AKTUALIZOVANÉ 22:00

Volejbalisti začali šampionát senzačnou výhrou

Slovenskí volejbalisti vyhrali úvodný zápas na európskom šampionáte nad favorizovaným Bulharskom 3:2.

Reprezentačný tréner Emanuele Zanini so svojimi zverencami.(Zdroj: SITA)

PRAHA. Bojovné srdce a skvelá súdržnosť zdobila slovenských volejbalistov v zápase s Bulharskom. Tretieho tímu z minulého šampionátu, ktorý patrí do užšej svetovej špičky, sa nezľakli a dokázali ho zdolať 3:2.

Štyritisíc divákov videlo v pražskej O2 aréne výborný začiatok turnaja. Balkánsky tím mal síce v hľadisku viac divákov, ale našich hráčov hnalo dopredu početné poľské publikum, ktoré čakalo na zápas svojich hráčov.

"Presne na takýto výsledok sme čakali. Pre našu generáciu to je prvé veľké víťazstvo na majstrovstvách Európy nad silným súperom," začal šťastne slovenský kapitán Tomáš Kmeť.

Skvelí Martin Nemec s Divišom

Úžasná bola najmä úspešnosť Slovákov, keďže Bulhari v zápase takmer nechybovali. Bodovo zápas ovládli z našej strany smečiari Martin Nemec a Lukáš Diviš, ktorí zaznamenali 33, respektíve 26 bodov

Skvelý slovenský útok vyzdvihol aj tréner Emanuele Zanini. "Musím pochváliť mojich hráčov za koncentrovaný výkon a výborné premieňanie šancí, ktoré rozhodli o našej výhre. Naša skupina je však ťažká a toto je len prvý krok, musíme sa koncentrovať na ďalšie zápasy."

Slováci mohli vyhrať zápas aj jednoznačnejšie, ale Bulhari ukázali v treťom sete, že zaslúžene patria medzi elitné tímy. Prestali robiť chyby, otočili stav 5:11 a až do začiatku tajbrejku dominovali na palubovke. Taliansky kouč našich však dokázal rozumne reagovať na zmeny súpera.

"Pred tajbrejkom som hovoril hráčom, že je potrebné, aby hodili posledné dva sety za hlavu a mysleli na príležitosť, ktorá sa im naskytla. Spravili sme zopár chýb na servise, ale vždy sme ich dokázali napraviť, Som absolútne spokojný s prístupom v rozhodujúcich chvíľach zápasu," povedal tréner Zanini.

Pomohol aj veterán Richard Nemec

V dôležitom momente na konci zápasu, keď Slováci otočili stav z 12:14 na 17:15, poslal na ihrisko aj Richarda Nemca. Tridsaťdeväťročný hráč sa mu odvďačil spolu s Divišom a Kohútom výborným blokom. Následný mečbal Slováci ihneď využili.

"Všetkým sme ukázali, že Slovensko hrá dobrý volejbal. Musíme sa z toho odraziť, v nedeľu nás čaká ďalší silný súper Nemecko. Chalani sa dúfajme dobre zregenerujú a pripravia na zajtra," povedal Nemec, ktorý označil za kľúčový moment to, že sme dostali Bulharov pod tlak. "Je výborné, že sme sa skoncentrovali po tom, ako vyrovnali na 2:2, aj keď je škoda toho tretieho setu, mohli sme ušetriť sily."

Slovenskí volejbalisti si uctili aj obete tragédie v ruskom Jaroslavli, keď zápas odohrali v čiernych páskach. Organizátori začali šampionát v každom zo štyroch miest minútou ticha.

Výsledok:

D-skupina (Praha)

Slovensko - Bulharsko 3:2 (24, 25, -24, -19, 15)

Slovensko: Skladaný, Kmeť, Kohút, L. Diviš st., M. Sopko st., M. Nemec, libero: Ondrušek (Michalovič, Zaťko, R. Nemec, Hupka)

Úvod zápasu vyšiel lepšie favorizovaným Bulharom, ktorí si postupne vypracovali vedenie 8:4, keď dominovali v obrane na sieti. Potom prišli svetlejšie chvíle slovenského tímu, keď sa začal presadzovať Lukáš Diviš. Po jeho dvoch úspešných zásahoch na sieti sa Slovákom podarilo vyrovnať na 9:9 a vzápätí sa aj po prvý raz ujať vedenia 10:9.

Vedenie postupne narástlo až na tri body (15:12) a ešte aj pri druhom technickom oddychovom čase viedli slovenskí hráči 16:15. Potom to už bol boj o každú loptu až do stavu 20:20. V závere získali slovenskí volejbalisti znova dvojbodové vedenie (22:20, 23:21), ale práve vtedy pokazil Martin Nemec podanie.

Na druhej strane Bulhar Nikolov pri podaní doviedol svojich až k setbalu (23:24), ale vtedy sa na podaní zmýlil aj on. Pri Sopkovom podaní to už Slováci zvládli a hneď prvý setbal využili zásluhou úspešného útoku Lukáša Diviša.

Druhý set bol ešte vyrovnanejší, len v jeho úvode sa Bulharom podarilo získať dvojbodové vedeie (5:3, 6:4), inak to bolo na jednej i druhej strane vždy o bod. Tak to bolo až do stavu 20:20, potom získali dva bodu navrch slovenskí hráči (22:20, 23:21).

Za toho stavu podanie Sopka skončilo tesne za a Bulharom sa následne podarilo otočiť a získať setbal (23:24). Opäť ho nevyužili, naopak slovenskí hráči svoj druhý áno, keď o poslednú loptu sa tvrdým útokom postaral znova Lukáš Diviš.

Tretí set sa začal priaznivo pre Slovákov. Zo stavu 4:4 ušli Bulharom na 9:4 a neskôr až na 11:5. Eufóriu však vzápätí vystriedala bezradnosť, keď na slovenskej strane prestala fungovať prihrávka a súperovi sa podarilo vyrovnať. Koncovka setu bola opäť dramatická, Bulhari aj do tretice za stavu 23:24 získali setbal a hoci ho nevyužili, dostali sa aj k druhému, a ten aj s dávkou šťastia využili a znížili na 1:2.

Súpera zisk setu "nakopol", vo štvrtom jasne dominoval a doviedol ho do vyrovnania i následného tajbrejku. V ňom Slováci viedli 9:7, ale následne séria chýb viedla k bulharskému vedeniu 12:11. Prišli aj dva bulharské mečbaly (12:14, 13:14), ktoré však zostali nevyužité, rovnako tak ani ďalší za stavu 14:15. Na druhej strane Slováci hneď svoj prvý premenili.

Súhrn výsledkov sobotňajších stretnutí v základných skupinách na 27. majstrovstvách Európy vo volejbale mužov v Rakúsku a Česku: