Slovensku hrozí, že na olympiádu pošle skromnú výpravu

Na olympiádu v Londýne sa ešte neprebojoval žiaden slovenský kolektív.
Na olympiádu v Londýne sa ešte neprebojoval žiaden slovenský kolektív. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|27. júl 2011 o 08:00

Presne o rok sa v Londýne začnú letné hry jubilejnej, tridsiatej olympiády. Na Slovensku rok pred ňou nevládnu veľké očakávania.

Ak sa do Londýna neprebojuje kolektív, na OH 2012 možno pošleme počtom najskromnejšiu výpravu v histórii. Skôr obavy.

BRATISLAVA. „Rád by som bol zlý prorok, ale Londýn asi bude labuťou piesňou úspešnej éry,“ kuviká prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár. „Jedna generácia pomaly končí a frontálna náhrada za ňu sa nečrtá.“

Pred tromi rokmi v Pekingu skončila naša výprava v medailovej bilancii na 25. mieste, tak vysoko ako na žiadnych z troch predošlých letných Hier v období samostatnosti. Získala šesť medailí (3 – 2 – 1), ale okrem nich už len jedno piate a tri ôsme miesta. A bola počtom najskromnejšia: tvorilo ju 58 športovcov.

108 – 64 – 58 - ?

„V Londýne to účasťou vyzerá na pokračovanie zostupného trendu,“ odhaduje športový riaditeľ SOV Roman Buček. „Ledaže by sa predsa kvalifikoval aj nejaký kolektív...“

V Sydney 2000 sme mali dokonca tri: futbalistov, pólistov aj basketbalistky. Ale to bolo prvý raz aj naposledy.

Po slovenskej premiére v Atlante 1996 so 71 športovcami ich do Austrálie cestovalo 112 (108 aj zasiahlo do súťaží). O štyri roky do Atén už len 64 a naposledy do Pekingu iba 58.

Prebojovať sa v kolektívnom športe na olympiádu je veľmi ťažké. Z hry už vypadli basketbalistky, ostali v nej len hádzanári a volejbalisti. Čisto teoreticky ešte pólisti.

Hádzanárske šance sú trochu vyššie. To, že by v januári 2012 vyhrali európsky šampionát a postúpili priamo, je síce utópia, ale v apríli sa ešte hrajú tri štvorčlenné svetové kvalifikačné turnaje. Z ME na ne postúpia dva najlepšie tímy mimo majstra, Francúzska (majster sveta), Veľkej Británie (organizátor OH), Dánska, Maďarska, Španielska, Islandu, Švédska a Chorvátska (mužstvá na 2.-7. mieste na MS). A z každého sa do Londýna nominujú po dve družstvá.

Volejbalisti ako víťazi Európskej ligy majú momentálne oveľa bližšie k účasti vo Svetovej lige než na olympiáde. To by sa museli nominovať na jeden z troch júnových turnajov svetovej kvalifikácie a vyhrať ho.

Istý je zatiaľ len tucet

Slovensko má už istých 12 miesteniek, čo je viac než rok pred Pekingom (10). Pritom najúspešnejšie športy – vodný slalom a rýchlostnú kanoistiku – svetové šampionáty 2011, hlavné z hľadiska kvalifikácie, len čakajú (v Čunove, resp. Szegede).

„Teraz sú však veľkorysejšie kritériá,“ pripomína Buček. Valné zhromaždenie SOV odsúhlasilo, že pocestuje každý, kto splní podmienky medzinárodnej federácie. Aj s B-limitom.

„Dvojité limity existujú len vo dvoch individuálnych, svetovo najrozšírenejších športoch: v atletike a v plávaní, pričom federácie stanovujú aj isté odmedzenia,“ upozorňuje Chmelár.

Ak má krajina v disciplíne „áčkára“, ďalší s „béčkom“ má smolu, na OH sa dostane len v prípade, že aj on splní A-limit.

charfreitag_sita_res.jpg

Úradujúci majster Európy Libor Charfreitag ešte nesplnil A-limit na olympiádu

Ani hviezdy nemajú A-limit

Z atlétov nemajú zatiaľ ostrý olympijský limit ani hviezdni kladivári: úradujúci majster Európy v hode kladivom Libor Charfreitag či medailistka posledných MS Martina Hrašnová. Tá ho síce výkonom 72,47 m prehodila už v prvých, aprílových pretekoch po materskej prestávke, ale obdobie na plnenie limitov začalo plynúť až 1. mája...

„Z atlétov som sklamaný, neviem, čo sa stalo, s výnimkou chodca Mateja Tótha dosahujú toto leto slabšie výkony ako sa čakalo,“ konštatuje Chmelár.

