Ironman alebo vitajte medzi bláznami

Reportér SME si vyskúšal, čo musí dokázať pretekár, aby sa stal železným mužom.

(Zdroj: Marián Mancír)

Vzniklo to ako hádka. John Collins sa v roku 1978 sporil s kamarátmi o tom, ktorí športovci sú zdatnejší. Plavci, cyklisti alebo bežci? Bežnú krčmovú hádku vyriešili svojsky. Rozhodli sa spojiť trasy troch existujúcich pretekov - Waikiki Water Swim (3,8 km plávania), Around Oahu Bike Race (180 km cyklistiky) a Honolulu Marathon (42,195 km behu) do jedného. Víťaz získal titul Ironman. Železný muž.

O viac ako tridsať rokov neskôr sa Ironman stáva vo svete fenoménom. Jedenásť minút bola otvorená registrácia účastníkov na budúcoročný Ironman New York. Za ten čas sa vypredali takmer všetky štartovacie čísla. Bolo ich 2500.

Po svete je mnoho podobných pretekov a počet štartujúcich na nich rastie. Registrácie sa míňajú úžasne rýchlo a európske podujatia svetovej série Ironman bývajú vypredané na rok vopred.

Namiesto amputácie rekordy

Že takéto preteky sú v ľudských silách, ma presviedča skúsený pretekár Miroslav Vraštil. Má 60 rokov, veľa energie a zápis v Guinessovej knihe rekordov.

"Vo svete na takýchto pretekoch nájdeš zastúpené všetky vekové kategórie. Ľudí čo sú vyšportovaní, ale aj takí, ktorí len začínajú športovať práve vďaka Ironmanovi. Celkovo sa zvyšuje počet ľudí ale rastie aj veková hranica," hovorí.

Vlani zvládol rekordných 22 pretekoch na iromanských tratiach. Vitalitu a energiu mu závidím aj ja. Keď mal tridsať mu pritom lekári chceli pre zhubný nádor amputovať nohu.

„Vraveli, že nikdy nebudeš chodiť. Nemohol som sa s tým zmieriť. Amputáciu som odmietol.“ Podstúpil operáciu a rakoviny sa zbavil. Hoci začať znovu chodiť, ho stálo veľa síl.

Vraštil je bývalý československý reprezentant vo veslovaní. Štartoval na troch olympiádach. K triatlonu sa dostal náhodou, dnes patrí vo svojej vekovej kategórii na Ironmanovi medzi špičku. Prvý absolvoval len pred tromi rokmi.

"Zdolávať tieto méty mi dáva duševnú i fyzickú silu. Dáva mi to chuť do ďalšieho života. Takýmto športovaním si život nepredĺžite, ale jeho aktívna zložku áno a o tom to je."

Aj takýto bláznivý šport akým na prvý pohľad dlhý triatlon je by doporučil každému. "Pre človeka, ktorý sa bežne venuje športu a nepodcení prípravu je bezpečný. Určite je táto pohybová činnosť bezpečnejšia a prospešnejšia pre zdravie ako súčasný životný štýl neraz nezdravo plný cigariet a alkoholu."

1.jpg

Foto - Marián Mancír

Slovakman

Na Slovensku sa podobné podujatie organizuje deväť rokov. Minulú sobotu bolo na štarte Slovakmana 226 v Piešťanoch niečo vyše sto triatlonistov a hobby pretekárov.

Dĺžka disciplín je rovnaká všade na svete. Na Sĺňave sa plávajú štyri okruhy, nasleduje šesť cyklistických okruhov smerom na Červeník a späť, maratón sa beží v Piešťanoch po hrádzi na Kúpeľný ostrov tiež v šiestich kolách. Spolu je to 226 kilometrov. Najlepší to zvládnu do deväť hodín.

Triatlon je u nás takmer rodinný šport. Kde inde môže amatér a nadšenec stáť na štarte majstrovstiev Slovenska vedľa najlepších domácich pretekárov? Prísť a splniť si sen o zdolaní Slovakmana som sa rozhodol aj ja.

Deň je dlhý a horúci. Na ceste do cieľa ma bude sprevádzať kríza a bolesť. Treba si rozložiť sily a keď niečo nejde podľa plánu, správne zareagovať. Môžu prísť svalové kŕče, dehydratácia, ale aj taká banalita ako defekt alebo bolestivé pľuzgiere. Na všetko sa nedá vopred pripraviť. Treba včas zvoliť správnu stratégiu, ako sa z problémov vymotať a pokračovať ďalej.

Štart je o siedmej ráno. Úspechom je pre mňa prísť do cieľa pred zotmením.

