AKTUALIZOVANÉ 21.35

Slovan zdolal Košice, Ružomberok vyhral v Trnave

Slovan si v 10. kole najvyššej futbalovej súťaže Slovenska poradil doma s Košicami, Trnava zakopla doma s Ružomberkom (0:2), Senica zdolala DAC 3:0, Trenčín Prešov 4:0.

Slovan si poradil s Košicami

Prvú zmysluplnú akciu stretnutia Slovana a Košíc predviedol v 7. min Milinkovič, no jeho ukážkový slalom obranou hostí nepriniesol žiadne ovocie. Košičania loptu včas odkopli. V 24. min kapitán domácich Žofčák ideálne našiel voľného Guédého, no jeho krížnu prihrávku Šebo pred bránkou Košíc nedostihol.

Šok pre domáci tábor priniesla 26. min, keď Škutka z 28 m presne vystrelil a Putnocký bol na jeho pokus krátky - 0:1. Zaskočení domáci prvýkrát trafili do priestoru bránky Košíc až v 45. min, no pozorný Tofiloski priamu strelu Milinkoviča do horného rohu bez problémov chytil.

Unikátne 421-minútové suchoty majstra ukončil v 51. min Filip Šebo, ktorý potrestal školácku chybu brankára Tofiloského. Brankár Košíc nepochopiteľne podbehol loptu pred pokutovým územím. O dve minúty neskôr bolo už na ukazovateli skóre 2:1, keď ukážkovú biliardovú akciu trojice Milinkovič - Šebo - Žofčák úspešne zavŕšil srbský legionár presnou strelou.

V 70 min Tofiloski napravil svoju chybu a odvážnym skokom zmaril ďalšiu gólovú šancu domácich. Brankár hostí sa vyznamenal aj v 80. min, keď zmaril sólový únik Šeba. O štyri minúty neskôr opäť Tofiloski zachránil pred Šebom po dlhej prihrávke Milinkoviča. Päť minút pred koncom stretnutia hosťujúci Tobias obetavým skokom do tvrdej strely Hartiga zachránil Košice pred ďalšou pohromou.

ŠK Slovan Bratislava - MFK Košice 2:1 (0:1)

Góly: 51. Šebo, 53. Milinkovič - 26. D. Škutka, ŽK: 29. Dosoudil, 43. Guédé, 78. Hartig - 49. Kavka, 83. Viazanko, rozhodovali: Jaška - Súkenníková, Kubačka, 1945 divákov

Slovan: Putnocký - Bagayoko, Dobrotka, Dosoudil, Had (46. Táborský) - Guédé, Kladrubský (31. Hartig) - Čermák (68. Grendel), Milinkovič, I. Žofčák - Šebo

MFK Košice: Tofiloski - Mikuláš Tóth, Kavka, Dobias, Čonka - K. Kuzma, Šinglár (58. Karaš) - Isola (86. Skvašík), Diaby (58. Gondoľ), Viazanko - D. Škutka

Tréneri hodnotia:

Vladimír Weiss, tréner Slovana: "Zápas mal dva rozdielne polčasy, v prvom to bola katastrofa, v druhom by som si to už tak nejako predstavoval. S kondíciou hráčov bude práce ako na kostole. Naša výhra je zaslúžená, mali sme vyložené šance. V druhom polčase sme dominovali a za druhý polčas sme si zaslúžili vyhrať. Som rád, že sme otočili stretnutie, lebo v takomto stave, v akom sme, prehrávať doma v polčase 0:1 nie je nič príjemné."

Ladislav Šimčo, tréner Košíc: "Prišli sme do Bratislavy a vedeli, čo nás čaká. Nakoniec sa to potvrdilo. Mojich hráčov chválim za dodržanie hernej disciplíny. Chceli sme dobre brániť aj byť nebezpeční vpredu. V podstate sa nám to darilo. Zápas zlomila až obrovská hrúbka nášho brankára. Potom Slovan dominoval."

začiatok článku

Trenčín vysoko zdolal Prešov

Prešovčania od začiatku nezachytili trenčiansky nápor a v prvom polčase za to kruto pykali. Už v 4. min Godál poslal vyrazenú loptu do siete, navyše v 13. min Peltier trafil brvno.