Bieda doľahla aj na plavcov. Prvé olympijské limity, ale len „béčka“, splnili na prebiehajúcom svetovom šampionáte v Šanghaji. Tomáš Klobučník, Katarína Listopadová (v dvoch disciplínach) a Katarína Filová nimi skončili na 30. – 50. mieste.

„Martina Moravcová sa už v šestnástich na barcelonskej olympiáde 1992 dostala do prvej dvadsiatky,“ pripomína olympijský šéf. „Verím, že sa po materskej pauze vráti a splní aj A-limit. Na šiestej olympiáde však od nej už finále reálne čakať nemôžeme.“

Klesla aj výkonnosť komárňanského štvorkajaku snívajúceho o dovŕšení olympijskej „postupky“: 4 – 3 – 2...

stefecekova_sita_res.jpg

Zuzana Štefečeková získala na olympiáde v Pekingu striebro

Tromfy držia strelci

Ešteže vysoké nivó okrem vodných slalomárov držia strelci – vystrieľali už 6 miesteniek, hviezdne brokárky Zuzana Štefečeková a Danka Barteková dokonca ešte vlani pri prvej príležitosti. Šestnásťročný Filip Praj mal nedávno v dvojitom trape vo Svetovom pohári na muške siedmu, v rozstrele mu však uletel jeden holub.

„Dúfam, že prinajmenej brokári ešte dve ulovia – jednu na európskom a druhú na svetovom šampionáte,“ nádeja sa šéf strelcov Miloslav Benca.

Milým prekvapením je 24-ročný banskobystrický džudista Milan Randl, ktorý nedávno vyhral turnaj Svetového pohára a získal bronz na Svetových armádnych hrách.

„Randla nepokladám za prekvapenie,“ oponuje Chmelár. „Odvlani ho mám na súkromnom zozname kandidátov na londýnsku medailu.“

V džude rozhodne svetový rebríček k 1. máju 2012. V tenise dokonca až k 11. júnu. V cestnej cyklistike budeme múdrejší už na jeseň – podľa výsledkov MS a rankingu k 1. novembru (v prvej stovke sú momentálne dvaja Petrovia – Sagan aj Velits). Aj v zápasení: tretinu miest rozdelia už na septembrových MS.

„Pekinský medailista David Musuľbes je pre mňa veľký otáznik. Mal zdravotné problémy a dva roky sa neobjavil na veľkom podujatí. Zápasnícki funkcionári sa dušujú, že na svetový šampionát príde, ale konkrétne informácie neposkytli. Ak nastúpi, verím, že sa kvalifikuje a že na olympiáde vydá dušu, lebo nie je typ, ktorý by hazardoval so svojím menom,“ vraví šéf SOV.

musulbes_sita_res.JPG

David Musuľbes bol v Pekingu bronzový

Esá netrpia núdzou

Slovenský šport roky trpí podvýživou v dôsledku neschopnosti vlád principiálne riešiť jeho financovanie. Dôsledkom toho je absencia novej vlny aj čoraz horšie výsledky v juniorských kategóriách.

„Tí, čo už dnes patria medzi svetovú špičku, však na zníženie štátneho rozpočtu doplácajú najmenej,“ myslí si Chmelár.

Rovnakého názoru je aj riaditeľ SOV Buček: „Podpora kandidátov na londýnsku olympiádu je na podobnej úrovni ako pred Pekingom. ,Slalomári si síce naozaj dnes namiesto zväzu musia platiť za tréningy v Čunove, lebo ten dostáva od štátu menej ako donedávna, ale to sú skoro zanedbateľné položky v porovnaní s tým, čo majú na prípravu.“

Londýnska istota

Streľba – 6 miesteniek: muži – puškové disciplíny Jozef Gönci, pištoľové Pavol Kopp, Juraj Tužinský, ženy – puškové Daniela Pešková, skeet Danka Barteková, trap Zuzana Štefečeková (uvádzame tých, ktorí miesta vybojovali, obsadiť ich však možno aj iným strelcom)

Atletika – 6 miesteniek: muži – 20 a 50 km chôdza Matej Tóth (v oboch disciplínach A-limit), kladivo Libor Charfreitag alebo Marcel Lomnický (obaja zatiaľ majú len B-limit), ženy – 800 m Lucia Klocová (A), trojskok Dana Velďáková (A), kladivo Martina Hrašnová (B) a 20 km chôdza Mária Czaková (B). B-limit splnili aj chodci Anton Kučmín (20 km) a Miloš Bátovský (50 km), ale na účasť im to nestačí, lebo v oboch disciplínach máme A-limitára.

Plávanie – 3 podmienečné miestenky: muži – 100 m prsia Tomáš Klobučník (B), ženy – 200 m v. sp. a 100 m motýlik Katarína Listopadová (B), 200 m v. sp. Katarína Filová (B). Z B-limitárov bude federácia vyberať do naplnenia kvóty podľa hodnoty výkonov.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov