Zaujímavé momenty Tour: Pády a nenápadný víťaz

Zľava: Andy Schleck, Cadel Evans a Frank Schleck.
Zľava: Andy Schleck, Cadel Evans a Frank Schleck. (Autor: SITA/AP)
Miloslav Šebela|26. júl 2011 o 09:45

Veľký aplauz a sympatie fanúšikov si tento rok na Tour de France získali Johny Hoogerland a Thomas Voeckler.

Vybrali sme šesť najazujímavejších udalostí Tour de France 2011.

1. Víťazstvo Evansa

Austrálčan bol večne druhý. Mal nálepku pretekára, ktorý nikdy veľké preteky nevyhrá. Pritom v minulosti mal dres lídra na Gire, Tour aj Vuelte. Bol arogantný a chýbala mu guráž. Zbieral druhé miesta aj v horskej cyklistike, s ktorou začínal.

„Evans je správny šampión. Jeho vytrvalosť by mala byť príkladom pre ostatných a teraz ho zdobí aj pokora,“ povedal o Evansovi slávny Eddy Meckx.

Evans v pretekoch netaktizoval, jazdil aktívne. Zdanlivo vyhral Tour v časovke, kde nadelil Schleckovcom vyše dvoch minút. V skutočnosti ju vyhral v predchádzajúcich dvoch etapách, kde nikdy nenechal súperov ujsť príliš ďaleko. V etape s cieľom na Galibier sám ťahal skupinu favoritov.

Na jeho výzvy, aby mu v udávaní tempa pomáhali aj ostatní, nikto nereagoval. Na druhý deň napriek technickým problémom nenechal Andyho Schlecka s Contadorom získať väčší náskok.

2. Favoriti v nemocnici

Krv, odreniny, roztrhané dresy, polámané kosti. V prvých etapách bolo priveľa pádov. Nikdy neskončilo s takými vážnymi zraneniami toľko favoritov. O prvé priečky mali bojovať Wiggins, Vinokurov, Van der Broeck, Brajkovič, Horner či Klöden.

Cyklistov dokonca zhodili na cestu aj sprievodná motorka či auto francúzskej televízie. Belgičan Johny Hoo〜gerland dokončil celé preteky napriek nohám porezaným od ostnatého drôtu a získal si medzi fanúšikmi veľa sympatií.

3. Bojovník Voeckler

Francúzi majú po rokoch svojho hrdinu. Tridsaťdvaročný Francúz dokázal udržať žltý dres až desať dní, hoci sa predpokladalo, že ho stratí hneď v prvých pyrenejských kopcoch. Na prvom mieste bol ešte na štarte piatkovej etapy.

„Vtedy som veril, že by som dokázal byť celkovo druhý. Bol to však len sen, pretože to bolo nemožné,“ povedal Voeckler v Paríži. Francúz pritom nepatril medzi kandidátov na umiestnenie v top 10. Najlepšie skončil na Tour osemnásty, ale ešte v roku 2004. Teraz v celkovom hodnotení predbehol aj trojnásobného víťaza Alberta Contadora.

Štvrté miesto je najlepšie umiestnenie Francúza za jedenásť rokov. Na ďalšieho víťaza čakajú od roku 1985.

4. Cavendish v zelenom

Dva roky márne bojoval na Tour v súťaži najlepších šprintérov. V etapách suverénne víťazil, ale titul najlepšieho šprintéra Tour mu unikal.

Organizátori tento rok upravili bodovanie súťaže. Viac bodov umožnili získať na cieľovej páske a Cavendish po prvý raz vyhral zelený dres. V každej etape mu k tomu pomáhal aj Peter Velits, keď s tímovými kolegami pre neho rozbiehali šprint.

5. Unavený Contador

Od roku 2006 bol nezdolaný. Vyhral trikrát Tour, dvakrát Giro aj Vueltu. V máji v Taliansku bol tento rok o triedu lepší ako jeho súperi. Vo Francúzsku nevládal.

„Stále cítim únavu z Gira. Ale budem útočiť v Alpách, cítim sa každým dňom lepšie,“ vravel v polovici pretekov. Ničím však neprekvapil. Jeho útok na L'Alpe d'Huez prišiel neskoro a Contador nemal dosť síl, aby sa v Paríži dostal medzi najlepších troch.

6. Čistá Tour

Antidopingový expert Michel Rieu je presvedčený, že aktuálny ročník patril medzi najmenej ovplyvnené dopingom. Pozitívny test mal iba Rus Kolobnev.

„Jazdci trpeli. Bolo im to vidieť na tvári. Nepôsobili ako supermani, ako to bolo kedysi,“ povedal Rieu.V porovnaní s minulosťou mali pretekári horšie časy v náročných stúpaniach. Najlepší čas na L'Alpe d'Huez dosiahol tento rok Samuel Sanchez – 41:45 minút. V roku 2006 zvládli slávne stúpanie Floyd Landis a Andreas Klöden za 38:34 min.

„Tour je na tom lepšie každým rokom. Netvrdím, že je všetko úplne v poriadku, ale sme na dobrej ceste,“ hovorí Eric Boyer, manažér tímu Cofidis.

Domov»Cyklistika»Zaujímavé momenty Tour: Pády a nenápadný víťaz