AKTUALIZOVANÉ 22.20

Weiss začal v Slovane výhrou 2:1 nad Trnavou

Futbalisti Slovana Bratislava vyhrali doma nad Spartakom Trnava 2:1. Darilo sa aj hráčom Žiliny, ktorí vyhrali 2:1 na trávniku Senice.

Prvý gól Slovana v derby s Trnavou strelil Juraj Halenár.(Zdroj: TASR)
Súboj Škriniar vs. Hamšík v Janove za skvelých 129€ >>

BRATISLAVA. Vladimír Weiss ešte vo štvrtok večer sedel na trnavskej tribúne v zápase Európskej ligy proti Levski Sofia „len“ ako reprezentačný tréner. „A veľmi som fandil Spartaku,“ vravel krátko po tom, ako sa stal koučom Slovana. Trnava bola jeho prvým súperom na novej lavičke, a pochopiteľne, chcel vyhrať.

Najväčšie slovenské futbalové derby nepritiahlo na bratislavské Pasienky ani zďaleka toľko divákov (prišlo necelých päť a pol tísíca), ako sa očakávalo. Možno niektorých odradila aj prognóza počasia, ktorá sa počas zápasu v podobe dažďa aj naplnila.

Oba fanúšikovské tábory (z Trnavy pricestovalo zhruba 700 priaznivcov červeno-čiernych) vytrvalo povzbudzovali svojich, nevyhli sa však ani tradičnému vulgárnemu skandovaniu na adresu súperov. Urážky mierili na hráčov oboch tímov. Od trnavských smerom k Halenárovi, od slovanistických zase na Karhana. Od spartakovcov si niečo vypočul aj Weiss...

Halenár to odpichol

Tréner Weiss na rozdiel od ostatných zápasov belasých, keď Slovan hral s jedným útočníkom, postavil dvoch a Šebov partner v ofenzíve Halenár sa už v 8. min odvďačil gólom, keď trafil zblízka po dierach v hosťujúcej obrane.

Hral sa svižný futbal. Spartak sa snažil odpovedať na úvodný gól domácich, dôraz ukázal najmä ľavý stredopoliar Bicák.

Po pol hodine hry sa poriadne rozpršalo a šmykľavý terén sťažoval hráčom život. Najmä brankári si museli dávať ešte väčší pozor, strelci sa ich pokúšali prekvapiť aj z väčších vzdialeností. Do prestávky sa však prekvapiť nedali.

Dianie sa z veľkej časti odohrávalo pred brankárom belasých Putnockým, ktorého držala v strehu strelecká aktivita hostí (najviac práce mal so strelou Vyskočila).

Góly oživením

Slovan sa začiatkom druhého polčasu snažil zvýšiť svoj náskok, spočiatku ale chýbalo presnejšie zakončenie. Na opačnej strane Tomaček z priameho kopu takmer zaskočil Putnockého. Zlikvidoval aj prienik Procházku. Slovan však v 70. min po najkrajšej akcii zápasu zvýšil vedenie na 2:0, keď Čikoš pekne nabil Guédému a ten strelou odrazenou od žrde skóroval. Zápas však ešte Spartak zdramatizoval, keď o štyri minúty znížil hlavou obranca Koubský.

Po zápase:

Vladimír Weiss, tréner Slovana Bratislava: "Som rád, že mužstvo zabojovalo. Zápas s výborným súperom dotiahlo do víťazného konca. Bolo dosť zaujímavých momentov, už menej ale šancí. Bol to kvalitný ligový futbal. Škoda, že nebola až taká divácka kulisa, ale asi zohralo svoje aj počasie. Najlepší zápas čo som videl za dlhú dobu odohral Marián Had."

Pavel Hoftych, tréner Spartaka Trnava: "Videli sme zaujímavý zápas, mal rytmus aj za zlého počasia. Vstúpili sme aktívne do zápasu, ale z ničoho sme inkasovali. Musím ale chlapcov pochváliť za aktivitu. Bohužiaľ sa nám nepodarilo zo štandardiek, ani striel vyrovnať. V druhom polčase sme chceli využiť vietor, vysunúť obranu vyššie, ale opäť sme inkasovali z prvej vážnejšej šance. Kľúčový okamih bola nevyužitá šanca Romana Procházku."

Slovan Bratislava - Spartak Trnava 2:1 (1:0)

Góly: 7. Halenár, 69. Guédé - 73. Koubský, ŽK: Bagayoko - Koubský, Rozhodoval: Vnuk, 5486 divákov.

