Odštartovala extraliga, Košice zdolali Nitru

(Autor: SITA/AP)
SITA|16. sep 2011 o 19:22

Po stredajšej predohrávke Slovana s dvadsiatkou sa naplno rozbehol nový ročník najvyššej hokejovej súťaže Slovenska. Zvolen slávil v Žiline, Trenčín zdolal Banskú Bystricu, Slovan Poprad.

Zvolen vyhral v Žiline

Úvodné stretnutie novej extraligovej sezóny v Žiline sa začalo v svižnom tempe. V 4. min domáci obranca Devečka nastrelil delovkou ľavú žŕdku Škrečkovej bránky. V 7. min bol vylúčený domáci Ďurkech a keď už mal naskočiť na ľadovú plochu, ukrajinský útočník Šachrajčuk mieril sám pred brankárom Lacom presne - 0:1.

Žilinčania si vytvorili tlak, ale príležitosti Siváka v 15. min, následne Hreusa a najmä Stupku zostali nevyužité. V závere prvého dejstva mali hostia početnú prevahu, ale ju nevyužili.

Skórovať sa im podarilo až na začiatku druhej časti hry, keď hneď v jej prvej minúte Ďaloga strelil druhý gól Zvolena. V 25. min potom Méry do odkrytej bránky zvyšoval už na 3:0 pre hostí.

Po treťom inkasovanom góle vystriedal domáceho gólmana Laca skúsený Igor Murín. V 28. min výborne unikol Sivák, nezištne prihral Smotrilovi a ten zaznamenal prvý gól Žiliny v tejto sezóne. Tri minúty pred koncom druhého dejstva strelu domáceho kapitána Hreusa vyrazil brankár hostí Škrečko pred seba, ani následná dorážka neskončila za jeho chrbtom.

Záver druhej tretiny a úvod tretej časti bol v znamení útočníka hostí Mareka Slováka. Ten najskôr dvakrát zohrieval trestnú lavicu, ale v 48. min netradične od modrej čiary strelil štvrtý gól hostí, ktorým rozhodol o výsledku zápasu. Ten sa už v posledných minútach len dohrával a hráči HKm si aj zásluhou výborného výkonu brankára Škrečka odniesli zo Žiliny zaslúžené víťazstvo.

MsHK DOXXbet Žilina - HKm Zvolen 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)

Góly: 28. Smotrila (Sivák) - 9. Šachrajčuk (Brabenec), 21. Ďaloga (L. Jurík, V. Baláž), 25. Méry (L. Jurík, Leskovjanský), 48. Marek Slovák (Šachrajčuk)

Vylúčení: 6:5 na 2 min, navyše: Juraško (Zvolen) na 10 min za nešportové správanie, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Jonák - Bundil, Návratek, 1026 divákov

Žilina: M. Laco (25. I. Murín) - D. Devečka, Kudělka, Houdek, Ďurkech, Krčula, Dlouhý - Stupka, Róbert Huna, Richard Huna - Sivák, Troliga, Smotrila - Drábek, Hreus, T. Sýkora

Zvolen: Škrečko - Mucha, Juraško, Bronilla, Ďaloga, Vantroba, Hraško, Ťavoda, Šiška - V. Baláž, L. Jurík, Otčenáš - Marek Slovák, Šachrajčuk, Brabenec - Zuzin, Trochta, Škvaridlo - Leskovjanský, M. Jurík, Méry

Tréneri hodnotia:

Július Pénzeš (tréner Žiliny): "Bolo to vyrovnané stretnutie. Myslím si, že sme mali aj trochu navrch, vypracovali sme si viac šancí. Zvolen bol však efektívnejší ako my. V zakončovaní vidím jedinú chybu mužstva v zápase, z ktorej sa musíme poučiť. Zvolenu výborne zachytal brankár Škrečko. Ten nás pripravil o body, ktoré sme chceli získať.

Jozef Škrak (tréner Zvolena): "Do Žiliny sme cestovali s cieľom zvíťaziť. To sa nám podarilo, preto sme radi. V prvej tretine to bol typický zápas na úvod sezóny, určitá nervozita bola na našich hokejkách. Dali sme však gól, potom to už bolo lepšie. Boli sme efektívnejší v zakončení a výborný výkon podal brankár Škrečko."

na začiatok článku

Martin si poradil so Skalicou

V úvodnom stretnutí nového ročníka nastúpili proti sebe dve rozdielne mužstvá. Domáci s výrazne omladeným kádrom príkladne bojovali, zato hostia s mnohými skúsenými hráčmi boli skúsenejší a od začiatku mali puk na svojich hokejkách častejšie. Napriek tomu sa ujali vedenia martinskí hokejisti, keď sa bombou z pravej strany presadil Važan.

