Do kauzy Osrblie je zapletený bývalý poradca Radičovej

Zuzana Petková|12. aug 2011 o 11:39

K prebratiu úplatku došlo vo firme bývalého premiérkinho poradcu, uvádza sa v uznesení k prípadu.

Člena premiérkinho tímu polícia nemohla vypočuť. Čaká na jeho návrat z dovolenky v Amerike.

BRATISLAVA. Premiérkinho bývalého poradcu Martina Novotného polícia vyšetruje, či stál za úplatkárskou aférou Osrblie. V Novotného firme Via Europe malo podľa vyšetrovateľov dôjsť k prebratiu úplatku vo výške 30-tisíc eur z poskytnutej vládnej dotácie na výstavbu štadióna pre biatlonistov.

Novotný obvinený nebol. Polícii sa ho nepodarilo vypočuť, pretože odcestoval na dovolenku do USA. Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) ho už odvolala z funkcie externého poradcu pre hospodárstvo.

Vo väzbe je zatiaľ stíhaný bývalý veľvyslanec Igor Líška. Sprostredkovať mal peniaze od firmy Kňazík Slovakia, ktorá štadión stavia.

„Líška vo výpovedi síce poprel spáchanie korupčného správania, ale priznal, že Kňazíkovi len tlmočil požiadavku Martina Novotného, aby za poskytnuté služby uhradil desať percent,“ konštatuje podľa informácií SME v uznesení sudca, ktorý bral Líšku do väzby.

„Malá domov“

Neskôr Líška vypovedal, že práve staviteľ mu navrhol, že ak sa podarí vybaviť dotáciu, tak on a Novotný mali dostať „malú domov“.

Novotný v piatok nedvíhal telefón. „Prepáčte som v zahraničí, ozvem sa po návrate,“ reagoval cez SMS. V jeho firme v centre Bratislavy nik nebol. Spoločnosť sa podľa výpisu z obchodného registra venuje sprostredkovateľskej činnosti. Líšku vzali do väzby aj preto, aby „nemohlo dôjsť k úkonom, ktoré by zmarili vyšetrovanie, napríklad k dodatočnému vyhotoveniu zmluvy“.

Vyšetrovanie prebiehalo podľa premiérkinho hovorcu Rada Baťa v súčinnosti s Úradom vlády. „Informovala o ňom spolu s ministrom vnútra verejnosť, keď už nehrozilo riziko zmarenia vyšetrovania.“ Novotného Radičová odvolala pre „stratu dôvery“.

Polícia sa k prípadu bližšie vyjadrovať nechce. Na otázky, či už sa Novotný vrátil zo zahraničia a bol na výsluchu, policajná hovorkyňa neodpovedala.

„Komplexnú informáciu k prípadu poskytneme na budúci týždeň,“ uviedla Denisa Baloghová.

Kukan sa dištancuje

Líška, ktorý je vo väzbe, bol veľvyslancom v Keni a šéfom diplomatického protokolu v čase, keď bol ministrom zahraničných vecí Eduard Kukan (SDKÚ). Bývalý šéf diplomacie sa k Líškovi vyjadriť nechcel. Cez tlačové oddelenie SDKÚ vydal stanovisko, kde odmietol spájanie s Líškom a kauzou.

Líška bol ešte donedávna zamestnancom ministerstva zahraničných vecí. Prepustili ho po nástupe ministra Mikuláša Dzurindu (SDKÚ).

„Igor Líška na ministerstve nepracuje od 1. februára 2011, keď sa mu skončil štátnozamestnanecký pomer výpoveďou na základe organizačnej zmeny,“ povedal hovorca ministerstva Ľuboš Schwarzbacher.

Ministerstvá sú mimo

Na rekonštrukciu Národného športového areálu v Osrblí, kde sa v roku 2012 majú konať majstrovstvá Európy v biatlone, malo ísť zo štátneho rozpočtu 1,6 milióna eur. Časť malo dať ministerstvo školstva a zvyšok Úrad vlády. Polícia vyšetruje aj na ministerstve financií.

„Ministerstvo financií nemá v kompetencii financovať športové projekty a vstupovať do právnych vzťahov s prijímateľmi,“ uviedol hovorca Martin Jaroš. Prostriedky rozdeľuje ministerstvo školstva. „Ministerstvo predbežne uvoľnilo na tento účel jeden milión eur,“ dodal Jaroš.

Minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ) bol pripravený podporiť biatlonový zväz, no nebola podpísaná zmluva.

„V súčasnosti je dotácia pozastavená,“ uviedli z ministerstva.

S ministerstvami školstva a financií zatiaľ polícia na vyšetrovaní nespolupracuje. „Polícia nás neoslovila,“ poznamenal Jaroš. Rovnako odpovedalo aj ministerstvo školstva.