Už o chvíľu z 25 metrov Štefánik vymietol šibenicu v bránke hostí, a keď v 23. min presne tečoval Salinasov priamy kop Peltier, domáci získali obrovskú psychickú výhodu. Krátko pred polčasovou prestávkou ďalšiu Salinasovi akciu zakončil opäť Peltier a o víťazovi zápasu bolo prakticky rozhodnuté.

Hostia zo svojho tieňa nevystúpili ani v druhom polčase, okrem niekoľkých náznakov šancí vôbec nepreukázali snahu aspoň zdramatizovať jednoznačný zápas. Domáci sa snažili divákov zabávať útočnými akciami, žiadna z ďalších striel sa už však gólovo neujala. V 86. min ešte hosťujúci Macko trafil brvno, zaslúžené víťazstvo Trenčína však už zostalo neotrasiteľné.

AS Trenčín - 1. FC Tatran Prešov 4:0 (4:0)

Góly: 23. a 41. Peltier, 4. Godál, 16. Štefánik, ŽK: 85. Mazan - 22. P. Petráš, 25. Kolbas, 89. Mariano Bernardo, rozhodovali: Trutz - T. Somoláni, Lieskovský, 1812 divákov

Trenčín: Volešák - Godál, Kleščík, Ševela (61. Čögley), Holúbek - Báez - Peltier (82. Hlohovský), Štefánik (74. V. Horváth), Salinas, Mazan - Depetris

Prešov: Jakub Diviš - P. Petráš, Piter-Bučko, Čep, Krob - Kolbas, Lipták (36. Krajník), V. Macko, De Oliveira (79. Guba), P. Katona - Zeher (46. Mariano Bernardo)

Adrián Guľa, tréner Trenčína: "V excelentnom prvom polčase sme okrem dravej a rýchlej hry divákom ukázali aj pekné góly. už v tejto časti hry sme rozhodli o našom víťazstve. Musím vyzdvihnúť predovšetkým kolektívny výkon celého mužstva, ktoré nepoľavovalo ani za vysokého gólového stavu. Hráči sa opäť presvedčili, že ak budú ku svojej práci pristupovať poctivo, tak môžu uspieť."

Štefan Tarkovič, tréner Prešova: "Zápas sa skončil prakticky už po treťom góle, ktorý sme dostali príliš skoro. V prvom polčase sme zahrali presný opak toho, čo sme si predsavzali. Trenčín znova dokázal svoju kvalitu a uštedril nám lekciu z moderného futbalu. My bohužiaľ stále pokračujeme v akomsi negatívnom trende, ktorý sa musíme pokúsiť zastaviť. Potrebujeme otočiť myslenie a prístup hráčov."

DAC nemal v Senici nárok

Hostia zo Žitného ostrova chceli v Senici potvrdiť zlepšenú formu z posledných zápasov. Seničania rovnako chceli doma pred svojimi fanúšikmi zvíťaziť. Do vedenia mohli ísť Záhoráci v 9. minúte. Diviš sa pekne uvoľnil v pokutovom územní hostí, jeho strela z otočky skončila na brvne Kováčovej brány.

V 21. musel domáci tréner Griga nútene striedať, keď zraneného útočníka Kroupu nahradil Hošek. V 23. minúte mali hostia prvú gólovú príležitosť. Delargeovu strelu v úniku domáci gólman Bolek vyrazil. Rovnako tak si poradil aj s dorážkou Čoriča. Opäť sa potvrdilo známe "nedáš-dostaneš".

Na druhej strane vymyslel krásnu kolmicu Piroska, do pokutového územia uvoľnil Diviša, ktorý ľavačkou zavesil pod brvno 1:0. Potom sa hra odvíjala prevažne medzi šestnástkami bez vážnejšieho streleckého pokusu. Až v 40. minúte to skúšal opäť domáci Diviš, ale zle zakončil a tak polčas skončil jednogólovým vedením Záhorákov.

