,

Hendikepovaní Slováci získali na MS v cyklistike tri medaily

Na bronzový stupienok vystúpili Simona Matičková a Vladislav Janovjak. Matičkoá pridala aj striebro z časovky.

KODAŇ. Slovenskí zdravotne postihnutí cyklisti si na svetovom šampionáte v dánskom mestečku Roskilde necelých 40 km západne od Kodane vybojovali tri vzácne kovy.

Mimoriadne príjemne prekvapila mladá nádejná cyklistka Simona Matičková v kategórii WT1, ktorá pri svojej premiére na MS skončila v časovke strieborná a v cestných pretekoch s hromadným štartom bronzová.

Na bronzový stupienok vystúpili aj zrakovo postihnutý Vladislav Janovjak s navádzačom Róbertom Mitošinkom rovnako v cestných pretekoch s hromadným štartom.

"Simona Matičková sa na štart pretekov s hromadným štartom postavila s cieľom zopakovať druhé miesto z časovky jednotlivcov. Na trati jej však padla reťaz a kým čakala na pomoc z neutrálneho mechanického voza, predbehla ju pretekárka z Česka. Simona tak obsadila tretie miesto."

"Preteky tandemov boli od štartu veľmi nervózne. Janovjak s Mitošinkom jazdili v hlavnej skupine a niekoľkokrát sa pokúsili o únik. Ten sa im napokon podaril na 40. kilometri spolu s Poliakmi a Francúzmi. Táto trojica príkladne spolupracovala a postupne si vypracovala takmer dvojminútový náskok pred hlavnou skupinou a vyše 60-kilometrový únik doviedla úspešne do cieľa."

O medailách sa rozhodovalo v záverečnom špurte. Majstrami sveta sa stali Francúzi, naši obsadili výborné tretie miesto," informoval oficiálnu internetovú stránku Slovenského paralympijského výboru reprezentačný tréner Branislav Režňák.

Nestratili sa ani ďalší Slováci. V hendbikoch skončila Anna Oroszová v časovke aj v pretekoch s hromadným štartom šiesta, Rastislav Tureček bol v časovke ôsmy a v pretekoch s hromadným štartom trinásty, Ladislav Bočkor obsadil v časovke 26. miesto.

V kategórii stojacich cyklistov skončil Jaroslav Švestka v časovke na 13. priečke, čím si vylepšil svoje minuloročné maximum o päť pozícií a potom ho v cieli pretekov s hromadným štartom klasifikovali na výbornej 7. pozícii.

Vladislav Janovjak s pilotom Róbertom Mitošinkom sa v časovke zaradili na 15. miesto. Smolu mal Patrik Chlebo, ktorý sa v pretekoch s hromadným štartom zaplietol 300 m pred cieľom do hromadného pádu a skončil dvadsiaty, hoci pred pádom atakoval popredné priečky.