Slovan: Putnocký - Bagayoko, Dosoudil, Dobrotka, Had - Kladrubský - Guédé, Milinkovič (55. Čikoš), Žofčák (78. Grendel) - Halenár (87. Kordič), Šebo

Spartak: Raška - Čarnota, Koubský, Diallo, Ľ. Hanzel - Karhan, Kaščák - Procházka, Vyskočil, Bicák (70. Ciprys) - Tomaček (84. Malchárek)

Žilina vyhrala v Senici

Seničania, ktorí mali v nohách ťažké štvrtkové stretnutie so Salzburgom, vstúpili do stretnutia ospalo a v ich hre absentoval najmä lepší pohyb. V bráne im chýbala opora Bolek, ktorého pre zranenie nahradil Kamesch. Hneď z prvej vážnejšej akcie hostí v 6. min išli Žilinčania do vedenia - Šulek zakombinoval v strede ihriska, využil pošmyknutie stopera Pillára, ocitol sa sám pred Kameschom a umiestnenou strelou s pomocou ľavej žrde lopta skončila v sieti - 0:1.

Seničania postupom času zvýšili obrátky a mali aj možnosti na vyrovnanie. V 9. min Divišovu akciu a jeho spätnú prihrávku zakončoval Piroska, obetavo sa však do jeho strely hodil Piaček. V 18. min pálil tvrdo opäť Piroska, jeho delovku z hranice pokutového územia Dúbravka efektne vyrazil na roh. O dve minúty neskôr to skúšal strelou z priameho kopu Urbánek, lopta letela tesne nad. Do prestávky mal dva strelecké pokusy hosťujúci Patrik Mráz, úspešný však nebol ani raz. Na druhej strane sa pokúšali vyrovnať Piroska, Urbánek a Hošek, no na polčasových 0:1 sa už nič nezmenilo.

Do druhého dejstva nastúpili Seničania s odhodlaním zvrátiť nepriaznivý vývoj. Vyrovnať mohol v 51. min Kóňa, loptu po jeho ľavačke vyrazil s problémami Dúbravka na roh. V 59. min Angelovič pekne zbehol po pravej strane, lopta sa po jeho strieľanom centri odrazila k Ceesayovi, ktorý ju poslal za Kameschov chrbát - 0:2. O dve minúty neskôr pálil z voleja nebezpečne Patrik Mráz, Pillár loptu stečoval na rohový kop. V 62. min poslal tréner Griga na ihrisko dvoch čerstvých hráčov, čím oživil útočnú snahu Záhorákov.

Iskierku nádeje vykresal domácim v 68. min striedajúci Karol Kroupa, ktorý sa po peknom Gorositovom centri presadil hlavou - 1:2. Domáci sa všemožne snažili o vyrovnanie a zatlačili Žilinčanov na ich polovicu. V 72. min mal možnosť kapitán Gajdošík, úspešný však nebol. Sľubne vyzerala aj Piroskova šanca v 81. min, ktorému loptu "sklepol" Kroupa.

Stopér Prince Ofori v poslednej chvíli strelecký pokus stečoval na rohový kop. Žilinčania v závere umne ubránili svoje vedenie, v nadstavenom čase ešte podnikli rýchly protiútok, na konci ktorého bolo Barčíkovo zakončenie mimo senickej brány.

Po zápase:

Stanislav Griga, tréner Senice: "Po štvrtku nám to išlo zo začiatku ťažšie. Prvých 20 minút nám chýbal pohyb. Súpera sme ľahko pustili do vedenia. V druhom polčase sme začali lepšie behať a hostí sme pritlačili. Po striedaní sme dali kontaktný gól, ale chýbalo nám aj trochu šťastia. Za druhý polčas musím vysloviť spokojnosť, ale proti takému mužstvu ako je Žilina je jeden dobrý polčas málo."

Ľuboš Nosický, tréner Žiliny: "Myslím si, že sme videli veľmi zaujímavý zápas od prvej až po poslednú minútu. V prvom polčase sme boli lepším mužstvom, dali sme gól. V druhom dejstve nás domáci pritlačili, z čoho ústil hektický záver. Som však rád, že sme zápas zvládli."

FK Senica - MŠK Žilina 1:2 (0:1)

Góly: 68. Kroupa - 6. Šulek, 59. M. Ceesay, ŽK: 25. R. Pillár, 69. M. Ďurica - 52. S. Angelovič, 70. M. Ceesay, rozhodovali: Sedlák - R. Sluk, Bobko, 1351 divákov

Senica: Kamesch - Gorosito, R. Pillár, Gajdošík, Urbánek - Wijlaars (68. Strnad), T. Kóňa - Jaroslav Diviš (62. M. Ďurica), Piroska, Kalabiška - Hošek (62. Kroupa)

Žilina: Dúbravka - S. Angelovič, Piaček, Prince Ofori, Patrik Mráz - Pečovský - Barčík, Šulek (78. M. Ondráš), Gergel - T. Majtán (80. R. Pich), M. Ceesay (87. Střihavka)