Druhé dejstvo prinieslo oveľa viac vzruchu v pokutových územiach a pre divákov bolo určite zaujímavejšie. Hneď v úvode vytvorili Záhoráci tlak pred Kováčovou bránou, z ktorého pramenil aj druhý gól. Po Piroskovom centri sa hlavou presadil strelecky disponovaný Diviš a dal na 2:0.

O malú chvíľu na druhej strane mohol znížiť striedajúci Matůš. V dobrej pozícii však zakončil veľmi nepresne. Potom bol v dvoch streleckých možnostiach Dunajskostredčan Kabele. Prvý krát Bolek loptu vyrazil, druhýkrát letela tesne vedľa pravej žrde. Po hodine hry však boli v útoku už nebezpeční iba Záhoráci.

V 61. minúte to skúšal po zemi Diviš, Kováč veľké problémy nemal. O štyri minúty Piroska takmer využil chybu stopéra Marcina, gólman Kováč opäť podržal svoje mužstvo výborným zákrokom. V nadstavenom čase Argentínčan Gorosito vybojoval loptu narazil si ju Divišom a peknou strelou znútra pokutového územia strelil tretí gól a dal konečnú podobu výsledku. Záhoráci zaslúžene zvíťazili.

FK Senica - DAC 1904 Dunajská Streda 3:0 (1:0)

Góly: 25. a 47. Jaroslav Diviš, 90.+ Gorosito, ŽK: 17. Strnad - 62. Boya, 70. Harsányi, 85. Marcin, rozhodovali: Samotný - D. Hrčka, Poláček, 964 divákov

Senica: Bolek - Gorosito, P. Pavlík, J. Gajdošík, Pedro Leal - Strnad (80. Wijlaars), T. Kóňa - Jaroslav Diviš, Piroska, M. Ďurica (87. J. Valenta) - Kroupa (21. Hošek)

Dunajská Streda: P. Kováč - I. Obert, Struhár, Marcin, Laštovka - Boya, Hílek - Helísek (46. Matůš), Čorič (63. Harsányi), Kabele - Delarge

Stanislav Griga, tréner Senice: "Posledné výkony a výsledky DAC budili rešpekt. Som spokojný s výsledkom, ako aj s tým, že náš brankár si udržal na svojom konte nulu. Horšie to bolo so samotnou hrou. Vo finálnej a predfinálenj fáze sme boli neraz zbrklí. Napriek výsledku, to z našej strany nebol žiadny veľký výkon."

Kristián Németh, tréner Dunajskej Stredy: "Vedeli sme, že nás čaká ťažký zápas. Chceli sme nadviazať na predchádzajúce úspešné výsledky, v ktorých nás zdobili bojovnosť, rýchlosť a agresivita, ale dnes som tieto prvky v hre našich chlapcov nevidel. Vytvorili sme si niekoľko šanci, no žiaľ, nevyužili sme ich. V obrane sme boli navyše nepresní, myslím si, že súper vyhral zaslúžene."

Dva góly Masaryka zariadili výhru Ružomberka v Trnave

Liptáci prišli k favoritovi sebavedomí, čo naznačovali od úvodných minút rýchlymi útokmi, navyše motivovaní novým trénerom Křečkom.

Už v 15. min Kaščák vybojoval loptu pre Procházku, ktorý priťukol Korovi Konemu, jeho prudký center do pokutového územia využil nabiehajúci Karhan, ktorý delovkou len tesne minul bránu. Hostia hrozili nebezpečnými brejkmi, v ktorých dominoval najmä rýchly Masaryk podporovaný Hofericom a Ďubekom.

Na druhej strane z ofenzívneho snaženia hostia vyťažili štyri rohové kopy. V 33. min Ďubek po individuálnej akcii sa zbavil kľučkou Tomačeka a jeho tvrdý projektil opečiatkoval brvno Raškovej bránky. Hostia otvorili skóre v 41. min, keď sa presadil Masaryk po chybe Rašku.

