AKTUALIZOVANÉ VO ŠTVRTOK O 8:16

Višňovský: Nechcem tomu veriť

Obrovská tragédia postihla ruský klub Lokomotiv Jaroslavľ, keď celá jeho výprava našla smrť pri havárii čartrového lietadla, ktoré viezlo mužstvo na zápas KHL.

Pavol Demitra.(Zdroj: TASR)

Výprava Lokomotivu cestovala do bieloruského Minsku, kde sa mal hrať vo štvrtok zápas s domácim Dinamom. Na prvý duel novej sezóny Kontinentálnej hokejovej ligy sa chystali okrem Demitru aj českí hokejisti, pričom všetci traja boli svetoví šampióni.

Šupler: Obrovská tragédia

Marián Gáborík (hráč New York Rangers): "To, čo sa dnes stalo, je hrozná tragédia a slová nevedia vyjadriť, čo cítim. Paľo bol jeden z mojích najlepších kamarátov, vo veľa veciach mi pomohol či už na ľade alebo mimo neho. Veľa sme si toho spolu užili. Stále nemôžem uveriť, že ho už nikdy neuvidím. Chcem poslať najúprimnejšiu sústrasť manželke Majke, deťom Zarke a Lucasovi a jeho rodičom i celej rodine."

Ľubomír Višňovský, so slzami v očiach a tichým hlasom, len ťažko hľadal slová: „Je to hrozné, strašné, nemám čo k tomu povedať. Nechcem tomu veriť. S Paľom sme dlho hrávali, bol to jeden z mojich najlepších kamarátov. Obrovská tragédia, keby sa dal tento deň vymazať a bol by to len zlý sen, to by bolo najlepšie."

Július Šupler, tréner CSKA Moskva, bývalý tréner Pavla Demitru v Dukle Trenčín a reprezentácii SR, bol zo správy šokovaný: "Je to obrovská tragédia, ktorá postihla nielen Lokomotiv Jaroslavľ a ruský hokej, ale aj Slovensko. Stratili sme skvelého človeka, otca, hokejistu. Nemôžem sa spamätať z toho, čo sa v Jaroslavli stalo. Najbližším pozostalým vyjadrujem úprimnú sústrasť. Nemám bližšie informácie, ani sa k tomu nechcem vyjadrovať. Je to obrovská tragédia. Je mi veľmi ťažko. Aj ja som stratil vynikajúceho priateľa a človeka, ku ktorému som mal veľmi blízko."

Miroslav Hlinka, majster sveta z Göteborgu: "Paľa dom poznal od doby, keď prišiel do áčka Dukly, sme takmer rovesníci. Ťažko sa mi k tomu vyjadruje, je to obrovská tragédia, hlavne ľudská. Po športovej stránke si ho bude pamätať veľa ľudí. Bohužiaľ, môžem povedať už len to, že bol jedným z najlepších hokejistov, akí sa kedy na Slovensku narodili. Osobne budem mať na Paľa len tie najlepšie spomienky. Súcitim s jeho rodinou a blízkymi, stalo sa niečo, čo sa nedá porovnať s ničím. Odišiel super človek a fantastický športovec. To, čo sa dnes stalo v Rusku, bude mať asi ďalšie následky na celú KHL.

Ivan Majeský (obranca reprezentácie, hral aj na posledných MS): "Je to strašná tragédia. Bol to môj dobrý kamarát. V hokejovej kariére dosiahol všetko a teraz si mohol len užívať život, o to je to strašnejšie. Bol to veľmi dobrý človek a ako hokejista bol fantastický."

Jerguš Bača, majster sveta z roku 2002: "Keď mi syn oznámil, čo sa stalo, stále tú hroznú správu nosím v hlave. Je to strašná tragédia, ktorej sa ani nechce veriť. V tejto súvislosti sa vynára množstvo otázok, na ktoré sa ani nedá nájsť odpoveď. Som z toho v šoku a to je tak asi všetko čo momentálne som schopný povedať."

Igor Nemeček (prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja): "Ťažko nájsť slová na vyjadrenie bolesti nad týmto nešťastím, ktoré najkrutejším spôsobom preťalo kariéru hokejistov najvyššej svetovej úrovne.Slovenský zväz ľadového hokeja s veľkým žiaľom a hlbokým zármutkom prijal správu o leteckej katastrofe v meste Jaroslavľ, pri ktorej zahynuli hokejisti klubu KHL Lokomotiv Jaroslavľ. Žialime spolu s rodinami zosnulých. Slovenský zväz ľadového hokeja vyjadruje najhlbšiu sústrasť rodine zosnulého Pavla Demitru i jeho najbližším. Stratili sme jedinečného hokejistu, ozajstný športový idol našej mládeže, ale aj nesmierne ušľachtilého človeka."

