Obhajcom titulu chýbal na ihrisku najdôležitejší podkošový hráč Pau Gasol, v NBA pivot tímu Los Angeles Lakers si v nedeľňajšom zápase proti Litve podvrtol členok.
Z postupu do ďalšej fázy sa tešia aj Nemci, ktorí najtesnejším rozdielom zdolali Lotyšov (81:80). Išlo o kolektívny úspech tímu, keďže až päť hráčov nastrieľalo 11 bodov.
V mimoriadne dramatickom večernom súboji Srbsko - Francúzsko (96:97 po predĺžení) sa siedmimi premenenými trojkami z deviatich pokusov 23-ročný krídelník Marko Kešelj, no ani jeho výnimočný strelecký výkon napokon nepomohol Balkáncom k prvenstvu v "béčku".
Šokujúcimi víťazmi C-skupiny pred druhým Gréckom sa stali basketbalisti Macedónska, ktorým k tomuto úspechu dopomohol najmä 26-ročný Američan s pasom ich krajiny Bo McCalebb. Šikovný rozohrávač si v doterajších piatich súbojoch udržal priemer vyše 20 nastrieľaných bodov v jednom zápase.
V "céčku" sa zrodilo i ďalšie veľké prekvapenie, keď na úkor Chorvátska i Bosny a Hercegoviny postúpili ďalej Fíni.
V najmenej atraktívnej D-skupine sa popri favorizovaných reprezentáciách Ruska a Slovinska "prešmykli" medzi vyvolenú trojicu aj Gruzínci.
V utorok je v Litve voľný deň, od stredy 7. septembra sa začnú súboje kvalifikačnej fázy. V E-skupine si zmerajú sily po tri najúspešnejšie tímy z "áčka" a "béčka", v F-skupine najlepšie triá zo zvyšných dvoch základných skupín.
Súhrn výsledkov pondelňajších súbojov v základných skupinách na 37. majstrovstvách Európy v basketbale mužov v Litve (pri rovnosti bodov v tabuľke rozhodli o umiestnení vzájomné zápasy):
A-skupina (Panevéžys):
Veľká Británia - Poľsko 88:81 (18:17, 21:14, 16:25, 33:25)
Najviac bodov: Deng 28 (14 doskokov), Freeland 27 (11 doskokov), Reinking 9 - Berisha 19, Hrycaniuk a Koszarek 15
Španielsko - Turecko 57:65 (19:10, 19:25, 17:14, 2:16)
Najviac bodov: M. Gasol 12, Reyes a Fernández 11 - Preldžič 18, Türkoglu a Asik 12
Portugalsko - Litva 69:98 (16:28, 19:13, 15:27, 19:30)
Najviac bodov: C. Andrade 16, Tavares 14, F. Da Silva 10 - Jasikevičius a Pocius 14, Kaukenas 13
Konečná tabuľka A-skupiny:
1. Španielsko 5 4 1 404:364 9 - postup do nadstavbovej kvalifikačnej skupiny
2. Litva 5 4 1 429:374 9 - postup do nadstavbovej kvalifikačnej skupiny
3. Turecko 5 3 2 385:333 8 - postup do nadstavbovej kvalifikačnej skupiny
-------------------------------------------
4. V. Británia 5 2 3 372:410 7
5. Poľsko 5 2 3 401:424 7
6. Portugalsko 5 0 5 344:400 5
B-skupina (Šiauliai):
Izrael - Taliansko 96:95 po predĺžení (27:26, 22:15, 30:19, 5:24 - 12:11)
Najviac bodov: Pnini 22, Blu 17, Eliyahu 16 - Bargnani 26 (11 doskokov), Gallinari 19, Mancinelli 16
Lotyšsko - Nemecko 80:81 (14:15, 19:18, 15:23, 32:25)
Najviac bodov: Kuksiks 27, Bertans 15, Freimanis 13 - Nowitzki, Kaman, Schaffartzik, Pleiss a Benzing 11
Srbsko - Francúzsko 96:97 po predĺžení (25:24, 16:19, 23:19, 16:18 - 16:17)
Najviac bodov: Kešelj 25 (7 trojok), Krstič 22, Teodosič a Rašič 11 - Parker 24, Batum 18, Diaw 15
Konečná tabuľka B-skupiny:
1. Francúzsko 5 5 0 438:391 10 - postup do nadstavbovej kvalifikačnej skupiny
2. Srbsko 5 4 1 432:386 9 - postup do nadstavbovej kvalifikačnej skupiny
