AKTUALIZOVANÉ 19:47

Švajčiari vyfúkli triumf ukrajinskej légii

O triumf v prvej hlavnej súťaži jazdeckej Grand Prix Bratislava sa dlho vážne uchádzala ukrajinská cudzinecká légia, ale napokon vyhrali Švajčiari, ktorí si tým zabezpečili budúcoročnú extraligu.

BRATISLAVA. Čisté druhé kolo 29-ročného Steva Guerdata, svetovej dvadsaťštvorky, rozhodlo o tom, že Švajčiarsko po 15 rokoch opäť vyhralo Pohár národov na bratislavskej jazdeckej Grand Prix.

„Mali sme nervy,“ priznal najmladší z kvarteta, 19-ročný aktuálny švajčiarsky Martin Fuchs, ktorý zvládol prvé kolo čisto, podobne ako 24-ročná Janika Sprungerová, ale v druhom obaja raz pochybili.

„Pre mňa to boli zvlášť významné preteky, lebo prvý raz som sa ocitla v tíme pre Pohár národov aj so svojím otcom,“ pripomenula Janika.

Otec nazbieral v 1. kole osem bodov a v druhom dal prednosť mladším. Tí vyskákali prvenstvo, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou Švajčiarsku zabezpečilo postup medzi osem tímov extraligy budúcoročného Pohára národov.

Do poslednej chvíle sa črtala senzácia v podobe víťazstva Ukrajiny. Jej trio, ktoré nastúpilo do 2. kola, zložené čisto z cudzincov (Nemca, Nemky a Brazílčana), zajazdilo tri čisté parkúry. Ukrajinská cudzinecká légia napokon prehrala len o jeden bod.

Slovenské družstvo sa do osemčlenného druhého kola nedostalo.

Monike Noskovičovej na náročnom parkúre vyšticoval kôň a parkúr nedokončila, Šillov Chieano včera nemal deň (16 trestných bodov) a výborné výkony Jany Slávikovej a Patrika Majhera s jedinou chybičkou už tím nedokázali potiahnuť vyššie než na 12. miesto.

Majher si však výkonom poistil kvalifikáciu na septembrové majstrovstvá Európy v Madride.

„Predvlani v Londýne som skončil päťdesiatyšiesty, teraz by som sa rád dostal do tridsiatky,“ povedal v Nemecku žijúci rodák z Prešova. „Road Runner je prvý kôň, na ktorom jazdím viac než rok, a hneď to vidieť na výkonoch.“

Už vlani na ňom skončil na výbornom 11. mieste v hlavnej súťaži jednotlivcov bratislavskej Grand Prix. Jej nedeľňajší 46. ročník bude aj kvalifikáciou na olympijské hry v Londýne.

Konečné výsledky - Pohár národov

1. Švajčiarsko (Hansüli Sprunger/Kepi De Valse, Martin Fuchs/Principal, Janika Sprungerová/Uptown Boy, Steve Guerdat/Nino De Buissonetts) 12 tr. bodov, 2. Ukrajina (Cassio Rivetti/Verdi, Alexander Onišenko/Comte D Arsouilles, Björn Nagel/La Bomba, Katharina Offelová/Sanctos) 13, 3. Rakúsko (Stefan Eder/Chilli van Dijk, Julia Kayserová/Sterrehofs Valdato, Christian Fries/Lanco, Thomas Frühmann/The Sixth Sense) 21, 4. Francúzsko 24, 5. Belgicko 28, 6. Nemecko 30, 7. Taliansko 32, 8. Fínsko bez bodov, ... v prvom kole: 12. Slovensko (Monika Noskovičová/Lupo 48, Jana Sláviková/Lord Levisto, Radovan Šillo/Chieano, Patrik Majher/Road Runner)