Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

Diabli v piatom finále rozprášili lavíny kontrami z aktívnej defenzívy

Denver 5. júna (TASR) - V piatom zápase finálovej série play off NHL o Stanleyho pohár vyhrali v Denveri New Jersey Devils nad domácimi Avalanche 4:1 a v sérii vedú 3:2. Diabli dominovali aktívnou obranou, z ktorej realizovali rýchle protiútoky.

Po dvojdňovej prestávke sa na šiesty zápas mužstvá sťahujú do New Jersey a v noci zo štvrtka na piatok by Devils v prípade víťazstva obhájili titul. Za posledných 16 rokov sa len trom tímom podarilo otočiť nepriaznivý stav série 2:3 v celkové víťazstvo v Stanley Cupe.

Hosťujúci tím mal okrem vyrovnanej prvej tretiny zápas plne vo svojej réžii, keď kraľovala jeho defenzíva systémovo nahustená do neutrálnej zóny s nebezpečnými kontrami. Domácim sa v tejto sérii najviac prejavila absencia kľúčového centra Forsberga, keď až na Sakica, navyše mierne stagnujúceho, nedokázali ostatní tvorcovia hry nájsť proti New Jersey patričný recept účinných kombinačných kvapiek. Do rozohrávky sa tak príliš hnali obrancovia a aj pri svojom nespornom nadaní robili množstvo chýb ústiacich do početných prečíslení zo strany protivníkov.

COLORADO - NEW JERSEY 1:4 (1:2, 0:1, 0:1) - stav série: 2:3

Bez zraneného prvého centra Arnotta a neosvedčeného obrancu OďDonnella, ale s veľkou chuťou odštartovali Devils zápas, ktorý mal pre nich byť odrazovým k úspešnej domácej obhajobe trofeje. Na záver prvého kola rýchlych striedaní pohrozil v dobrej pozícii Madden a onedlho česká dvojica Sýkora-Eliáš využila chybu v rozohrávke obrancu Blaka a v úniku dvoch na jedného udrela. "Hráčov ako je Eliáš a Mogiľnyj nesmieme púšťať do brejkových situácií 2 na jedného, lebo neomylne využívajú takmer každú šancu," smutne po stretnutí skonštatoval útočník Colorada Alex Tanguay. Vzápätí Reid na druhej strane neuspel v tutovej šanci proti Brodeurovi. Prvá tretina bola v podaní oboch tímov finálovým ideálom kombinácie nasadenia, tvorivosti jednotlivcov a prepracovanosti herných systémov. K vyrovnanému a výbornému hokeju prispela aj úspešná presilovka domácich. V nej Blaka napodobnil, nepochopiteľne v oslabení, Niedermayer a v prečíslení Tanguay optimálne volil bombu do horného rožku bránky. Do tretice bola výsledkom aj tretieho gólu situácia, v ktorej individuálne zlyhali zadáci. Tentoraz sa v 19. minúte obaja coloradskí (Blake a Škoula) naraz vybrali striedať v najnevhodnejšom momente, Gomez zaviezol puk do pásma, do tandemu dal Mogiľnému a ruský kanonier z ideálnej parkety prerušil svoje 13-zápasové strelecké suchoty. "Ani poriadne neviem, ako sa to celé zomlelo a zrazu sme boli v úniku," povedal po zápase Mogiľnyj a o prelomení svojho streleckého pôstu, ktorý trval od 28. apríla, sa vyjadril: "Recept som vôbec nemenil. Stále som sa snažil strielať z každej príležitosti a usiloval som sa nemyslieť na to, že sa mi nedarí."

V úvode druhého dejstva síce Avalanche zohrali jalovú presilovku, ale hneď po nej vytvorili tlak a Nieminen nedostal puk do takmer prázdnej bránky. Vzápätí hrali v početnej prevahe hostia, na beku s Mogiľným a jeho pološvih-polopríklep skvele pred bezmocným Royom tečoval jeho krajan Brylin. V polovici zápasu predviedli parádnu akciu Sakic s Tanguayom, ale na Brodeura recept nenašli. Aj táto kombinácia bola však v druhej časti iba výnimkou, lebo dvadsaťminútovku ovládli diabli. Ich korčuliarska prevaha v strednom pásme dusila aktivity súpera a v týchto momentoch sa ukázala frustrujúca absencia Švéda Forsberga. Coloradu jednoducho do jeho osvedčeného celosezónneho systému chýbala dynamičnosť a tvorivosť najkomplexnejšieho centra NHL a mužstvo s jedným výrazným a jedným mierne nadpriemerným útokom sa nevedelo proti štyrom strojovo fungujúcim lajnám súpera nájsť. Najmä, keď Yelleho formácia ani zďaleka nenadviazala na výkony z posledného víťazného súboja. Pravda, Messier mal v závere tretiny výbornú šancu, lenže tesne pred ním opäť v úniku dvoch na jedného netrafil po Sýkorovom pase do poloodkrytej bránky Eliáš.