Po polčasovej prestávke červeno-čierni vedomí si nepriaznivého stavu začali z ofenzívnym tlakom. V 48. min sa Tomaček uvoľnil cez Masla, prihral do behu Karhanovi, ktorého výborným zákrokom zastavil na hranici päťky Kostelný. Mužstvo spod Čebraťa neustále hrozilo brejkmi a nedovolilo domácim súvislú rozohrávku. V 58. min mala ideálnu šancu na vyrovnanie Trnava.

Procházka vysunul Kora Koneho, ktorý sa však nepresadil zoči-voči Hrdličkovi. V 64. min Ružomberčania pridali gólovú poistku, keď Koubský zle odkopol loptu, ktorá smerovala k Raškovi, ten ju tiež nedokázal odvrátiť a Masaryk poľahky do prázdnej bránky spečatil na 0:2.

Spartakovci v nasledujúcich minútach sústavne dobýjali bránku Hrdličku, ale bez efektu. Ružomberská defenzíva bola nad sily trnavských útočníkov. V 78. min mali opäť veľkú gólovú šancu domáci, striedajúci Oravec sa ocitol sám pred Hrdličkom, ale nedokázal sa presadiť. V 83. min Masaryk mal na hlavičke blízko k hetriku, ale minul.

FC Spartak Trnava - MFK Ružomberok 0:2 (0:1)

Góly: 41. a 64. Masaryk, ŽK: 26. M. Kaščák, 66. Karhan - 16. Hoferica, 24. Huber, 76. Masaryk, rozhodovali: Kružliak - Mókoš, Vorel, 4015 divákov

Trnava: Raška - P. Čarnota, Koubský, Diallo, Ľ. Hanzel - R. Procházka (82. Ciprys), M. Kaščák, Karhan, Vyskočil - Koro Kone, Tomaček (64. T. Oravec)

Ružomberok: L. Hrdlička - P. Maslo, Huber, J. Kostelný, M. Jurkemik - Skalák (90. Serečin), J. Vavrík, Greššák (72. Sloboda), Ďubek, Hoferica - Masaryk

Pavel Hoftych (tréner Trnavy): "Blahoželám súperovi k víťazstvu. Prehra bolí dvojnásobne, keď ju utrpíte doma. Súper nás prevýšil cieľavedomou hrou a efektivitou v zakončení. Tento zápas oproti víťazstvu v Zlatých Moravciam bol diametrálne rozdielny. Nedokázali sme nájsť ten správny kľúč na strelenie gólov. Tomaček, Koro Kone a Oravec sa nepresadili a mužstvo za to zaplatilo prvou domácou prehrou."

Aleš Křeček (tréner Ružomberka): "Som veľmi spokojný s hrou i výsledkom. Pri mužstve som od štvrtka, ale taký skvelý výkon mojich hráčov ma výsostne prekvapil. Hrali sme cieľavedome a pracovitosť hráčov bola odmenená dvoma gólmi. Na druhej strane, mali sme i veľa šťastia, keď Hrdlička nám zachránil dva samostatné nájazdy Kora Koneho a Oravca."

"Šošoni" si víťazstvom nad Nitrou zabezpečili prvé miesto v tabuľke

Domáci vstúpili do stretnutia s cieľom konečne zvíťaziť pred vlastným publikom a začali výborne. Už v 8. minúte sa po kombinačnej akcii pred pokutovým územím dostal k lopte Róbert Pich a tvrdou i presne mierenou strelou do ľavého horného rohu nedal brankárovi Chudému žiadnu šancu.

Bojovný Majtán v 19. minúte nečakane získal loptu pred šestnástkou Nitry a pod tlakom obrancu pálil tesne vedľa Chudého pravej žrde. O tri minúty neskôr si hosťujúci Hodúr zobral loptu a ďalekonosným pokusom spoza šestnástky pálil ponad brvno Krnáčovej svätyne. Bola to vôbec prvá hrozba zo strany Nitranov.

