O zlato na MS 20 si zahrá Brazília a Portugalsko

(Autor: SITA/AP)
TASR|18. aug 2011 o 08:19

Finále svetového šampionátu do 20 rokov v Kolumbii bude v znamení súboja top útoku proti top defenzíve.

MEDELIN. Rozhodli o tom semifinálové duely, v ktorých "kanárici" zdolali Mexiko 2:0 a rovnakým výsledkom si Portugalsko poradilo s Francúzskom.

Šampionát tak na záver ponúkne súboj tímu s najlepšou defenzívou proti mužstvu s najlepším útokom. Portugalčania v doterajšom priebehu turnaja neinkasovali v riadnom hracom čase ani raz a ich brankár Mika zaznamenal už šieste čisté konto v rade, zatiaľ čo Brazília je s 15 gólmi streleckým lídrom.

Brazílčania sa pokúsia získať svoj piaty titul na MS v tejto vekovej kategórii a zároveň definitívne zabudnúť na sklamanie spred dvoch rokov, keď vo finále predchádzajúceho šampionátu v Egypte podľahli Ghane.

Tohtoročne finále Juhoameričanom vystrieľal útočník Henrique, ktorý v 80. minúte najprv presnou hlavičkou otvoril skóre a o štyri minúty neskôr druhým gólom spečatil postup svojho tímu.

Portugalci rozhodli o svojom triumfe už v prvom dejstve. V 8. minúte sa gólovo presadil Danilo a päť minút pred polčasom zvýšil na 2:0 z pokutového kopu Oliveira. Hoci Francúzi mali počas celého duelu viac z hry, zlyhali v koncovke a tak im nebolo nič platné ani výrazne vyššie percentuálne držanie lopty. Portugalský tréner Ilidio Vale po zápase neskrýval spokojnosť.

"Nepoznám žiadny iný tím, ktorý by sa dostal do finále bez inkasovaného gólu. Toto treba oceniť. Dosiaľ sú tieto MS z nášho pohľadu skvelé. Dnes sme navyše strelil dva góly a umlčali kritikov, ktorí tvrdili, že nevieme skórovať," uviedol v reakcii na názory, že tím s piatimi strelenými gólmi nepatrí do finále.