V závere kvalifikácie slovenskí basketbalisti vyhrali na Cypre

Slováci v C-skupine obsadili konečné 3. miesto. Takéto bude aj ich nasadenie pred žrebovaním ďalšej kvalifikácie, v ktorej sa už všetky výkonnostné divízie združia.

(Zdroj: TASR)

Slovenskí basketbalisti v C-skupine obsadili konečné 3. miesto.

NIKÓZIA. Slovenskí basketbaloví reprezentanti zvíťazili vo svojom záverečnom kvalifikačnom súboji B-divízie ME, keď v stredu zdolali Cyprus pod jeho košmi v Nikózii 76:68 po predĺžení.

V C-skupine obsadili konečné 3. miesto. Takéto bude aj ich nasadenie pred žrebovaním ďalšej kvalifikácie, v ktorej sa už všetky výkonnostné divízie (A, B aj C) združia.

Cyperčania viedli v 6. min 12:11, ale Slováci sa "chytili" 7-bodovou šnúrou zakončenú Baťkovým smečom - 12:18. V 15. min však už znova vysadli na "koňa" domáci (25:23) a po Pittakasovej trojke v 24. min získal Cyprus až 17-bodový náskok 44:27.

Za stavu 47:30 zverenci Františka Róna "resuscitovali" svoje šance na víťazstvo jedenástimi bodmi v sérii a znížili na 41:47. Stíhacia slovenská jazda úspešne pokračovala aj v záverečnej štvrtine, keď Červenka dvojkou v 34. min vyrovnal na 51:51.

Cyperčania potom síce odskočili na rozdiel siedmich bodov (58:51 v 35. min), Slováci však znova zdvihli hlavy a dve minúty pred koncom riadneho hracieho času Sedmák trojkou znížil na 59:60. Rovnako úspešným trojbodovým pokusom spoza oblúka Sýkora 39 s pred klaksónom vyrovnal na 62:62.

O víťazovi duelu rozhodlo až 5-minútové predĺženie. V ňom bolo kľúčových 5 bodov Romana Marka za sebou v rozpätí necelej polminúty, ktorými získal pre Slovákov rozhodujúci náskok 71:66, pričom ten ešte Baťka poistil dvoma úspešnými trestnými hodmi.

Hlas:

František Rón (tréner reprezentácie SR): "Hrali sme proti veľmi nepríjemnému súperovi. Cyperčania sa presadzovali ich najsilnejšou zbraňou - streľbou z väčších vzdialeností, čo ich dosť povzbudzovalo, kým nás zrážalo na kolená. V druhom polčase to s nami vyzeralo naozaj zle, ale chlapci začali hrať agresívnejšie v obrane, zlepšili streľbu a vrátili sa do boja o víťazstvo. V predĺžení už mali domáci menej síl. Teší nás výhra na záver kvalifikácie."

Výsledok - C-skupina B-divízie ME basketbalistov:

Cyprus - Slovensko 68:76 po predĺžení (14:18, 22:9, 15:20, 11:15 - 6:14)

Najviac bodov Cypru: Koronides 21, Pilavas 15, Trisokkas 11

Zostava a body SR: Sedmák 18, Pandula 16, Marko 14 (3 trojky), Baťka 10, Červenka 2 (Vojtek 8, Sýkora 5, Baldovský 3, Žiak a Vido 0)

TH: 15/8 - 13/7, fauly: 19 - 21, 5 faulov: 35. Červenka, trojky: 10 - 9, 100 divákov