V druhej dvadsaťminútovke mali prevahu Skaličania, ale všetky strelecké pokusy končili na mladom brankárovi Volentierovi, ktorému viackrát pomohla aj poriadna dávka šťastia. Domáci sa ubránili náporu hostí a v 25. minúte už viedli dvojgólovým rozdielom, keď Matejka od modrej prekvapil gólmana hostí.

Hra sa potom prelievala z jednej strany na druhú. V 36. minúte sa predsa len presadili hostia, keď po prihrávke Pálffyho znížil Višňovský. O tri minúty však Martin viedol o tri góly, keď sa trafil z presilovky Rúfus.

V tretej časti sa bojovalo o každý puk a brankári boli stále v permanencii. V 48. minúte znížil zo samostatného nájazdu Konečný, keď gól potvrdil až videorozhodca. V 52. minúte prepásol veľkú šancu na vyrovnanie Pálffy. Naopak na druhej strane sa presadil blafákom Markovič a Martin viedol opäť o dva góly.

Definitívne misky váh na stranu domácich naklonil v 56. minúte mladý Murček, keď sa presadil individuálne. A tak sa domáci tešili z nečakaného, ale zaslúženého víťazstva.

MHC Mountfield - HK 36 Skalica 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)

Góly: 10. Važan, 25. Matejka, 39. Rúfus, 52. Markovič, 56. Murček - 36. Višňovský, 48. Konečný. Rozhodovali: P. Grečko - Gavalier, Smrek, vylúčení: 4:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, 2000 divákov.

MHC Mountfield: Volentier - Drgoň, Rúfus, Matejka, Flamík, Brcko, Hriňa, Obuch, Tupý - Markovič, Galamboš, Važan - Macejka, Zeliska, Drotár - Ižvolt, Murček, Sobota - Kriška, Vartovník, Škumát

Skalica: Lakosil - Vyrúbalík, Jaborník, Kloz, Jankovič, Gula, Bučka, Magušin - Pálffy, R. Školiak, T. Višňovský - Lušňák, Obdržálek, R. Konečný - Kutálek, Holovič, Šátek - T. Mikúš, J. Hruška, Klejna

Ladislav Spišiak, tréner MHC: "Víťazstvo nad Skalicou nás teší. Bol to pre nás ťažký zápas. Môžem pochváliť naše mužstvo, že do bodky splnilo to, čo sme si pred stretnutím povedali. Na súpera ti platilo a víťazstvo sme si zaslúžili. Musím pochváliť mladého brankára Volentiera, ktorý nás podržal."

Peter Oremus, tréner Skalice: " Za výkon a individuálne chyby, ktoré sme dnes spravili sme si nezaslúžili vyhrať. Od hráčov očakávam oveľa viac a prejaví sa to už na najbližšom tréningu. Takýmto nezodpovedný prístupom nemôžeme byť úspešný. Martin vyhral zaslúžene, k čomu mu gratulujem."

Trenčín začal víťazne

Smutný začiatok hokejového ročníka hokejovej extraligy nám dá čoskoro zabudnúť na tragické udalosti posledného týždňa svetového hokeja. Po spomienkovom akte na Pavla Demitru sa v 38 s hry zastavil čas a na ľadovú plochu padlo tisíc ruží od hokejových fanúšikov.

V Trenčíne sa rozbehol duel v ktorom hostia pod vedením novej trénerskej aktivity Alpa Suhonena chceli dokázať, že v tomto ročníku budú hrať popredné miesto. Úvod hry im však nevyšiel, keď v druhej minúte skóroval Tybor.

Druhá tretina začala miernym tlakom hostí, ale Kováč v bránke Dukly im nedal šancu, navyše v 28. minúte ušiel po ľavom krídle Sojčík nezištne nahral Lelkešovi, ktorý zvýšil na 2:0. V 32. minúte hrali hostia druhú presilovku, ale neuspeli, no po ďalšej prestávke sa gólom do hry v 45. minúte.

V 48. mali domáci prevahu presilovej hry, k tomu využili prvú presilovku, ale druhá ostala bez využitia. Hostia pokračovali v neúspešnom tlaku do konca stretnutia, keď nevyužili ďalšiu presilovku a v poslednej minúte samostatný nájazd Hričinu, Kováč v bránke Dukly bol hviezdou.