Športu sa nevenoval, radil o podnikoch

U premiérky pôsobil Martin Novotný ako poradca pre hospodárstvo.

BRATISLAVA. Bývalý premiérkin poradca Martin Novotný nemal zo svojej funkcie ako ovplyvniť dotácie na šport. Predsedníčke vlády Ivete Radičovej (SDKÚ) radil externe v oblasti hospodárstva a podnikania.

Kto je Novotný
  • externý poradca premiérky pre hospodárstvo,
  • ako kvalifikáciu mal na stránke Úradu vlády uvedené, že je členom Európskeho hospodárskeho senátu,
  • má firmu Via Europe, ktorá sa venuje sprostredkovateľskej činnosti,
  • v minulosti mal podiel v poradenskej firme Jenewein Group.

„Nebol zamestnaný na Úrade vlády,“ povedal hovorca Rado Baťo. Na rozdeľovanie premiérkinej rezervy a schvaľovací proces podľa neho dosah nemal. Rovnako ani na ministerstvo školstva, pod ktoré patrí financovanie športu.

Novotný bol členom združenia Európsky hospodársky senát. Úrad vlády včera nespresnil, kto ho premiérke odporučil a prečo si ho vybrala do poradného tímu. S premiérkou sa vraj nestretával často, no chodil s ňou napríklad na návštevy podnikov na Slovensku.

nov.jpg

Martin Novotný chce na otázky o úplatkárskej afére odpovedať až po návrate z USA. FOTO – ARCHÍV SME

V Bratislave má Novotný na rovnakej adrese dve firmy Via Europe a Jenewein Via Europe. Podobný názov má aj známa spoločnosť Jenewein Group, ktorá podniká v poradenských službách. Spolupracuje s ňou napríklad európsky lobista Patrik Zoltvány a diplomat Rastislav Káčer.

Konateľ spoločnosti Martin Krekáč hovorí, že s firmou Jenewein Via Europe nemajú nič spoločné. S Novotným ako s obchodným partnerom sa rozišiel v roku 2009, keď odkúpil jeho podiel v Jenewein Group.

Bol prekvapený, keď si Novotný pred par mesiacmi založil firmu s názvom Jenewein, na ktorý má Jenewein Group ochrannú známku. Zvažuje v tejto súvislosti právne kroky.

Zuzana Petková
Úplatok za Osrblie podľa polície dohadovali cez Skype

Polícia zatkla bývalého veľvyslanca s peniazmi, ktoré mala označené.

BRATISLAVA. Korupčná aféra pri výstavbe biatlonového areálu v Osrblí sa začala niekedy v máji. Vtedy si podľa polície bývalý veľvyslanec v Keni Igor Líška vypýtal úplatok za vybavenie 1,6­-miliónovej štátnej dotácie od šéfa firmy Kňazík Slovakia, ktorá areál stavia. Išlo o desať percent z celkovej sumy.

Poskytnutie dotácie mal Líška podľa obvinenia zabezpečiť „u nestotožnených pracovníkov ministerstva školstva, ministerstva financií a Úradu vlády“.

On sám najskôr vypovedal, že konal na pokyn Martina Novotného. Pri ďalšom výsluchu tvrdil, že províziu jemu a Novotnému navrhol zástupca stavebnej firmy Peter Kňazík. Ten na polícii podrobne vypovedal o okolnostiach vybavovania dotácie cez Líšku a Novotného. Redakcii sa s Kňazíkom včera nepodarilo spojiť.

Prvá časť prešla

Keďže Novotný bol práve na dovolenke v USA, Líška s ním komunikoval telefonicky a cez internetovú službu Skype. Potom, ako vláda uvoľnila prvú časť dotácie vo výške 300-tisíc eur, stretol sa Líška 29. júla okolo tretej popoludní so zástupcami stavebnej firmy v Novotného kancelárii v centre Bratislavy.

Tam mal prevziať sumu 30-tisíc eur. Po zásahu Líška peniaze, ktoré boli označené, vydal. Polícia z toho má úradný záznam. Následne Líšku obvinili z trestného činu nepriamej korupcie.

Druhú časť nestihli

Špeciálny súd ho vzal do väzby 31. júla, aby nemohol pokračovať v trestnej činnosti a mariť vyšetrovanie. Obvineniu z korupcie čelí šéf stavebnej firmy a ďalší muž, ktorý zatiaľ odmietol vypovedať. Stíhaní sú na slobode. Zvyšnú časť dotácie vo výške 1,3 milióna eur vláda po prevalení kauzy zastavila.

(bum)

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»Do kauzy Osrblie je zapletený bývalý poradca Radičovej