Škantárovci vyhrali v Čunove kvalifikáciu

Jana Dukátová.
Jana Dukátová. (Autor: SITA)
SITA|9. sep 2011 o 10:29

Slovenské kajakárky napodobnili deblkanoistov a všetky tri lode postúpili do sobotňajšieho semifinále K1 žien na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v Čunove.

ČUNOVO. Všetky tri slovenské posádky postúpili z kvalifikácie C2 mužov do sobotňajšieho predpoludňajšieho semifinále na 34. majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v Čunove. Bratranci Ladislav a Peter Škantárovci kvalifikáciu dokonca vyhrali, keď Čechov Jaroslava Volfa s Ondřejom Štěpánkom zdolali o 99 stotín sekundy.

Súrodenci Peter a Pavol Hochschornerovci skončili v kvalifikácii tretí. Obhajcovia titulu z posledných troch šampionátov mali istotu postupu do semifinále prakticky už po prvej jazde a na druhú napokon ani nenastúpili.

Tomáš Kučera s Jánom Bátikom sa síce v druhom kole zlepšili, ale napokon neudržali pozíciu v najlepšej desiatke a obsadili 12. priečku. Do semifinále postúpilo prvých dvadsať lodí, celkovo štartovalo 44 posádok.

Škantárovci sa zhodli na tom, že kvalifikačná trať nepreverila ich skutočné schopnosti. „Bránky boli postavené naozaj dosť jednoducho. Na celej trati boli možno dva technickejšie úseky. Toto nevyhovuje tým lepším pretekárom, pretože čím je ľahšia trať, tým väčšia šance majú slabší pretekári. Oni sú fyzicky dobre pripravení, ale technika im chýba. Na jednoduchej trati ju však ani nepotrebujú,“ vysvetľoval Ladislav Škantár.

Dukátová štvrtá, Kaliská dvanásta

Slovenské kajakárky napodobnili deblkanoistov a všetky tri lode postúpili do sobotňajšieho semifinále K1 žien na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v Čunove. V piatkovej predpoludňajšej kvalifikácii sa všetky tri dostali do najlepšej tridsiatky.

Najlepšou z tria Sloveniek v 70-člennom štartovom poli bola Jana Dukátová, ktorá obsadila v kvalifikácii 4. miesto. Čas 98,42 s dosiahla v prvej jazde, v ktorej mala jeden dotyk s bránkou. V druhom kole išla viac na istotu a už nebol tak rýchla.

Elena Kaliská sa v kvalifikácii zaradila na dvanástu priečku. Po prvom kole bola ôsma, v druhom svoj čas 102,28 s nezlepšila, keď po desiatej bránke urobila eskimáka a vynechala štyri bránky. Do postupovej tridsiatky sa napokon dostala aj Dana Mann-Beňušová, ktorá obsadila 25. priečku. Po prvom kole bola 32., ale zlepšeným výkonom v druhom postúpila.

Víťazkou kvalifikácie sa stala Španielka Maialen Chourrautová. O vyše sekundu za ňou zaostala obhajkyňa zlata z minuloročného šampionátu v slovinskom Tacene Corinna Kuhnleová z Rakúska, tretia skončila Češka Kateřina Kudějová.

((a))

Oficiálne výsledky kvalifikácie C2 mužov:

1. Ladislav Škantár, Peter Škantár (SR) 98,59 (0 trestných sekúnd), 2. Jaroslav Volf, Ondřej Štěpánek (ČR) 99,58 (0), 3. Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner (SR) 99,84 (0), 4. Gauthier Klauss, Matthieu Peche (Fr.) 100,34 (0), 5. Robert Behling, Thomas Becker (Nem.) 100,90 (0), 6. Chu Ming-chai, Ču Ťun-rong (Čína) 101,91 (0), ... 12. Tomáš Kučera, Ján Bátik (SR) 104,25 (2)

Oficiálne výsledky kvalifikácie K1 žien:

1. Maialen Chourrautová (Šp.) 96,14 (0 trestných sekúnd), 2. Corinna Kuhnleová (Rak.) 97,31 (0), 3. Kateřina Kudějová (ČR) 98,37 (0), 4. Jana Dukátová 98,42 (0), 5. Fiona Pennieová (V.Brit.) 100,72 (0), 6. Natalia Pacierpniková (Poľ.) 101,30, ... 12. Elena Kaliská 102,28 (0), 25. Dana Mann-Beňušová 104,80 (2)