Jozef Golonka, legenda (česko)-slovenského hokeja: "Je to niečo strašné. V mojom živote je to už tretia takáto tragédia. Prvou bolo, keď sa nad La Manche zrútilo lietadlo s našimi hokejistami a stratili sme celý národný mančaft, potom to bolo nešťastie hráčov Manchestru United a teraz toto. To sa ani nechce veriť, že v dnešnom modernom pretechnizovanom svete, keď sa dbá na každý detail, spadne lietadlo."

"Pre mňa je to smutné tým viac, že tam boli traja českí hokejisti a hlavne Paľo Demitra, ktorý patril k našim oporám na poslednej olympiáde vo Vancouvri. Demitra patril vôbec k najlepším hokejistom na svete a ja si ho pamätám ako nám spolu so Zedníkom pohol v kvalifikácii dostať na prvé ZOH."

"Na Zlatom puku som s ním osobne hovoril a zaželal mu veľa zdravia, aby sa mu sezóna vydarila a po nej si užil naplno svoju rodinu. Je to obrovská strata, hlavne pre to, že hlavou mužstva nie je najlepší strelec, ale ten, kto to mužstvo dokáže stmeliť, dať ho dokopy a je rešpektovaným hráčom. A práve takým Paľo Demitra bol."

demitra3_res.jpeg

Spomienka na Pavla Demitru v Trenčíne

Spomienka v Trenčíne aj v Jaroslavli

V Trenčíne členovia tamojšej Dukly i fanúšikovia pripravili na večer pietnu spomienku na Pavla Demitru. Po aktivite fanúšikov na sociálnej sieti sa večer od 18.30 pred zimným štadiónom uskutoční sviečková spomienka.

Na sekretariáte Dukly sviečka horela už podvečer a funkcionári vyvesili na halu čiernu zástavu.

Dubnický rodák v Trenčíne pôsobil pred odchodom do NHL a počas jej výluky v sezóne 2004/2005 vytvoril v domácej extralige vtedajší rekord 99 kanadských bodov, ktoré nazbieral v 66 zápasoch.

Uctiť si pamiatku svojho obľúbeného tímu si nakoniec v Jaroslavli mohli tisícky ľudí. V týchto dňoch sa v "Arena 2000" koná medzinárodné fórum pod záštitou ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva, a tak sú v meste osobitné bezpečnostné opatrenia. Aj napriek nim povolili bezpečnostné jednotky položiť tisíckam fanúšikov kvety k hale.

Vo štvrtok sa bude konať v katedrále Nanebovzatia Panny Márie v Jaroslavli omša za zomrelých.

Hráčska asociácia KHL sa zaviazala pomôcť rodinám pozostalých. Pre Sport-Express to potvrdil prezident asociácie Andrej Kovalenko. "Prijali sme riešenie, že prevedieme časť výnosov, ktoré mali ísť na penzijné fondy hráčov, rodinám pozostalých," povedal Kovalenko, ktorý zároveň spustil zbierku na špeciálny účet pre rodiny pozostalých.

Každý tím má poslať hráča

Na oficiálnej stránke zámorskej NHL sa k tragédii vyjadril aj Demitrov agent Matt Keator: „Demo ľudí prirodzene priťahoval. Bol to skvelý priateľ a výborný ´parťák´. Taktiež mal dar spájať.“

Legendárny ruský hokejový tréner Viktor Tichonov vyrukoval s návrhom, aby každý tím KHL poslal klubu Lokomotiv Jaroslavľ po stredajšej leteckej katastrofe jedného hráča.

"Je to hrozná tragédia. Treba nájsť riešenie, aby klub napriek nej mohol pokračovať v súťaži. Lokomotiv musí existovať," cituje Tichonova Lifesports.

Róbert Reichel, český hokejista, majster sveta a olympijský víťaz, pre TA3 po tragédii povedal: "S Vašíčkom som hral na majstrovstvách sveta vo Fínsku. Bol to pracovitý chlapec, dôležitý pre tím, mám na neho spomienky hlavne z toho šampionátu. Proti Demitrovi som hral veľakrát v NHL a Pavol patril vo všetkých klubov vrátane posledného Vancouveru k najlepším hráčom. Je to obrovské nešťastie, že sa také niečo stalo. Ťažko sa mi hľadajú slová, je to tragédia pre celý svetový hokej. Prirovnal by som túto tragédiu k nešťastnej hávarii futbalistov Manchestru United (1958)."

Ján Filc (bývalý tréner reprezentácie SR): "Bude veľmi zložité toto prekonať pre každého, kto poznal Pavla. Budú to musieť prežiť najmä jeho najbližší - manželka, deti, rodičia. S Pavlom nás zblížil spolu najmä vancouverská olympiáda. Boli sme na jednej lodi a zblížilo nás to. Vo Vancouveri žijú aj moje deti a moja dcéra sa s jeho manželkou Majkou spriatelili. Je to naozaj zvláštne, že tu už Paľo nie je a nikdy nebude. Vážil som si na ňom, že bol skutočným lídrom a mal vlastný názor."

zastava_res.jpeg

Čierna zástava na zimnom štadióne v Trenčíne na pamiatku Pavla Demitru.