Tréner Hartley po druhej pauze zhustil ofenzívne nasadenie na tri útoky s rošádami na krídelných postoch. Zmeny priniesli tlak bez gólového efektu a keď po 5 minútach iba zlá realizácia samostatného nájazdu Mogiľného zabránila k predčasnému rozhodnutiu, bolo jasné, že hosťujúci tím ide jasne a trpezlivo za svojím cieľom. Lavíny sa až do konca zápasu pri účinnom forčekingu súpera na nič podstatné nezmohli a postupne sa z ľadu vytrácali aj ich opory. Naopak, najvýraznejšie dvojičky zápasu Sýkora-Eliáš a Mogiľnyj-Gomez naťahovali svoje kombinančé akcie až do exhibičných kreácií, najmä obaja Česi, ktorí predviedli na zámorských ľadoch zriedka vídané spolupráce. V efektivite hviezdne kvarteto zastúpil tesne pred koncom nenápadný, ale kľúčový robotník diablov Madden, ktorý demoralizoval veterána Roya poloblafákom medzi betóny.

Góly:
11. Tanguay (Sakic, Bourque) - 4. Eliáš (Sýkora, Rafalski), 19. Mogiľnyj (Gomez, Rafalski), 35. Brylin (Mogiľnyj, Niedermayer), 59. Madden (Stevenson, Brylin). Vylúčení: 2:5 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 23:26. Rozhodcovia: Fraser, Shick - 18.007 divákov.

Avalanche: Roy - Foote, Bourque, Blake, Škoula, Klemm, DeVries - Podein, Yelle, Messier - Hejduk, Sakic, Tanguay - Nieminen, Drury, Reinprecht - Reid, Dingman, Hinote. Tréner: Bob Hartley.

Devils: Brodeur - Daneyko, Stevens, Rafalski, Niedermayer, White, Sutton - Corkum, Holík, McKenzie - Sýkora, Nemčinov, Eliáš - Mogiľnyj, Gomez, Brylin - Stevenson, Madden, Pandolfo. Tréner: Larry Robinson

Hlasy aktérov:

Bob Hartley (tréner Colorada): "Z nevysvetliteľných príčin sme museli často čeliť rýchlym protiútokom súpera. Myslím, že v prvej tretine nám hostia s pukom ušli asi viackrát ako v doterajších zápasoch série dohromady. Náš prejav bol príliš úzkostlivý a za to s v súbojoch s takým tímom, ako je New Jersey, platí."

Larry Robinson (tréner New Jersey): "V tomto zápase bol Brodeur bezchybný. Nepodcenil žiadnu strelu, kontroloval odrazené puky a výborne sledoval hru. Predviedol presne ten typ chytania, aký od neho v tejto sérii potrebujeme."

Brian Rafalski (obranca New Jersey): "Dnes sme hrali veľmi dobre, ale naša práca ešte nie je skončená. Náš spôsob hry v tomto zápase však napovedá dosť o možnostiach nášho mužstva obhájiť Stanley Cup."

Martin Brodeur (brankár New Jersey): "Na celkový triumf máme dve príležitosti, aké sa hocikedy nevyskytnú. Dôležité však bude využiť už prvý zápas doma, lebo vracať sa do Denveru sa mi nechce."

Patrik Eliáš (útočník New Jersey): "Spolupráca nášho novovytvoreného útoku fungovala veľmi dobre. Bobby Holík vytváral pre mňa i Petra Sýkoru množstvo skvelých príležitostí."

Ray Bourque (obranca Colorada): "Už si nemôžeme dovoliť zlyhať. Posledné dva zápasy nám nevyšli, ale všetci máme jasný zámer vrátiť sa sem ešte na siedmy zápas.