3. Nemecko 5 3 2 377:357 8 - postup do nadstavbovej kvalifikačnej skupiny
-------------------------------------------
4. Izrael 5 2 3 399:448 7
5. Taliansko 5 1 4 380:405 6
6. Lotyšsko 5 0 5 385:424 5
C-skupina (Alytus):
Fínsko - Čierna Hora 71:65 (25:14, 11:26, 21:14, 14:11)
Najviac bodov: Lee 12, Kotti 11, Koponen 10 - Pekovič 16, Borisov 14, Jeretin 9
Grécko - Chorvátsko 74:69 (25:13, 19:14, 14:18, 16:24)
Najviac bodov: Fotsis a Vasileiadis 17, Burusis 11 - M. Popovič a Barač 14, Simon 11
Macedónsko - Bosna a Hercegovina 75:63 (16:17, 19:21, 18:9, 22:16)
Najviac bodov: McCalebb 22, Antič 15 (14 doskokov), Gečevski 13 - Dedovič 15, Bajramovič 12, Vasiljevič 9
Konečná tabuľka C-skupiny:
1. Macedónsko 5 4 1 362:337 9 - postup do nadstavbovej kvalifikačnej skupiny
2. Grécko 5 4 1 360:324 9 - postup do nadstavbovej kvalifikačnej skupiny
3. Fínsko 5 2 3 373:366 7 - postup do nadstavbovej kvalifikačnej skupiny
-------------------------------------------
4. Chorvátsko 5 2 3 396:404 7
5. Bosna a Herceg. 5 2 3 380:409 7
6. Čierna Hora 5 1 4 357:388 6
D-skupina (Klaipéda):
Gruzínsko - Bulharsko 69:79 (15:19, 22:15, 18:18, 14:27)
Najviac bodov: Sanikidze 16, Haynes 15, Pačulia a Markoišvili 13 - Rowland 25 (5 trojok), K. Ivanov 15, D. Ivanov 12
Slovinsko - Rusko 64:65 (19:16, 21:18, 15:19, 9:12)
Najviac bodov: E. Lorbek 14, Ožbolt a Lakovič 8 - Voroncevič 18, Chrjapa 10, Kirilenko 8
Ukrajina - Belgicko 74:61 (13:16, 30:10, 13:13, 18:22)
Najviac bodov: Pečerov 15, Kravcov 13 (16 doskokov), Kolčenko 10 - Van Rossom 17, Lauwers 13, De Zeeuw 10
Konečná tabuľka D-skupiny:
1. Rusko 5 5 0 371:321 10 - postup do nadstavbovej kvalifikačnej skupiny
2. Slovinsko 5 4 1 356:324 9 - postup do nadstavbovej kvalifikačnej skupiny
3. Gruzínsko 5 2 3 352:343 7 - postup do nadstavbovej kvalifikačnej skupiny
-------------------------------------------
4. Bulharsko 5 2 3 339:357 7
5. Ukrajina 5 2 3 322:327 7
6. Belgicko 5 0 5 304:372 5
Zloženie a program nadstavbových kvalifikačných skupín na 37. majstrovstvách Európy v basketbale mužov v Litve (31. augusta - 18. septembra 2011, časy sú SELČ):
E-skupina (Vilnius):
streda 7. septembra: Nemecko - Španielsko (14.30), Srbsko - Litva (17.00), Turecko - Francúzsko (20.00)
piatok 9. septembra: Španielsko - Srbsko (14.30), Nemecko - Turecko (17.00), Litva - Francúzsko (20.00)
nedeľa 11. septembra: Francúzsko - Španielsko (14.30), Litva - Nemecko (17.00), Srbsko - Turecko (20.00)
Tabuľka E-skupiny:
1. Francúzsko 2 2 0 173:161 4
2. Srbsko 2 1 1 171:161 3
3. Španielsko 2 1 1 148:144 3
4. Turecko 2 1 1 133:132 3
5. Litva 2 1 1 154:159 3
6. Nemecko 2 0 2 129:151 2
F-skupina (Vilnius):
štvrtok 8. septembra: Gruzínsko - Macedónsko (14.30), Slovinsko - Grécko (17.00), Fínsko - Rusko (20.00)
sobota 10. septembra: Macedónsko - Slovinsko (14.30), Gruzínsko - Fínsko (17.00), Grécko - Rusko (20.00)
pondelok 12. septembra: Rusko - Macedónsko (14.30), Grécko - Gruzínsko (17.00), Slovinsko - Fínsko (20.00)
Tabuľka F-skupiny:
1. Macedónsko 2 2 0 144:128 4
2. Rusko 2 2 0 130:122 4
3. Slovinsko 2 1 1 151:140 3
4. Grécko 2 1 1 139:133 3
5. Gruzínsko 2 0 2 133:152
6. Fínsko 2 0 2 131:153 2