Djokovič chce tretí grandslam v roku

Novak Djokovič vyhral v tejto sezóne Australian Open, Wimbledon a túži aj po US Open. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|26. aug 2011 o 19:20

Zo žien mala v príprave na US Open najlepšie výsledky Serena Williamsová. Štyria zástupcovia slovenského tenisu v hlavnej súťaži dostali v 1. kole prijateľný žreb.

BRATISLAVA. Novak Djokovič si doliečil pravé rameno, na US Open v New Yorku tak môže zaútočiť na svoj tretí grandslamový titul v tomto roku.

Srbský tenista je dominantným hráčom sveta v sezóne 2011, z 59 zápasov prehral iba dva. Dvojhra žien nemá vyloženú favoritku, každý turnaj veľkej štvorky mal v tomto roku inú víťazku. Turnaj na dvorcoch s tvrdým povrchom odštartuje v pondelok a vyvrcholí 11. septembra.

Djokovič: Nie som hviezda

Djokovič, zverenec slovenského trénera Mariána Vajdu, triumfoval v prelomovom roku svojej kariéry na deviatich turnajoch. Na Australian Open v Melbourne zopakoval prvenstvo z roku 2008, Wimbledon vyhral po prvý raz. Stal sa svetovou jednotkou.

"Teraz chcem aj titul na US Open," vyhlásil po finále s Rafaelom Nadalom na londýnskej tráve. Tvrdý povrch vyhovuje jeho nátlakovej hre, má výborný pohyb.

Po Wimbledone vyhral turnaj v Montreale a v Cincinnati sa dostal do finále. V ňom skrečoval zápas s Britom Murrayom za stavu 4:6, 0:3 pre bolesti ramena. Nechcel riskovať zhoršenie zdravotného stavu. Pár dní bol bez rakety, ale nestratil dobrú náladu. Fanúšikov rozosmial napodobňovaním ruskej tenistky Marie Šarapovovej. Vystúpil v americkej televíznej šou s Jayom Lenom.

"Samozrejme, že svet sa teraz pozerá na mňa inak," presviedčal Novak fanúšikov, že úspechy ho nezmenili. "Nechcem, aby to vyznelo, že predstieram prílišnú skromnosť, ale ja sa naozaj necítim ako hviezda, alebo niečo podobné."

Djokoviča čaká v 1. kole US Open hráč z kvalifikácie, v semifinále môže naraziť na Rogera Federera - práve Švajčiar mu na Roland Garros pripravil prvú prehru v tejto sezóne. Obhajca vlaňajšieho prvenstva Nadal, nasadený ako dvojka, má v spodnej časti "pavúka" štvorku Murraya.

"Rameno je v poriadku," povedal Djokovič pre srbský denník Blic najdôležitejšiu správu pred turnajom.

Jednotka bez grandslamu

V dvojhre žien chýba pre zranenie brušného svalu víťazka posledných dvoch rokov US Open Belgičanka Kim Clijstersová. Trochu sa tým zvýšili šance svetovej jednotky Caroliny Wozniackej, doteraz sa márne snažila o prvý grandslamový titul. Zatiaľ bola iba raz vo finále, na US Open 2009 s Clijstersovou.

Tohto roku sa Wozniacka dostala najďalej - do semifinále - na Australian Open, kým na Roland Garros ju v 3. kole vyradila Daniela Hantuchová a z Wimbledonu ju poslala domov po osemfinále ďalšia slovenská tenistka Dominika Cibulková.

Po takmer ročnej zdravotnej prestávke predviedla v lete tenis ako za starých čias Američanka Serena Williamsová. Za dva týždne vyhrala turnaje v Stanforde aj v Toronte a v Cincinnati odstúpila v 2. kole. Oficiálne pre zranenie prsta na nohe. "Je to len príprava na US Open. Takže musím byť chytrá a neprehánať to," vysvetlila potom 13-násobná víťazka grandslamových turnajov.

Prvenstvom v generálke v Cincinnati sa zaradila medzi uchádzačky o titul z New Yorku aj svetová štvorka Maria Šarapovová, kým česká víťazka Wimbledonu Petra Kvitová v Toronte aj v Cincinnati dva razy stroskotala v 2. kole na Nemke Andree Petkovicovej.

Cibulková hrá s Číňankou

Podľa postavenia v rebríčku si priamu účasť na US Open vybojovali štyria zástupcovia slovenského tenisu Dominika Cibulková, Daniela Hantuchová, Magdaléna Rybáriková a Karol Beck. V kvalifikácii ešte držali šancu Kristína Kučová s Lukášom Lackom.

Cibulková (14. vo WTA) má s Číňankou Šuaj Čang (96.), súperkou v 1. kole, aktívnu bilanciu 1:0 z vlaňajšieho Pohára federácie v Bratislave. Aj Hantuchová (22.) vyhrala doteraz jediný vzájomný zápas s Francúzkou Parmentierovou (60.) a rovnako 1:0 vedie Rybáriková (69.) nad českou ľaváčkou Šafářovou (28.). Beck (76.) dosiaľ nehral s Argentínčanom Junqueirom (101.), ktorého mi priradil žreb v 1. kole.