Plávanie nie je moja silná disciplína. Potrebujem len prežiť, prehrýzť sa cez vodu. Má okolo 18 stupňov a všetci sú v neoprénoch. Od štartu som takmer posledný a inak to nie je ani pri príchode do depa. Na stojane ostáva jediný bicykel, keď začínam druhú disciplínu.

Rozhodca jazdí na motorke

Cyklistická časť je rýchla, až príliš. Aj keď dĺžkou pripomína etapu Tour de France. Najlepší ju zvládnu za štyri a pol hodiny. Pre mňa sú to skôr motorkári. Ani prilby nemajú klasické cyklistické, ale aerodynamické.

Pozorne si sledujem odstup od lídra Karola Džalaja. Je dostatočne veľký. A stále narastá. Džalaj je ďaleko najlepší cyklista. Chvíľami sa mi zdá, že auto, ktoré ide pred ním a označuje prvého pretekára, ho vlastne brzdí, aby nám ostatným príliš neušiel. I tak ide priemerne rýchlosťou 41 kilometrov za hodinu.

Ironman je veľmi poctivý. Všetko si každý odmaká sám. V cyklistike nehrozí žiadne vozenie sa v pelotóne. Hákovanie je zakázané. Medzi pretekármi musí byť aspoň desaťmetrový odstup. Nik sa neskryje za svojho súpera, aby ušetril sily. Na dodržiavanie odstupov dohliada rozhodca na motorke.

Slnko páli a vietor akoby fúkal z mikrovlnky. Je horúco. Na D61 je aj v sobotu hustá premávka. Väčšinou si vodiči dávajú pozor a sú ohľaduplní. Asi traja majú pocit, že sú už na diaľnici a preletia stovkou, hoci neďaleko stoja policajti, ktorí zabezpečujú dopravu pri cyklistickej obrátke. Najväčšie problémy robia nákladiaky. Keď prefrčia okolo, takmer ma odhodí do poľa.

Cyklistika je najdôležitejšia z hľadiska výživy a dopĺňania energie. Do cieľa je ďaleko a na behu sa príliš jesť nedá. Jem preto všetko, čo mám. Zdá sa mi, že všetko čo som za šesť hodín zjedol by vystačilo štvorčlennej rodine na celý deň.

Nie je to však rezeň s ryžou, ale cukry a minerály v rôznych podobách. Energetické gely, tyčinky, iontový nápoj, tablety proti kŕčom. Sláva chemickému priemyslu. Na občerstvovačke si ešte vždy vezmem banán a vodu. V zásobe mám so sebou aj žemľu so šunkou. Na beh vyrážam s plným bruchom.

2.jpg

Foto - Marián Mancír

Rekord nepadol

Keď odovzdávam bicykel v depe, moderátor v cieli spovedá dvoch najrýchlejších - Petra Vabrouška a Karola Džalaja. Vyhral český pretekár, aj keď veľmi tesne. Po 226 km mal náskok minútu a päť sekúnd. Žilinčana predbehol až v závere. O čase 8:25:26 h sa mne nemôže ani len snívať.

Medzi ženami víťazí s prehľadom Kristína Lapinová. V cieli je za 10 hodín a 38 minút. Plán na prekonanie slovenského rekordu (10:29 h) jej nevyšiel.

"Stroskotal kvôli teplu a žalúdočným ťažkostiam na behu. Keby som zabehla svoj priemerný čas, rekord by som posunula o dvadsať minút. Ale verím, že sa mi to podarí nabudúce." Oceňuje však organizátorov. "Lepšie a bezpečnejšie trate a viac fanúšikov padnú pri zdolávaní nekonečných 226 kilometrov vždy dobre."

Nezabudnúť jesť

Atmosféra na pretekoch býva vždy žičlivá. Ľudia tlieskajú, povzbudzujú, kričia a je veselo. Výborná kulisa je na obrátke jednotlivých disciplín a aj v Piešťanoch popri maratónskej trati. Triatlonistov stretávajú ľudia, ktorí o preteku nič netušia. Niektorí majú rešpekt a ticho sledujú, čo sa deje, či idú radšej preč. Ale viacerí sa snažia dodať nám energiu, povzbudiť. Niektorí nezištne ponúkajú aj vodu, čo majú pri sebe.

Maratón je kráľovská disciplína. Z trojice disciplín je beh najviac vyčerpávajúci. Už na konci cyklistickej časti mám pocit, že moje telo začína na získavanie energie spalovať mozgové bunky.

Som apatický, strácam motiváciu aj rýchlosť. Nie je to vždy priamo nedostatkom energie, únava otupuje zmysly. Tu však treba mať všetko pod kontrolou. Pozornosť je dôležitá. Prebudí ma malá ampulka, ktorej obsah je veľmi podobný redbullu.