Dukla Trenčín - HC'05 Banská Bystrica 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Góly: 2. Tybor (J. Gašparovič), 28. Lelkeš (Sojčík), 49. Mikula (Bolf, Sojčík) - 45. Kútny (Kristoffersson)

Vylúčení: 3:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc - Kacej, Stano, 4500 divákov

Trenčín: V. Kováč - Martin Chovan, E. Bednár, Hlubuček, Gabriš, Bolf, Trefný, Štindl, Imrich - T. Melichárek, A. Šťastný, Pardavý - Tybor, J. Gašparovič, R. Tvrdoň - Radulay, Sojčík, Lelkeš - Mikula, M. Daňo, M. Filo

Banská Bystrica: Chorošun - Kolba, Haverinen, Cebák, Cuník, Kubka, Brňák, Bambúch - J. Sýkora, Jokila, M. Kokavec - Kristoffersson, Češík, Kútny - Paľov, Kapuš, Marcinek - T. Hričina, Heizer, Nemček

Dušan Gregor, tréner Trenčína: "Chlapci bojovali s nasadením a pri dobrom výkone Kováča sme dospeli k víťazstvu. V závere môžem konštatovať, že to bolo dobré stretnutie a hráčov môžem len pochváliť."

Alpo Suhonen, tréner Banskej Bystrice: "S výkonom som len čiastočne spokojný a som presvedčený, že náš výkon bude gradovať. Tak ako sme prehrali, sme mohli uhrať aj remízu. Dobrý výkon podal brankár súpera Kováč."

Majster na úvod víťazne

Zápas v košickej Steel aréne sa začal v tréningovom tempe a v úvodných piatich minútach sa súperi iba oťukávali. Domáci hráči si vypracovali viacero príležitostí, ale všetky mierili buď vedľa bránky alebo si s nimi poradil nitriansky gólman Penker. Hostia sa osmelili smerom dopredu a v 7. minúte sa po zakončení Klímu a následne Korhoňa takmer ujali vedenia.

O tri minúty neskôr sa druhý menovaný rútil z ľavej strany na košickú bránku, ale Hylák po jeho strele efektne zasiahol vyrážačkou. Hráči Nitry hýrili aktivitou a ich najväčšiu šancu zahodil v 15. minúte Samir Saliji, ktorý nedokázal prekonať na ľade ležiaceho Hyláka. To, čo nevyšlo hosťom, tak dokonale využil center štvrtého košického útoku Piatak, ktorý po peknej prihrávke Deyla v samostatnom nájazde nezaváhal a bekhendom otvoril skóre duelu - 1:0. Do druhej časti vstúpili aktívnejšie Nitrania a v 22. minúte vyrovnal Marek Haščák, ktorý zoči-voči Hylákovi nezaváhal - 1:1.

Hra postupne naberala na tempe a iniciatívu prebrali na svoje hokejky košickí hráči. V 25. minúte pri nájazde Vorela pohol Penker úmyselne bránkou hostí a hlavný arbiter nariadil trestné strieľanie. K puku sa postavil samotný Vorel, no nitriansky gólman si s jeho strelou pomedzi betóny poradil. "Oceliari" sa však dočkali o tri minúty neskôr, keď sa z pravej strany presadil v samostatnom úniku Zálešák - 2:1. V ďalšom priebehu sa príležitosti striedali na oboch stranách, no diváci videli gól až v 37. minúte.

Na 3:1 pre domácich zvýšil strelou od modrej čiary obranca Novák. V záverečnom dejstve sa obidve mužstvá snažili streliť rýchly gól, ale strelecky sa z množstva šancí nepresadili. V 48. minúte mali hostia ideálnu príležitosť zdramatizovať priebeh duelu, avšak Podstavek v brejku sám pred Hylákom nepochodil. Na začiatku 57. minúty predsa len znížil na 2:3 Štefanka, ale Košičania eliminovali snahu súpera o záverečný tlak a v domácej premiére si pripísali tri extraligové body.

HC Košice - HK Nitra 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)

Góly: 18. Piatak, 28. Zálešák, 37. Novák - 22. Marek Haščák, 57. Štefanka. Rozhodovali: Baluška - M. Orolin, J. Tvrdoň, vylúčenia: 6:2, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, striedania: 27. Bača zapojil sa do hry, 30. Čiliak namiesto Penkera, 4762 divákov.

Antonín Stavjaňa (tréner Košíc): "Dlho sme sa nemohli dostať do tempa. Prvý gól nás mohol upokojiť, ale po vyrovnaní bolo badať veľkú nervozitu. Stav 3:1 sme si mohli v pohode ukočírovať, no nedokázali sme kontrolovať puky na hokejke. Saša Hylák chytal výborne a zápas sme napokon dotiahli do víťazného konca."