Róbert Pukalovič, asistent trénera Lev Poprad: "Je to obrovská tragédia nielen pre hokejových fanúšikov, ale všetkých ľudí, ktorí nejakým spôsobom poznali Paľa a došli s ním niekedy do kontaktu. Dotklo sa nás to nielen mňa, ale aj ďalších ľudí. Čakáme teraz na rozhodnutie z Rady prezidentov, podľa informácií, ktoré mám, sa KHL možno začne najskôr 10. septembra."

René Fasel (prezident IIHF): "Je to veľká tragédia pre celú svetovú hokejovú komunitu. Naše myšlienky a modlitby sú s rodinami a priateľmi obetí. Aj napriek množstvu leteckých presunov hokejových tímov sa nášmu športu vyhýbali podobné nešťastia. Až dodnes. Toto je najčernejší deň v histórii nášho športu. Toto nie je len ruská tragédia, na súpiske Lokomotivu boli hráči a tréneri z desiatich krajín."

Reakcie hokejistov NHL na Twitteri:

Alexander Ovečkin (Washington Capitals): „Som šokovaný!!!! Odpočívajte v pokoji.“

Bobby Ryan (Anaheim Ducks): „Nemôžem tomu uveriť. Myšlienkami a modlitbami som s rodinami pozostalých.“

Andrew Ladd (Winnipeg Jets): „Stále som šokovaný správou z Ruska. Myslím na všetkých pozostalých i obete.“

RJ Umberger (Columbus Blue Jackets): „Je mi z toho zle, bolo to hrozné leto pre hokej.“

Ryane Clowe (San Jose Sharks): „Informácia o tragickej havárii lietadla v Rusku ma takmer zrazila na kolená. Je to neuveriteľne smutné a nespravodlivé.“

Logan Couture (San Jose Sharks): „Tragické leto pre hokej.“

Iľja Bryzgalov (Philadelphia Flyers): „Odpočívajte v pokoji.“

Nate Thompson (Tampa Bay Lightning): „Tragická strata pre celý hokejový svet.“

Steven Kampfer (Boston Bruins): „Túto hroznú informáciu som sa dozvedel bezprostredne po odchode z ľadu. Myslím na všetky rodiny a priateľov.“

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Nenaleťte pochybným predajcom jazdeniek
 2. K-Classic – značka, ktorá pomáha!
 3. Recept na príjemné ráno od „majstra rozkoší“ Daniela Nekonečného
 4. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty
 5. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 6. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 7. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 8. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 9. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 10. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 1. Recept na príjemné ráno od „majstra rozkoší“ Daniela Nekonečného
 2. K-Classic – značka, ktorá pomáha!
 3. Pred 25 rokmi musela byť jazdenka zo západu
 4. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty
 5. Nenaleťte pochybným predajcom jazdeniek
 6. Cíťte sa v priestore príjemne
 7. Ktorý odšťavovač má najvyššiu výťažnosť?
 8. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 9. Ako si vybrať wc a umývadlo?
 10. Poslanec M. Borguľa bojuje proti netransparentnému tendru
 1. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty 9 429
 2. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 4 510
 3. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 4 492
 4. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 4 228
 5. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 3 807
 6. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou 3 602
 7. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 2 903
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 2 848
 9. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 1 943
 10. Máte už vybranú dovolenku na júl? 740

Téma: Hokej


Článok je zaradený aj do ďalších tém Slovan v KHL, Osobnosti, Pavol Demitra, Dukla Trenčín

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Máme plán B, chváli sa Erdogan. Európu už nepotrebuje

Turecko potrebuje Európu viac ako Európa Turecko.

KOMENTÁRE

S Tureckom sa dá iba bartrovať, nie kádrovať

Únia by nemala teraz zmeniť zvyk a povedať Ankare, že ju nikdy neľúbila.

KULTÚRA

Orhan Pamuk: Nie sme radi otrokmi autoritatívnych režimov

Exkluzívny rozhovor s nositeľom Nobelovej ceny.

Neprehliadnite tiež

Rooney by z platu mohol prevádzkovať tri kluby ako Ružomberok

Štyridsaťtisícový štadión je vypredaný.

Sagan fanúšikom: Vidíme sa v Krakove

Petra Sagana čakajú prvé preteky po Tour de France. Do Poľska ho prídu povzbudiť stovky slovenských fanúšikov.

Lacko suverénne postúpil do štvrťfinále v Atlante

Súperom slovenského tenistu v boji o postup do semifinále bude John Isner.

Úspešnejšie je iba Mexiko. USA šiestykrát triumfovali na Gold Cupe

Futbalisti USA vo finále zdolali Jamajku 2:1.