Federer vyhral prvý zápas ako tridsiatnik

Roger Federer.
Roger Federer. (Autor: TASR)
SITA|10. aug 2011 o 19:34

Roger Federer zvíťazil v 2. kole dvojhry na Rogers Cupe nad Vasekom Pospisilom 7:5, 6:3. Darilo sa aj wimbledonskej víťazke Petre Kvitovej, naopak Caroline Wozniacka skončila po prvom zápase.

MONTREAL. Švajčiarsky tenista Roger Federer zvládol svoj prvý zápas ako tridsiatnik. Dva dni po okrúhlych narodeninách zvíťazil v stredajšom stretnutí 2. kola dvojhry na turnaji v Montreale nad domácim držiteľom voľnej karty Vasekom Pospisilom za 88 minút 7:5, 6:3.

Bývalý líder svetového rebríčka Federer mal v 1. kole voľno. Na individuálnej úrovni naposledy hral 29. júna vo štvrťfinále Wimbledonu a nestačil na Francúza Joa-Wilfrieda Tsongu, keď prvý raz v celej svojej kariére prehral grandslamový duel, v ktorom viedol 2:0 na sety. Medzičasom sa ešte predstavil v Davisovom pohári.

V montrealskom osemfinále si tretí muž renkingu Federer zmeria sily práve s Tsongom, takže má šancu na revanš za nedávny grandslamový Londýn. Na "putovnom" kanadskom podujatí už triumfoval dva razy (2004, 2006), ale vždy v Toronte. V Montreale predvlani nestačil vo štvrťfinále na spomenutého Tsongu.

Srbský tenista Novak Djokovič zvládol svoj prvý zápas od zisku wimbledonského titulu, z ktorého sa radoval 3. júla. Zverenec Mariána Vajdu zvíťazil v stredajšom stretnutí 2. kola dvojhry na podujatí ATP World Tour Masters 1000 Rogers Cup v kanadskom Montreale (dotácia 2 430 000 USD, tvrdý povrch Deco Turf II) nad iným bývalým majstrom sveta ATP Nikolajom z Davydenkom z Ruska za 96 minút 7:5, 6:1. V 1. kole mal voľno.

Dvadsaťštyriročný Belehradčan Djokovič pritom v úvodnom sete prehrával 1:4 s dvojitým brejkom a po vyrovnaní na 4:4 "Nole" znova stratil servis, ale potom si pripísal 7 hier v rade. Za stavu 7:5, 4:0 síce stratil servis, ale už ho to nezastavilo. Skóre zo vzájomných zápasov upravil na 4:2.

Líder svetového rebríčka Djokovič si v osemfinálovom 3. kole zmeria sily s úspešným z neskoršieho duelu Marin Čilič (Chor.) - Juan Martín Del Potro (Arg.-16), takže do úvahy prichádza atraktívny súboj dvoch grandslamových šampiónov už v takto skorej fáze turnaja.

Víťaz už 8 tohtoročných turnajov Djokovič (dovedna 26 primátov) má v tejto sezóne oficiálnu zápasovú štatistiku 49:1. Jedinú prehru utrpel v semifinále parížskeho antukového Roland Garros od Rogera Federera.

Česká tenistka Petra Kvitová zvládla svoje prvé oficiálne vystúpenie po wimbledonskom triumfe, ktorý oslavovala 2. júla. Dvadsaťjedenročná ľaváčka nasadená ako siedma zvíťazila v stredajšom zápase 2. kola dvojhry na Rogers Cup v Toronte nad Španielkou Anabel Medinovou-Garriguesovou 7:6 (3), 6:3.

Zverenkyňa Davida Kotyzu mala v 1. kole voľno. Medzi najlepšími šestnástimi si zmeria sily s postupujúcou z neskoršieho duelu Andrea Petkovicová (Nem.-11) - Gréta Arnová (Maď.).

Kvitová po zisku titulu na londýnskej grandslamovej tráve pobudla aj vo Vysokých Tatrách, kde absolvovala kondičné sústredenie pod dohľadom svojho slovenského fitnes-kouča Jozefa Ivanka.

Dánska tenistka Caroline Wozniacka neobháji titul z Toronta. Jednotka svetového rebríčka prehrala v 2. kole turnaja s Taliankou Robertou Vinciovou za 113 minút 4:6, 5:7. V druhom sete pritom viedla 5:1. Dvadsaťjedenročná Wozniacka mala v 1. kole voľno.

Pre Wozniacku ide o tretí neúspech z ostatných štyroch stretnutí, každý zaznamenala na povrchu iného typu. V osemfinále na wimbledonskej tráve nestačila na Dominiku Cibulkovú a v júli na antuke vo švédskom Bastade odstúpila z duelu 2. kola proti domácej Sofii Arvidssonovej pre zranenie ramena.

Dvojhra - 2. kolo ATP World Tour Masters 1000 Rogers Cup (dotácia 2 430 000 USD, tvrdý povrch Deco Turf II):

Roger Federer (Švaj.-3) - Vasek Pospisil (Kan.) 7:5, 6:3 za 88 minút

Petra Kvitová (ČR-7) - Anabel Medinová-Garriguesová (Šp.) 7:6 (3), 6:3 za 98 minút

Roberta Vinciová (Tal.) - Caroline Wozniacka (Dán.-1) 6:4, 7:5 za 113 minút

Novak Djokovič (Srb.-1) - Nikolaj Davydenko (Rus.) 7:5, 6:1 za 96 minút