Viackrát si počas pretekov opakujem, čo ma teraz čaká, čo musím urobiť a sledujem tepovú frekvenciu. Tepy sú niečo ako otáčky motora auta. Keď dupnete na plyn príliš, môžete motor zadrieť. Na dlhej trase treba zvoliť miernejšie otáčky. Môj motor to dnes musí vydržať vyše 12 hodín. Snažím sa neprekročiť hranicu 155 úderov za minútu. Na tréningu sa v takejto intenzite ledva zadýcham.

Horúčava ale spôsobuje problémy. Niekoľko skúsených pretekárov vzdáva. Ďalší padajú od únavy v cieli. Zdravotníci sú však nablízku.

Pribilinec

Maratón je utrpením, bolí ma pravé koleno, krívam. "Počuj, ty ideš ako Pribilinec," hovorí mi český pretekár. To čo predvádzam sa na beh naozaj nepodobá ani vzdialene.

Kým Petr Vabroušek zvládne maratón v teple, po plávaní a cyklistike za tri hodinky, mne to trvá takmer dvojnásobne dlhšie. Striedam chôdzu. Pomalú a rýchlu. Koleno bolí, o beh sa už ani nepokúšam. Ani na chvíľu však nerozmýšľam o tom, že by som vzdal. Cieľ je jediný pevný bod celého dňa.

Podobných Pribilincov je na trati viac. Navzájom sa zdravíme a vymieňame si povzbudivé slová. Ticho závidím tým, ktorí sa otáčajú na občerstvovačke v parku poslednýkrát a mieria do cieľa.

Na občerstvovačkách pravidelne pijem a jem ovocie. Žalúdok začína protestovať, nepáči sa mu, čo som doň dnes vložil. Dostávam kŕče.

Pri Promenádnom moste sa nado mnou zľutuje jeden pán, ponúka mi svoj bicykel. Musím odmietnuť. Do cieľa to už nemám ďaleko. Stmieva sa, svietia pouličné lampy a v uliciach je čoraz menej ľudí. Je deväť hodín a mne chýbajú posledné kilometre. Po 14 hodinách od štartu a 8730 spálených kilokalóriách vbieham do cieľa. Som Slovakman. Z malej tribúny sa ozýva potlesk.

"Vitaj medzi nami bláznami," gratuluje mi moderátor a spoluorganizátor Vlado Baron.

Aj týždeň po pretekoch koleno stále bolí, prevažuje však úžasný zážitok. Mám chuť prihlásiť sa na podobné bláznovstvo opäť.

Prvý krok k Ironmanovi nemusí byť veľký a netreba v príprave hneď zabehnúť maratón za tri hodiny. Spojenie plávania, cyklistiky a behu sa dá vyskúšať aj v malom. Napríklad o dva týždne v Bratislave na Triatlone pre všetkých.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako si vybrať ten
 3. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 5. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 6. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 7. Žilina Voce Magna 2017 – Medzinárodná súťaž zborového umenia
 8. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár
 9. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 10. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 1. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako si vybrať ten
 2. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 3. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 4. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 5. Príďte na Deň otvorených dverí v Novom Ružinove
 6. Študenti sa rozhodli zmeniť svoju školu
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 9. Samsung Galaxy Note8 umožňuje tvoriť veľké veci
 10. IMMOFINANZ spúšťa medzinárodnú reklamnú kampaň retailovej značky
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 8 991
 2. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 6 721
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 665
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 271
 5. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 759
 6. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 666
 7. Päť mýtov, ktoré ste počuli. A možno aj uverili 1 428
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 895
 9. Kedy sa refinancovanie oplatí? 885
 10. Všetko, čo by ste mali vedieť o umelom oplodnení 836

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

TECH

Výmena batérií namiesto nabíjania. Elektroautá sa môžu zmeniť

Nebude zložitejšia ako tankovanie paliva.

Neprehliadnite tiež

Čo z toho, že jediný neprehral. Na Slovan prišlo iba 295 ľudí

Úradujúci majster zo Žiliny prehral v tejto sezóne už piaty zápas z deviatich.

Príbeh najslávnejšieho športového páru bol láskou na druhý pohľad

Pred 95 rokmi sa narodili Emil a Dana Zátopkovci, držitelia devätnástich svetových rekordov.

Ružomberok prerušil víťaznú sériu Žiliny, Slovan stále neprehral

Pozrite si súhrn utorkových výsledkov 9. kola Fortuna ligy.

Barcelona deklasovala Eibar, Messi strelil štyri góly

Súhrn utorkových výsledkov 5. kola La Ligy.