,90 min, 2. Alicia Couttsová (Aust.) 2:09,00, 3. Ariana Kukorsová (USA) 2:09,12, 4. Stephanie Riceová (Aust.) 2:09,65, 5. Caitlin Leverenzová (USA) 2:10,40, 6. Katinka Hosszuová (Maď.) 2:11,24, 7. Hannah Mileyová (V.Brit.) 2:11,36, 8. Julia Wilkinsonová (Kan.) 2:16,18

MUŽI:

50 m motýlik: 1. Cesar Cielo (Braz.) 23,10, 2. Matthew Targett 23,28, 3. Geoff Huegill (obaja Austr.) 23,35, 4. Frederick Bousquet 23,38, 5. Florent Manaudou (obaja Fr.) 23,49, 6. Steffen Deibler (Nem.) 23,55, 7. Jason Dunford (Keňa) 23,60, 8. Andrej Govorov (Ukr.) 23,64

100 m prsia: 1. Alexander Dale Oen (Nór.) 58,71, 2. Fabio Scozzoli (Tal.) 59,42, 3. Cameron van der Burgh (JAR) 59,49, 4. Kosuke Kitadžima (Jap.) 1:00,03, 5. Brenton Rickard (Aust.) 1:00,11, 6. Daniel Gyurta (Maď.) a Giedrius Titenis (Lit.) obaja 1:00,25, 8. Mark Gangloff (USA) 1:00,52