Kližan vyhral challenger v Janove, bude v elitnej stovke

Martin Kližan.
Martin Kližan. (Autor: FOTOARCHÍV SME - PAVOL FUNTÁL)
TASR|11. sep 2011 o 19:53

Za prvenstvo v Janove si Kližan pripíše do rebríčka ATP Entry pre nasadzovanie 110 bodov. Tie ho v novom vydaní rebríčka posunú do Top 100.

JANOV. Slovenský tenista Martin Kližan (103. v rebríčku ATP) sa stal víťazom dvojhry na kvalitne obsadenom antukovom challengeri v talianskom Janove (dotácia 85.000 eur) a v utorok bude prvýkrát v kariére figurovať v najlepšej svetovej stovke.

Zverenec trénera Karola Kučeru si vo finále ako nasadená šestka poradil s Argentínčanom Leonardom Mayerom za 76 minút hladko v dvoch setoch 6:3, 6:1 a pripísal si na konto druhý titul na ATP Challenger Tour. Vlani v novembri triumfoval na Ritro Slovak Open v bratislavskom NTC.

Za prvenstvo v Janove zinkasuje prémiu 12.250 eur a do rebríčka ATP Entry pre nasadzovanie si pripíše 110 bodov. Tie ho v novom vydaní rebríčka po skončení grandslamového turnaja US Open posunú do Top 100.

Kližanova forma je prísľubom pred blížiacim sa stretnutím 2. kola play off o účasť v 1. skupine euro-africkej zóny Davisovho pohára proti Ukrajine v NTC (16.-18. septembra), v ktorom sa slovenský reprezentant po prvý raz predstaví v úlohe tímovej jednotky.

V sobotu Kližan dokázal otočiť už takmer stratený semifinálový zápas s Portugalčanom Fredericom Gilom. Prehrával v ňom 6:7 (3) a 1:4 v druhom sete, pričom mal manko dvoch brejkov.

Kližan po triumfe v Janove žiaril spokojnosťou. "Ďakujem predovšetkým môjmu otcovi, ktorý sa prišiel pozrieť na finálový zápas a dnes mi držal palce na tribúne. Veľká vďaka patrí aj mojím fanúšikom, ktorí ma počas celého týždňa povzbudzovali. Bol to skvelý a veľmi dobre zorganizovaný challenger aj vďaka superviserovi Carmelovi Di Diovi. Leonardovi Mayerovi blahoželám k postupu do finále a na ďalších turnajoch'mu želám len to najlepšie," povedal Kližan po prevzatí cennej trofeje.

Mayer zložil slovenskému tenistovi kompliment. "Martin hral vo finále výborne a zvíťazil zaslúžene. Napriek prehre som s mojím vystúpením v Janove spokojný, prežil som tu nádherný týždeň," povedal Argentínčan.

Dvojhra - finále:

Martin KLIŽAN (6-SR) - Leonardo Mayer (Arg.) 6:3, 6:1

Kliažnovi nevyšiel úvod finálového zápasu s Mayerom, keď v druhom geme stratil vlastné podanie a Argentínčan si po potvrdení brejku vybudoval náskok 3:0. Víťaz juniorky na Roland Garros z roku 2006 však v ďalších minútach zlepšil servis i returny, začal dominovať od základnej čiary a získal deväť gemov za sebou.

Mayer, ktorý bol ešte vlani na 51. mieste svetového rebríčka, sa snažil o rýchle zakončenie výmen, robil však priveľa nevynútených chýb, čo bolo vodou na mlyn Kližana, ktorému v dôležitých momentoch viackrát pomohla aj páska. Slovenský tenista už zápas dotiahol do úspešného konca.

Za stavu 5:1 premenil pri vlastnom podaní po víťaznom forhende v poradí druhý mečbal a dosiahol najväčší úspech v tejto sezóne. Vo finále bol aj na challengeri v San Maríne, zápas proti domácemu Talianovi Potitovi Staracemu však musel na začiatku druhého setu skrečovať pre zranenie.