Branislav Okuliar (tréner Nitry): "Zápas bol vyrovnaný od začiatku až do konca. Chlapci podali zodpovedný výkon. Škoda našich nepremenených vyložených šancí, ktoré nás stáli body v Košiciach."

Slovan porazil Poprad, Šatan s gólom a asistenciou

Samotnému začiatku stretnutia predchádzala spomienka na tragicky zosnulého Pavla Demitru a dlhý potlesk tribún. Nová sezóna odštartovala bolestivo pre hosťujúceho Hlinku, ktorého po nevinne vyzerajúcom súboji museli vyniesť z ľadu na nosidlách už v 6. minúte.

V 11. minúte mal na hokejke otvárací gól duelu Hudáček, no z tesnej blízkosti Melicherčíka neprekonal. Podarilo sa až Šatanovi, ktorý o dve minúty neskôr zužitkoval presilovú hru Slovana - 1:0. Na druhej strane mohol odpovedať švédsky legionár v službách "kamzíkov" Hult, ale Konrád bol na mieste.

Vyrovnaný hokej pokračoval aj v druhej tretine. Belasí zvýšili svoj náskok v 24. minúte, keď sa v ďalšej početnej výhode pred súperovou bránou najlepšie zorientoval Hudec - 2:0. V polovici zápasu sa exslovanista Vaic preštrikoval až pred Konráda, ktorého zachránila horná žŕdka.

Zníženie mal na hokejke v 32. minúte aj Škovira, ktorý sa v oslabení rútil sám na bránu, no neuspel rovnako ako v identickej situácii o tri minúty neskôr Kukumberg. Vysokú efektivitu využívania presilových hier potvrdili domáci aj dve minúty pred druhou sirénou, keď Hudáček prekonal bezmocného Melicherčíka - 3:0.

Hostia vstúpili do záverečnej dvadsaťminútovky s cieľom pokúsiť sa ešte o zdramatizovanie duelu. V 45. minúte nevyužil svoju šancu v presilovke Vaic a vzápätí zahrmelo na druhej strane, keď svoj únik v oslabení pretavil v štvrtý gól Kukumberg - 4:0. Hoci sa Popradčanom nedala uprieť snaha, góly strieľali domáci, čo v 49. minúte potvrdil svojim druhým gólom v zápase Hudáček - 5:0. Následné poľavenie slovanistov potrestali hostia gólmi Krotáka a Krafta v rozpätí 38 sekúnd, na čo domáca striedačka zareagovala oddychovým časom. Ten padol na úrodnú pôdu, keď sa po druhýkrát v zápase a opäť v oslabení presadil Kukumberg, ktorý spečatil výsledok na konečných 6:2.

Slovan Bratislava - HK Poprad 6:2 (1:0, 2:0, 3:2)

Góly: 12. Šatan (Dobroň, Švarný), 24. Hudec (Kukumberg), 38. Hudáček (Frühauf, Bulík), 46. Kukumberg, 49. Hudáček (Šatan), 55. Kukumberg (Hudec, Štajnoch) - 53. Kroták (Kuľha, Rapáč), 54. Kraft (Hult, Vaic). Rozhodovali: Müllner, Junek - Šefčík, Vrančík, vylúčení: 5:5, presilovky: 3:0, oslabenia: 2:0, 5281 divákov.

Slovan Bratislava: Konrád - Ďatelinka, Frühauf, Švarný, Dobroň, Bohunický, Štajnoch, Kozák, Kudrna - Skokan, Lipiansky, Balej - Hudec, Kukumberg, Šatan - Bulík, Macho, Hudáček - Bakoš, Preisinger, Buc

HK Poprad: Melicherčík - Šterbák, Hellström, Fabian, Kraft, Malina, Novotný, Paločko - Škovira, Balán, Kuľha - Kroták, Hult, Vaic - Rapáč, Hlinka, Vandas - Achmetov, Takáč, Gellerstedt

Štefan Mikeš (tréner Slovana): "Doi zápasu sme vstúpili koncentrovane a aktívne. Mali sme navrch a vytvorili sme si presilovky, ktoré sme aj využili. V druhej časti naša výkonnosť poklesla, v treťom dejstve sme sa vrátili k svojej hre. Trochu sme pri dvoch inkasovaných góloch znervózneli. Verím, že budeme ďalej pokračovať v dobrých výkonoch."

Ján Jaško (tréner Popradu): "Úvod duelu sme nezachytili, boli sme príliš pasívni a Slovanu sme nechali veľa priestoru. V druhej časti sme sa dostali k šanciam, žiaľ, nevyužili sme ich. Je to pre nás varovný prst do ďalšieho priebehu sezóny."