Baran: Možno sa budeme porovnávať s Bangladéšom

SITA|30. júl 2011 o 12:02

Sobotňajšia rozplavba na 50 m voľný spôsob v rámci predposledného siedmeho súťažného dňa na XIV. majstrovstvách sveta v Šanghaji, v ktorej Katarína Filová obsadila 36. priečku časom 26,83 s, bola posledným vystúpením niektorého z kvarteta slovenských plav

ŠANGHAJ. cov na šampionáte.

Pre obrovskú konkurenciu ani jeden z nich nepostúpil z rozplavieb čo i len raz aspoň do 16-členného semifinále.

"Naši reprezentanti sú naučení štartovať ráno v rozplavbách a poobede v semifinále či finále, no pre obrovskú konkurenciu museli v Číne zaplávať rýchlo už v raňajších rozplavbách, z čoho mali veľakrát stres. Spočiatku som si myslel, že máme dostatok skúseností, keďže pravidelne chodievame na preteky."

"Zakrátko sa však ukázalo, že musíme aj na menej významných podujatiach plávať dobre už v úvode dňa," pustil sa do hodnotenia v sobotňajšom telefonickom rozhovore pre agentúru SITA tréner slovenskej výpravy Gabriel Baran.

Dvadsaťjedenročný prsiarsky špecialista Tomáš Klobučník na 100 m trati časom 1:02,69 zaostal za vlastným národným rekordom z rímskych MS 2009 (1:02,61) o 8 stotín, ale splnil B-limit na budúcoročnú londýnsku olympiádu. Na 50 m trati mu k prekonaniu svojho rekordu 28,92 z júla 2009 chýbalo len málo - tri stotiny.

Osemnásťročná členka J&T Bratislava Katarína Listopadová zaplávala v rozplavbách na 100 m motýlik 30. najrýchlejší čas 59,87, čo jej stačilo na splnenie B-limitu. Rovnaký úspech sa jej podaril aj na 200 m voľný spôsob, pričom v tejto disciplíne splnila "béčkový" limit aj ďalšia slovenská reprezentantka Katarína Filová.

Devätnásťročný člen Tozan SC Topoľčany Pavol Jelenák si po náročnom maturitnom roku zlepšil dovtedajší osobný rekord na 400 m v. sp. (4:04,01) časom 4:03,82.

"Na šampionáte sme videli aj 'výbuchy' hviezd, taký je však šport. Z niektorých horších výsledkov našich plavcov nerobíme veľkú tragédiu."

"Nech to neznie ako výhovorka, ale podmienky konkurenčných krajín sa z roka na rok zlepšujú, tímy cestujú na podujatia s čoraz lepším zabezpečením, vo výprave im nechýbajú maséri či fyzioterapeuti. Príklad Bielorusky Herasimeniovej, ktorá v piatok získala zlato na krauliarskej stovke, nám však ukázal, že úspech sa dá dosiahnuť aj v skromných podmienkach. Táto krajina mala v Šanghaji maličký tím ako my," analyzoval Gabriel Baran.

"Rok pred olympiádou sa objavili aj nečakané výsledky. Niektorí plavci, v našom ponímaní zo zaostalejších krajín, sa pripravujú v lepších podmienkach ako my. S tým treba niečo robiť, lebo možno sa začneme porovnávať s Bangladéšom, ktorý má tiež jeden bazén v hlavnom meste."

Pre zároveň oddielového trénera J&T Bratislava Gabriela Barana bol zážitok sledovať naživo súboj amerických superplavcov Michaela Phelpsa s Ryanom Lochtem.

"Treba to zažiť na vlastné oči. Keď plávali vedľa seba, bolo vidieť, že Lochte je rýchlejší a zvíťazí. Hneď, ako sa Phelps objavil v bazéne, Číňania dali svojím aplauzom jasne najavo, že nezabudli na jeho úspechy z pekinskej olympiády 2008. Povzbudzovali ho, ako by bol domáci reprezentant," pridal zaujímavosť Gabriel Baran. Minivýprava SR dostala od slovenského honorárneho konzula v Číne pozvanie na sobotnú večeru.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Baran: Možno sa budeme porovnávať s Bangladéšom