Po progresívnej kombinačnej akcii, ktorú v 29. minúte rozbehol pred pokutovým územím hostí Barčík, sa s loptou do šestnástky dostal mladučký Deza, Kaspřák ho musel poslať k zemi a pískala sa penalta. Kaspřák uvidel druhú žltú kartu, a tak musel predčasne opustiť ihrisko, pokutový kop nekompromisne premenil Patrik Mráz - 2:0.

Veľkú šancu spálil v 37. minúte Barčík, keď po Zošákovej prihrávke strieľal zvnútra pokutového územia, ale trajektória jeho pokusu smerovala príliš vysoko. V závere polčasu bol dvakrát v streleckej príležitosti Majtán, najprv z pravej strany pálil tesne vedľa, potom z hranice bieleho bodu volejom mieril priamo na brankára Chudého.

Žilina v úvode druhého dejstva prišla o stopéra Piačeka, ktorý odkrivkal za postrannú čiaru, do hry sa tak dostala miestna legenda Zdeno Štrba. V 55. minúte si hosťujúci záložník Gajdoš vyskúšal svoje strelecké schopnosti, spoza šestnástky pálil pekne, ale tesne vedľa.

O štyri minúty neskôr to však opäť boli domáci, kto mal obrovskú šancu. Maboukov center z pravej strany hlavou sklepával Majtán, Pich sklzom pred brankárom Chudým neuspel a obrana Nitry potom odpratala loptu na rohový kop. Po ňom sa prezentoval technickou strelou Barčík, Chudý zamrzol a zatriasla sa jeho ľavá žrď.

V 65. minúte domáci opäť zakombinovali pred šestnástkou hostí a akciu zakončil tvrdou strelou len pár centimetrov nad brvno Mráz. Zápas sa potom už iba dohrával, v 85. minúte ešte hosťujúci Sloboda pohrozil krížnou prízemnou strelou z veľkého uhla, ktorá lízala Krnáčovu pravú žrď.

Pich mohol v samom závere ešte upraviť na rozdiel troch gólov, ale po dobrom pase Mabouku prehral súboj s brankárom Chudým. "Šošoni" si víťazstvom 2:0 zabezpečili po desiatich kolách prvé miesto v tabuľke.

MŠK Žilina - FC Nitra 2:0 (2:0)

Góly: 8. Pich, 30. Mráz (z 11 m). Rozhodoval: Leško, ŽK: Majtán - Kaspřák, Hodúr, ČK: 29. Kaspřák (Nitra) po druhej žltej, 2411 divákov.

Žilina: Krnáč - Mabouka, Piaček (52. Štrba), Ondráš, Mráz - Angelovič - Zošák (80. Žilák), Barčík, Deza (61. Gergel) - Pich, Majtán

Nitra: Chudý - Kaspřák, Kolmokov, Tóth, Čirik - Gajdoš, Hodúr, Šimončič, Kolár (77. Sloboda) - Šimonek (84. Gajdošík), Rák (34. Harbuľák)

Ľubomír Nosický, tréner Žiliny: "Chceli sme konečne doma vyhrať. Mali sme na to dosť šancí, dve z nich sme využili a potom sa nám už hralo dobre. Mohli sme vyhrať aj vyšším rozdielom, ale ja som rád, že sme získali tri body, sme na čele tabuľky a potešili sme konečne našich fanšikov."

Cyril Stachura, tréner Nitry: "Dnešný zápas rozhodli dva momenty. Najprv rýchly a pekný gól domácich a potom jedenástka a červená karta. Ak by sme boli v plnom počte, dnes by sme mohli niečo dokázať. Chceli sme hrať aktívne, v poli sa nám aj darilo, mali sme dostatok striel, ale všetko išlo vedľa brány. Proti takému tímu, akým je Žilina, sa však ťažko hrá o jedného menej."