Phelps získal na MS tretie zlato

Brazílsky plavec Cielo vyhral 50. m voľným spôsobom a získal v Šanghaji druhý zlatý kov.

(Zdroj: SITA/AP)

ŠANGHAJ. Tretiu zlatú medailu na XIV. majstrovstvách sveta v plávaní v čínskom Šanghaji si v predposledný siedmy súťažný deň vyplával na motýľkarskej stovke Američan Michael Phelps.

Na obrátke síce figuroval na priebežnom treťom mieste, ale skvelým finišom nechal za sebou Poliaka Konrada Czerniaka i svojho krajana Tylera McGilla.

Pre májový pozitívny dopingový nález mimoriadne sledovaný pretekár Brazílčan César Cielo triumfoval v sobotu na 50 m voľný spôsob a obhájil titul z rímskych MS 2009.

"Uzavrieť šampionát s bilanciou dve zlaté medaily a jedno štvrté miesto - to je nad očakávania, ktoré som mal pred dvoma týždňami," rozplýval sa Cielo, ktorý v prvý súťažný deň získal najcennejší kov aj v disciplíne 50 m motýlik.

Americká štafeta žien v zložení Natalie Coughlinová, Rebecca Soniová, Dana Vollmerová, Melissa Franklinová zvíťazila v disciplíne 4 x 100 m polohové preteky, keď časom 3:52,36 zaostala za svetovým rekordom Číňaniek z rímskeho šampionátu 2009 len o 17 stotín. Práve domáce reprezentantky finišovali na druhej priečke, bronz získali Austrálčanky.

Ženskú znakársku dvojstovku vyhrala časom 2:05,10 len 16-ročná Melissa Franklinová, ktorá s takmer sekundovým náskokom dohmatla pred Austrálčankou Belindou Hockingovou. Išlo tak už o sobotňajšie druhé zlato americkej tínedžerky.

Slovenka Katarína Filová obsadila v rozplavbách na 50 m voľný spôsob 36. priečku časom 26,83 s a nepostúpila do 16-členného semifinále.

"Aj keď ide o olympijskú disciplínu, päťdesiatka nie je trať, ktorá by mala Katku niekam posunúť. 'Prenecháva' ju Martine Moravcovej, ktorá sa vráti súťažne do bazénov. My sa sústredíme na krauliarsku dvojstovku a štyristovku," uviedol v telefonickom rozhovore pre agentúru SITA tréner Gabriel Baran. Zároveň išlo o posledné vystúpenie niektorého z kvarteta slovenských plavcov, ktorí štartovali na šanghajskom šampionáte.

Súhrn sobotňajších výsledkov 7. súťažného dňa na XIV. majstrovstvách sveta v plávaní (Šanghaj, 24. - 31. júla 2011):

MUŽI

finále 50 m v. sp.: 1. César Cielo (Braz.) 21,52, 2. Luca Dotto (Tal.) 21,90, 3. Alain Bernard (Fr.) 21,92

finále 100 m motýlik: 1. Michael Phelps (USA) 50,71, 2. Konrad Czerniak (Poľ.) 51,15, 3. Tyler McGill (USA) 51,26

semifinále 50 m znak: 1. Liam Tancock (V. Brit.) 24,62, 2. Camille Lacourt (Fr.) 24,85, Gerhard Zandberg (JAR) 24,91

ŽENY

finále 50 m motýlik: 1. Inge Dekkerová (Hol.) 25,71, 2. Therese Alshammarová (Švéd.) 25,76, 3. Mélanie Heniqueová (Fr.) 25,86

finále 200 m znak: 1. Melissa Franklinová (USA) 2:05,10, 2. Belinda Hockingová (Aus.) 2:06,06, 3. Sharon van Rouwendaalová (Hol.) 2:07,78

finále 800 m v. sp.: 1. Rebecca Adlingtonová (V. Brit.) 8:17,51, 2. Lotte Friisová (Dán.) 8:18,20, 3. Kate Zieglerová (USA) 8:23,36

finále štafety 4 x 100 m pol. pret.: 1. USA (Coughlinová, Soniová, Vollmerová, Franklinová) 3:52,36, 2. Čína 3:55,61, 3. Austrália 3:57,13

semifinále 50 m v. sp.: 1. Ranomi Kromowidjojová (Hol.) 24,56, 2. Jeanette Ottesenová (Dán.) 24,61, 3. Therese Alshammarová (Švéd.) 24,63, ...36. Katarína Filová (SR) 26,83

semifinále 50 m prsia: 1. Jessica Hardyová (USA) 30,40, 2. Rebecca Soniová (USA) 30,74, 3. Julia Jefimovová (Rus.) 30,81.